VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči z Brušperku slavili 130 let trvání

Brušperk -Letos je tomu přesně 130 let, co byl v Brušperku založen sbor dobrovolných hasičů.

12.8.2009
SDÍLEJ:

Dobrovolní hasiči z Brušperku zasahovali při letošních povodních v Životicích na Novojičínsku. Foto: SDH Brušperk

Stalo se tak 7. listopadu 1879. Od té doby sbor funguje nepřetržitě a dnes má 64 členů. Rok 2009 se tedy pro brušperské hasiče nese ve slavnostním duchu. 6. června se uskutečnila oslava výročí založení. „Pro veřejnost bylo na ten den přichystáno na náměstí námětové cvičení, ukázka požární techniky a přijelo i historické vozidlo ZIL 1967. Následovala zahradní slavnost,“ říká starosta místních hasičů Vladimír Špaček.

Sbor dobrovolných hasičů však má i své povinnosti. Přesto, že dnes již požární sirénu často neslýcháme, asistovali brušperští hasiči jen letos na dvanácti zásazích. „Brušperská výjezdová jednotka čítá 21 členů a je napojena na integrovaný záchranný systém. V případě potřeby přijde všem na mobil zpráva,“ vysvětluje jeden z jejích členů Michal Vyplel. Hasiči jsou tímto způsobem rovnou informováni o události, místě, i o tom, jaká technika je zapotřebí. Na výjezd jsou připraveni do pěti minut. Naposledy hasiči vyjížděli 25. června. V Životicích u Nového Jičína dvakrát pomáhali odstraňovat škody způsobené povodní. Letos pak například ještě asistovali při hašení kravína ve Staré Vsi nad Ondřejnicí.

Sbor dobrovolných hasičů v Brušperku rovněž pamatuje na své nástupce. „Děti rozdělujeme podle věku na mladší a starší družstva. Každý týden pravidelně trénujeme. V létě jezdíme na soustředění, v zimě se pak udržujeme v kondici v místní sokolovně,“ prozradila Dagmar Vyplelová, která mladé hasiče vede společně s Kateřinou Kozákovou a Michalem Vyplelem. „Celkem pracujeme s třiadvaceti mladými hasiči ve věku od 7 do 14 let,“ dodává Kateřina Kozáková. „Již druhým rokem se účastníme Moravskoslezské ligy mladých hasičů a i přes velkou konkurenci se držíme na předních místech. 21. června v Oprechticích získalo mladší družstvo pohár za třetí místo v této soutěži, “ shrnuje Vyplelová. Každé družstvo ligy pořádá během roku jednu soutěž, do Brušperka se příznivci požárního sportu mohou přijít podívat 13. září. Kromě dětí se soutěží, tentokrát Beskydské ligy, účastní i jedno mužské družstvo a družstvo staré gardy, kam se počítají hasiči nad 40 let.

Brušperští hasiči také spolupracují v osvětě dětí s místní základní i mateřskou školou. V měsíci červnu již pravidelně seznamují žáky s požární technikou či zásadami používání hasících přístrojů. Při těchto akcích v rámci integrovaného záchranného systému spolupracují i s policií a zdravotníky.

Minulý měsíc měli brušperští hasiči svoje zastoupení i na mistrovství světa CTIF. Slavnostního zahájení mezinárodní hasičské soutěže se s praporem sboru zúčastnil jeho místostarosta Václav Volný.

JOHANA LEHOCKÁ

12.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Ilustrační foto.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Čtyřleté děvčátko v Jablunkově vypadlo ze třetího patra

U vážně zraněného dítěte v Jablunkově, které vypadlo z okna, zasahovaly v pátek vpodvečer posádky zdravotnické záchranné služby.

Na náměstí Svobody stavbaři dokončují stavbu nové kašny

Náměstí Svobody ve Frýdku-Místku již brzy ozdobí nový prvek.

AKTUALIZUJEME

Vlak smetl na přejezdu mezi Baškou a Pržnem auto, řidička zemřela

Neštěstí se stalo v pátek dopoledne na železniční trati mezi Baškou a Pržnem. Vlak tam na železničním přejezdu na dolním konci Pržna smetl auto.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení