VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kureš: Pravidla jsou složitá, zvláště pak ta fotbalová

Mosty u Jablunkova – Znalost pravidel je pro každý sport velmi důležitý. Znát by jej měli nejen samotní sportovci, trenéři, fanoušci, ale samozřejmě i lidé, kteří daný sport mají možnost svou nechtěnou chybou ovlivnit – rozhodčí. Fotbalová asociace České republiky proto pořádá pravidelné celostátní pravidlové semináře a jeden takový právě proběhl v Mostech u Jablunkova.

19.1.2017
SDÍLEJ:

Na seminář s pravidlovým expertem Jiřím Kurešem zavítali také i předseda MS KFS Karel Kula (vpravo) a předseda OFS Frýdek-Místek Zdeněk Duda (vlevo).Foto: archiv Deníku

Jedním z přednášejících byl pravidlový expert a předseda pravidlové komise při FAČR Jiří Kureš. „Jelikož FIFA a také mezinárodní pravidlová komise IFAB vydává změny každý rok, tak i my pořádáme pravidelně semináře pro lektory z každého kraje republiky. Proškolení lektoři následně předávají nabyté informace dál svým okresním školitelům," řekl Jiří Kureš, který je zároveň i delegátem nejvyšších fotbalových soutěží.

Kolik lektorů vlastně školíte?
Je jich celkem čtrnáct, a to podle krajů v naší republice. Naše semináře se tedy pravidelně v těchto krajích střídají. Moravskoslezský kraj sice letos nebyl ještě na řadě, ale vyhověli jsme požadavku Bohuslava Legierského, který je členem pravidlové komise při FAČR, zda-li bychom vše neskloubili s malou oslavou jeho životního jubilea (60 let).

Vy jste považován za fotbalového pravidlového experta. Stalo se někdy i vám, že jste si s určitou situací nevěděl vůbec rady?
Přiznám se, že si ani nevzpomínám, že by se něco nedalo vysvětlit. Pravidla jsou sice složitá a zvláště pak ta fotbalová, ale myslím si, že jsem si vždy věděl rady.

Jak již bylo zmíněno, tak se pravidla neustále upravují. Která oblast tedy zaznamenala za poslední dobu největších změn?
Mezinárodní pravidlová komise IFAB udělala ani největší revoluci ve změnách v uplynulém roce, kdy slavila své sto třicáté výročí vzniku. Těch změn bylo přesně devadesát čtyři. Podle mého zásadní změnou prošlo Pravidlo 12 – zakázaná hra, nebo nově se říká přestupky provinění. Tam je nejznámější změnou pravidlo, kdy nastal v pokutovém území přestupek, za který byl nařízen pokutový kop, a byla také tím zmařena zjevná branková příležitost. Nově už rozhodčí nemusí provinivšího brankáře vyloučit. To byl vždy nejpřísnější trest, takzvaný trojitý. Byl nařízen nejen pokutový kop, ale navíc byl brankář vyloučen a ještě následně obdržel trest na jedno další soutěžní utkání. Teď už rozhodčí tyto situace posuzují po novu.

Jakými znalostmi pravidel podle vás oplývají prvoligoví fotbalisté?
Podle mě pravidla ovládají nejlepe samotní rozhodčí a delegáti. My se ale snažíme, aby i hráči měli co největší znalosti, aby pak na hřišti nedocházelo k nějakým neoprávněným kritikám, kterou způsobuje právě ta neznalost pravidel. V minulosti bylo v licenčním manuálu profesionálních klubů, že se musí týmy, které se účastní pohárových soutěží UEFA, povinně proškolit. Někdy v roce 2011, myslím, že to bylo za předsednictví Ivana Haška, se ale rozhodlo, že se každým rokem budou povinně školit všichni hráči v prvoligových klubech.

Takovým velkým neduhem je pak neznalost pravidel samotných fanoušků na stadionech. Jistě se vám několikrát stalo, že se divák někde pod vámi začal rozčilovat nad verdiktem rozhodčího, ale z hlediska pravidel neměl vůbec pravdu?
Setkal jsem se s tím už mockrát, jelikož na zápasy jezdím jako svazový delegát. Je opravdu dost diváků, kteří pravidla neovládají. Navíc se k těmto lidem mnohdy přidávají i další kolem nich. Z počátku jsem míval snahu to těmto fanouškům vysvětlit, ale ne vždy jsem se setkal s úspěchem. Některým to zkrátka nevysvětlíte. I proto se snažíme proškolovat jednou či dvakrát do roka třeba sportovní komentátory, aby ten výklad pravidel byl v televizi co nejlepší. Jen tak se mohou fanoušci s pravidly co nejlépe seznámit.

Mají fanoušci kromě knížek i jinou možnost proniknout do tajů fotbalových pravidel?
Tak veškeré informace a také i změny najdou na webových stránkách FAČRu. Já ale moc nepředpokládám, že by fotbalová veřejnost zrovna tam ty informace hledala. Školit široké spektrum fanoušky je totiž hodně složité, možná to ani nejde.

Autor: Robert Schedling

19.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Lepší autobusy i služby? Dopravu čekají změny

Ředitelství OKD. Důl Darkov v Karviné.

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Hluk čtyř motorů letounu blížícího se k přistání na ostravském letišti poutal k obloze zraky lidí na trase od Opavy přes Bílovec, Frýdek-Místek, Havířov, Šenov či Ostravu.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Práce na výměně horkovodního potrubí společnosti v lokalitě ulic Vrchlického a ČSA v Místku opět omezí autobusovou dopravu.  

Nový volnočasový areál by měl sloužit všem generacím

U řeky Ostravice ve Frýdku-Místku by mohl přibýt areál pro volnočasové aktivity. Magistrát počítá s tím, že by měl vyrůst v ulici 28. října poblíž restaurace Golf.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení