Okres – Fotbalisté Palkovic, Dobratic a rezervy Frýdlantu jsou stále bez ztráty kytičky na čele okresního přeboru mužů.

1.9.2010

Tošanovice - Dobratice.Foto: archiv oddílu

TJ Písek - TJ Řepiště 0:0

Byl to takový typický remízový zápas. Obě družstva dřela, bojovala, hosté hráli ze zajištěné obrany a domácí se snažili něco kombinační hrou vymyslet. V několika slibných akcích na obou stranách vynikli svými dobrými zákroky oba gólmani, víc však rozhodlo špatné řešení finální útočné fáze hráčů obou mužstev. Zápas byl odehrán na měkkém terénu, zásluhou rozhodčího korektně a bez zranění. Konečná remíza je zasloužená.

Rozhodčí: Chmiel, ŽK: 0:1, diváci: 110.

Písek: Stonawski – Zobatá, Szotkowski, Legierski, Krzyžanek, Liberda, J. Kajzar, Niemiec, Bojko, Wolný, P. Kajzar. Náhradníci: Karch, Suszka, Horsinka, Ligocki. Trenér: Vladislav Ligocki.
Řepiště: Sotorník - Kusák, Plonka, Kuboš, Honěk, Nekoranec, Maskal, Hodulík, Urbiš, Číž, Kašpar. Náhradníci: Juhos, Michenka, Bezruč, Bednařík. Trenér: Milan Svatonský.

SK Návsí - TJ Václavovice 2:3 (0:1)

V nedělním odpoledni viděla na okresní přebor krásná návštěva pět branek. Domácí fotbalisté neproměnili i vyložené šance, zatímco hosté své šance naopak ano. I proto se body vezly do Václavovic. O výbornou kulisu se staral domácí kotel, který své hráče povzbuzoval neúnavně od první minuty zápasu.

Rozhodčí: Sikora – Mankovecký, diváci: 150.

Návsí: Cymorek – Branný, Petr Zbončák, Pyszko, Bažant, Benek, T. Suszka, Lupienski, Fazekaš, Labaj, Chrastina. Náhradníci: Husar, Byrtus, P. Suszka, Jakus, Raszka, Klus.
Václavovice: Ometák - Habernal, Lenčo, Berta, Kotásek, Holečko, Bembenek, Bednář, Novotný, Baránek, Ludvík. Náhradníci: Kacmarczyk, Zedník, Kantor, Káňa, Pjenčík Jan.

Hukvaldy - Palkovice 1:2 (0:1)

Hosté předvedli na Hukvaldech zodpovědný výkon a zaslouženě si odvezli tři body, které je udržely na první příčce tabulky. Už ve 13. minutě udeřil kanonýr Kaulinec a Palkovice vedly. Ve 29. minutě předvedl Skalický akci z moderního fotbalu, předložil Kaulincovi tutovku, jenže autor sedmi podzimních branek trestuhodně selhal. V 57. minutě se po rohovém kopu Hušky trefil střídající Kusý. Domácím se podařilo devět minut před koncem snížit z penalty na 1:2, hosté však taktickou hrou těsné vedení již udrželi. „Jestliže můžeme o úvodních dvou kolech mluvit o štěstí, dnes jsme vyhráli naprosto zaslouženě a všichni hráči zaslouží uznání za zodpovědný a poctivý výkon,“ chválil po utkání hostující kouč Martin Blahuta.

Palkovice: Smolík - Biolek (83. Honěk), Galásek, Minarčík, Závodný - Skalický, Huška, Lesniák, Poledník (50. Kusý) - Kaulinec (87. Guzsi), Musil. Trenér: Martin Blahuta.

Ostravice - Baška 1:0 (0:0)

Ve vyrovnaném utkání, kterému by nejvíce slušela spíše remíza, vyhráli šťastnější a s větší touhou po vítězství hrající domácí. O všem rozhodl v poslední minutě střídající Kowalík, když se po centru z pravé strany orientoval nejlépe v pokutovém území hostí.

Rozhodčí: Z. Mudra - Černoevič, diváci: 100.

Ostravice: Boháč – Pavlík (66. Tofel), Procházka, Buček, Pospíšil (58. Holub), Janošec, Faldyna, Přasličák, O. Stonavský, Linďák (20. J. Kowalík). Trenér: Vojtěch Vranay.

1. BFK Frýdlant n. O. B – Metylovice 3:2 (1:0)

Okresní derby začalo na mokrém terénu velmi opatrně. Ani jedno z mužstev nechtělo udělat chybu, takže se hrálo převážně mezi šestnáctkami. Po půlhodině hry zahrával Žáčik rohový kop, při pokusu o zakončení byl faulován Hradil a pískala se penalta. Tu zkušený Somr proměnil. Hosté se snažili o vyrovnáni, jenže domácí obrana, až na pár závarů, do poločasu odolávala. Po změně stran byli hosté aktivnější. V 50. minutě byl Platoš sražen Fišerem, takže se pískala penalta i na druhé straně. Sám postižený pak následně vyrovnal na 1:1. Hosté byli i nadále aktivnější, ve velkých příležitostech se ocitli Kulhánek s Platošem, kteří však pohořeli na domácím Fišerovi. Pravidlo nedáš dostaneš platilo v 75. minutě. To Žáčik zahrával trestný kop, na který si nejvýše vyskočil Hradil a poslal domácí opět do vedení. O pět minut později vedl Frýdlant již o dvě branky. To míč putoval po ose Žáčik - Hurný a Somr zvyšoval ve skluzu na 3:1. Domácí si utkáni pohlídali a nezměnil to ani vlastenec Vašuta z 90. minuty.

Rozhodčí: Legierský – Juřiček, ŽK: 3:3, diváci: 230.

Frýdlant B: Fišer – Gamrot, Vašut, Baňka, Mucha (46. Hurný) – Žáčik, Somr, Tošenovjan, Zagrapan (60. Jurek) – K. Hradil, Peml (82. Meisner). Trenéři: Rozkydal a Žižka.
Metylovice: R. Valas st. – M. Němec, Kopčák, J. Němec (42. Machú), Šimek – L. Halata, Smilovský, Bažina, Kulhánek (80. Závodný) – Platoš, Rypka (58. Král). Trenér: Tomáš Tvrdý.

Kunčice p. O. - Finstal Lučina 2:5 (1:1)

Ve třetím kole okresního přeboru mužů na sebe narazili oba nováčci. Domácí vsadili na bojovnost a rychlé brejky, hosté na celoplošný, kombinační fotbal. Kunčice se brzy ujaly vedení a Lučina kotrovala o čtvrthodinu později. Ve druhé půli se v plné nahotě projevila ofenzivní síla Lučiny, která čtyřmi trefami nedala domácím šanci k bodovému zisku. „Kunčice mě nepřekvapily ani tak hrou, jako příkladnou bojovností. V dnešním fotbale je to ale málo. My jsme byli trpěliví, hráli svůj celoplošný fotbal a domácí začali jasně přehrávat po hodině hry, kdy jsme měli navrch fyzicky. Výhry v bouřlivém prostředí, kde se necítíte jakou soupeř, ale jako štvaná zvěř, si nesmírně cením a věřím, že nám pomůže i psychicky,“ hodnotil utkání trenér Lučiny Petr Wiecek.

Branky Lučiny: 30. a 80. Mikulec, 59. a 84. Hruška, 71. O. Majer. Rozhodčí: Zeman, ŽK: Goroš, Vodák.

Lučina: Chlebek - Vodák (37. Dobřický, 85. M. Vrba), Hánl, A. Kielar, Goroš - Krzyžánek, Polášek, Staufčík, Gančarčík (62. O. Majer) - Mikulec, Hruška. Trenér: Petr Wiecek.

Tošanovice - Dobratice 0:4 (0:2)

Sousedské derby slibovalo velmi zajímavý zápas. Domácí nastoupili v oslabené sestavě a začali stejně špatně jako v první domácím zápase. Už po třech minutách inkasovali. To na přesný centr z pravého křídla nedosáhl gólman Sukaný a Lukáš Zeman poslal míč bez problému do sítě. Domácí nic v prvních minutách z fotbalové krásy neukázali. Jejich první střela bodlem skončila ve 20. minutě na ochranné síti u branky. V téže minutě vyrobil hrubku dobratický brankář, ale překvapený Parák možností pohrdl. Ještě jednou domácím svitla šance na srovnání po nedorozumění obrany hostí s brankářem, ale zůstalo jen u pokusu. Hosté byli fotbalovější a pomalu přebírali taktovku hry do svých rukou. V závěru první půle zle zatápěli domácím, které opět několikrát podržel brankář. Ve 40. minutě však již neměl šanci po bleskovém protiútoku, kdy Jakub Causidis nezištně přihrál Mariánu Causidisovi a hosté šli do dvoubrankového vedení. Ve druhém poločase se domácí vůbec nedostali do tempa a pykali už v 54. minutě. Děravá obrana domácích zapomněla na Lukáše Zemana a ten technickou střelou pod břevno zvýšil na 3:0 pro hosty. Nejpěknější akci si pro diváky nechali Dobratičtí na 78. minutu. Ve středovém kruhu si zpracoval míč Marián Causidis a milimetrovou přihrávkou do uličky vysunul do brejku svého bratra Marka. Ten krásným lobem poslal přes vyběhnuvšího brankáře míč do tošanovické svatyně.

Rozhodčí: Šašinka, ŽK: 0:1, diváci: 105.

Tošanovice: Sukaný - Molota, Polka, Gongol, A. Trpišovský, Hnidzik, Ščerba (74. Boris), Žuk (61. Konečný), Hrabinský (84. R. Parák), P. Parák, Krupa. Trenér: Zbyněk Pniok.
Dobratice: Bouz - Skokan (85. Jež), F. Zeman, L. Klesniak, Liberda, Skotnica (72. Světlík), M. Martinčko, Marek Causidis (84. Kelecseny), Marián Causidis, Jakub Causidis, L. Zeman. Trenér: Marián Korabík.

1.9.2010 VSTUP DO DISKUSE

Židovský hřbitov se podařilo ochránit

Židovský hřbitov ve Frýdku musel v minulosti čelit útokům vandalů. Dnes místo chrání plot, který významnou kulturní památku odděluje od přilehlého parku, ale také kamera napojená na městský kamerový systém.

Předsudky lidem s duševními nemocemi škodí

Třinec - Svět duševních nemocí je stále pro velkou část lidí neznámý. Z neznalosti pak snadno pramení předsudky, které škodí jak nemocným, tak jejich blízkým. Týká se to například schizofrenie kvůli medializovaným případům, kdy člověk s tímto onemocněním způsobí nějaký incident, dostává veřejnost pocit, že všichni schizofrenici jsou nebezpeční.

OBRAZEM: Vánoční strom na místeckém náměstí už svítí

Na místeckém náměstí Svobody se v pátek rozzářil vánoční strom. Dvanáct metrů vysokou douglasku zdobí sto stříbrných koulí, padesát žárovek měnících barvy, padesát zábleskových žárovek a také stometrový řetěz s tisícovkou LED diod.