Senát jednadvacetiletého mladíka potrestal ve středu za pokus těžké újmy na zdraví a výtržnictví. Musil mužům nejdříve vulgárně nadával. Jednoho z nich poté udeřil pivní sklenicí do obličeje. Muže opakovaně zasáhl pěstí a do zad mu zasadil ránu židlí. „Černé vlasy, šikmé oči. Pi.. vietnamské, kvůli vám sedí bratr ve vězení,“ křičel na dvojici podle obžaloby Tomáš Musil. Jeho starší bratr Marek si momentálně odpykává tříletý trest vězení za žhářské útoky na ubytovnu s korejskými nájemníky (viz Žháři ohrozili životy nejméně sedmi lidí).

Podle senátu měl útok v restauraci Vlasta jednoznačně rasový podtext. Jednomu z napadených podle znalce hrozila ztráta oka, případně poškození mozku. "Byla jen otázka náhody, že se nic takového nestalo," řekl předseda senátu. "V současné době, kdy je tady obrovský nárůst cizích státních příslušníků, a chceme-li, aby se region dále rozvíjel, takovou trestnou činnost nemůžeme dopustit," zdůraznil soudce.

Do incidentu, který se v restauraci odehrál loni 24. května, se kromě Tomáše Musila zapojil i Kamil Konečný. Tomu senát za násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci a výtržnictví udělil dvouletou podmínku. Zkušební dobu stanovil na tři roky. "Tomáš je nevinný, mohu to dosvědčit," tvrdil jednadvacetiletý Konečný na chodbě soudu před začátkem jednání. Na rozsudek čekaly i dvě kamarádky obžalovaných mladíků. "Myslím, že takovou hloupost by soudy ani řešit neměl," prohlásila jedna z nich.

"Chovali se vůči nám nepřátelsky. Říkali, že to město patří jim. Že tady nemáme co dělat," popsal u soudu prostřednictvím tlumočnice devětačtyřicetiletý muž, jenž se po Musilově útoku krátce ocitl v bezvědomí. "S kamarádem jsme si řekli, že půjdeme domů. Ale najednou jsem dostal ránu do hlavy. Nevím, čím mě praštil, ale bylo to tak silné, že jsem okamžitě padl na zem. Mohlo to trvat tak pět minut. Když jsem se probral, zjistil jsem, že mám na těle další zranění. Pak mě někdo udeřil židlí. Ten kluk neustále házel židlemi, popelníky, kopal mě a bil pěstí. Schoval jsem se pod stolem, z obličeje mi tekla krev. Strašně mě to bolelo," uvedl.

"Všiml jsem si, že i kamarádovi teklo hodně krve z obličeje, hlavně kolem očí. Ale kdo z té dvojice na něj zaútočil, jsem neviděl. Staral jsem se hlavně o sebe," dodal napadený muž. Incident mimo jiné odnesl zlomeninou nosu. "S nosem mám dodnes potíže," řekl.

Tomáš Musil se proti rozsudku na místě odvolal. Před časem byl z vazby poslán rovnou do vězení. Protože dosud nevykonal dřívější trest obecně prospěšných prací, prodlouží si pobyt v cele o dva měsíce.

Žháři ohrozili životy nejméně sedmi lidí

Sérii žhářských útoků na dům s korejskými nájemníky frýdecko-místecký soud potrestal loni 19. února, rozsudek byl pravomocný 10. března. Petr Bařina a Marek Musil (oba měli v době rozsudku 21 let) dostali shodně tříleté nepodmíněné tresty, jejich sedmnáctiletému kamarádovi uložila soudkyně za obecné ohrožení 18 měsíců podmíněně.

Podle senátu šlo o rasově motivované činy, jejichž intenzita se stupňovala.

Bařina s Musilem po půlnoci 3. srpna 2006 úmyslně založili požár vstupních dveří domu na ulici Národních mučedníků. Použili dřevo a zbytky kartonových krabic. Po prohoření dveří se domem šířil dým. Dvojice se na místo vrátila 23. srpna. Společně se svým mladistvým kamarádem polili stěnu objektu hořlavinou a na dům házeli lahve s benzinem a zapáleným knotem z textilu. Jedna z nich zůstala na okenním parapetu. Útočníci v obou případech ohrozili život a zdraví nejméně sedmi nájemníků. Vážným následkům zabránil včasný zásah korejského správce objektu.

Dům začala hlídat policie, která všechny mladíky zadržela 26. srpna v době, kdy se chystali na třetí noční útok. Byli vyzbrojeni zápálnými lahvemi s naftou. Podle jednoho z odsouzených chtěli Korejce vystrašit.

Soudkyně řekla, že podobný případ, v němž by figuroval také mladistvý, se na Frýdecko-Místecku v posledních deseti letech neobjevil. "Stupeň společenské nebezpečnosti je velmi vysoký," poznamenala. Podle ní Bařinu s Musilem od důraznějšího nepodmíněného trestu uchránil jejich nízký věk.

Žalobce jim připisoval i útok z července 2006, kdy údajně rozbili tři okna domu kameny. Na stěnu objektu pak měli nožem vyrýt symbol hákového kříže a nápis Žlutí do plynu. Mladíci se však k činu nikdy nepřiznali a chyběly jakékoli důkazy. Podle soudkyně nelze ani vyloučit, že ve Frýdku-Místku žijí ještě další osoby, kteří s pobytem cizích státních příslušníků v domě nesouhlasí.

U hlavního líčení se neprokázalo, že by Bařina s Musilem patří k nějakému extremistickému hnutí či skupině.

Přečtěte si také: Zabitá dívka se hlásila k pravicovým extrémistům