VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sbor dobrovolných hasičů Sedliště je nejstarší

Region - Vážení čtenáři, Deník vám přináší nový seriál věnovaný sborům dobrovolných hasičů nazvaný Lidé svatého Floriána. Každý týden vám představíme sbor dobrovolných hasičů z vašeho okolí.

18.6.2009
SDÍLEJ:

Zásahová jednotka SDH Sedliště. Na snímku zleva: Ondřej Mojžíšek, Libor Kulhánek, Vítězslav Fojtík, Petr Biolek, Dominik Bednář, Jiří Konečný, Jakub Kulhánek, Lumír Chmiel a Ondřej Gavlas.Foto: Jana Rumianová

Prvním sborem je Sbor dobrovolných hasičů Sedliště. Jeho prvenství ve více než symbolické, je totiž prvním a nejstarším hasičským sborem na Českotěšínsku. Jeho trvání se datuje od roku 1891. „Je to zároveň nejdéle působící spolek v obci,“ podotkl starosta Sedlišť Jaromír Krejčok. „Po svém založení měl sbor 135 členů. Dá se říct, že v každé chalupě byl aspoň některý člen rodiny hasičem. Byla to do značné míry nutnost, topilo se tenkrát více dřevem a protipožární ochrana neměla tak vysokou úroveň jako dnes. Proto také vznikalo mnohem více požárů a při jejich hašení byli lidé víceméně odkázáni na dobrovolné hasiče, kterých si také velmi považovali,“ vysvětlil velitel sedlišťských dobrovolných hasičů Libor Kulhánek.

Sbor přežil období temna

Dnes má výjezdová jednotka dvanáct členů a celý sbor kolem čtyřiceti členů. „V předchozích letech nebyly vztahy ve sboru zrovna ideální a mnoho členů proto odešlo. Mezi sebou tomu říkáme Období temna. Tento nepříznivý stav se prolomil teprve před necelými dvěma lety a teď se sbor začíná zase stavět na nohy. Dokládají to i samotná čísla. Zatímco dříve zdejší hasiči vyjížděli za rok průměrně všeho všudy tak ke dvěma nebo třem případům, vloni už jsme vyjeli do terénu dvacetkrát,“ pověděl Libor Kulhánek.

Přibývají i mladí členové

Větší akčnost láká nejen zkušené dobrovolné hasiče, ale i mladou krev. „Snažíme se sbor omladit. Ještě donedávna byl průměrný věk zásahové jednotky kolem 34 let. V poslední době k nám přibyli čtyři mladí hoši kolem dvaceti let a doufáme, že přivedou i další kamarády. Kromě toho se nám podařilo založit i oddíl nejmladších hasičů, kam teď chodí sedm dětí od 1. do 5. třídy,“ konstatoval velitel hasičů. Mladí hasiči také do sboru znovu vnesli soutěžní elán. „Rádi bychom se věnovali i hasičskému sportu a jezdili na soutěže. Starší kolegové už do soutěžení nemají příliš chuť, ale snad se nám do sboru podaří přivést další mladé kamarády, které by hasičský sport bavil,“ usmíval se dvacetiletý Jakub Kulhánek. „Zatím jsme vyjeli na soutěž poprvé a hned se nám podařilo získat druhé místo,“ pochlubil se mladý hasič.

Chtějí zasahovat i mimo obec

Sedlišťští hasiči také usilují o zařazení sboru do vyšší kategorie. „V současné době je jednotka v systému požární ochrany zařazena jako JPO 5, která zasahuje pouze na území obce. Snažíme se teď o přeřazení do JPO 3 a pokud se nám to povede, mohli bychom pak vyjíždět k zásahům i mimo obec. Chodíme proto na příslušná školení a v tomto záměru nás podporuje i obec, která nám pořizuje lepší techniku,“ prozradil starosta SDH Sedliště Vítězslav Fojtík. Právě během obecních slavností o uplynulém víkendu starosta Sedlišť Jaromír Krejčok zdejším dobrovolným hasičům slavnostně předal klíčky od nového zásahového vozidla K 25-LIAZ 101. Současně probíhají i úpravy celé hasičské zbrojnice. „Za dva roky oslavíme 120. výročí trvání sboru. Do té doby se nám to snad povede. K tomuto výročí bychom chtěli také pořídit nový prapor sboru,“ prozradil plány Vítězslav Fojtík.

Autor: Jana Rumianová

18.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
24

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Ilustrační foto.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Nový volnočasový areál by měl sloužit všem generacím

U řeky Ostravice ve Frýdku-Místku by mohl přibýt areál pro volnočasové aktivity. Magistrát počítá s tím, že by měl vyrůst v ulici 28. října poblíž restaurace Golf.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Dolní Lomná - Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Při Beskydských rekordech se štafetově pila limonáda

Pokus o další zápis Frýdku-Místku do České knihy rekordů se vydařil. Návštěvníci frýdeckého náměstí se při sobotních Beskydských rekordech, které byly spojeny s gastrofestivalem, zapojili do štafetového pití limonády Koňakola od pivovaru Koníček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení