Do konce základní části BAHL zbývají tři kola

Region – Beskydská amatérská hokejová liga pomalu míří ke svému konci základní části. Zbývají poslední tři kola a na čele tabulky jsou nadále hokejisté Hrádku.

5.12.2011

Hokej - ilustrační foto.Foto: Deník/Jan Čech

Beskydská amatérská hokejová liga pokračovala v minulém týdnu svým 11. kolem. Klíčové zápasy čekaly zejména trápící se týmy – Kozubovou a Buldoky. Pokud chtěly tyto celky pomýšlet na lepší umístění po základní částí, musely bezpodmínečně vyhrát své zápasy v základní hrací době.

První utkání kola sehráli hokejisté Stříteže a Hrádku. V první třetině se hrál vyrovnaný hokej, kterému dominovaly obrany obou celků. Možnosti ke skórování bylo pramálo, za zmínku stojí snad jen nastřelená tyč střítežské branky. Diváci se tak první branky dočkali až na počátku druhé třetiny, kdy Hrádečtí perfektně zužitkovali rychlý brejk.

Technici však záhy srovnali na 1:1 a dále tak živili naději na dobrý výsledek s favoritem ligy. Asi klíčový moment zápasu nastal v závěru druhého dějství, kdy se v nepřehledné situaci před brankou Stříteže zorientovali lépe Hradečtí a strhli vedení na svou stranu. Ve třetí části se již marně Technici pokoušeli o zteč soupeřovy branky, naopak v samém závěru inkasovali třetí branku.

Druhý duel obstaraly mužstva Kozubové a Czarnych Panterů. Po velice špatné první polovině základní části předvedli hráči z Kozubové v minulých dvou kolech kvalitní výkony proti celkům bojujícím o přední příčky – Torpedu a Stříteži. Také do Panterů se „Kozubka“ pustila statečně, avšak v 1. třetině se odměny nedočkala. Ve druhé části Kozubová vstřelila kýženou první branku a ujala se vedení. Panteři vděčí za svůj dosavadní počet bodů v tabulce zejména třetím třetinám, ve kterých přehrávají ostatní družstva mnohdy rozdílem třídy.

Kozubová si zřejmě za statistik ale těžkou hlavu nedělala. Do poslední třetiny vstoupila až příliš laxně a byla za to po zásluze potrestána. Vyrovnávací branka padla ve 27. minutě. Za dalších šest minut dokonal obrat stavu v prospěch týmu z Jastrzebie Słama. Kozubová poté zkusila poměrně dlouhou hru bez brankáře. Jejich výhoda byla navíc posílena, poněvadž za napadení odpykával dvouminutový trest Czarny Panter. Důležitost buly se naplno ukázala dvě minuty před koncem, kdy Pantery předčily Kozubovou v této dovednosti, kotouč posunuli na M. Roberta, který pečetil výhru svého celku střelou do prázdné brány.

V předposledním duelu se střetla družstva Monsters Ostrava a Torpedo Havířov. Hráči Torpeda měli Monsterům co vracet. Ostravskému týmu se totiž jako jednomu ze dvou družstev ligy povedlo v první polovině základní části Torpedo porazit a tak měli Havířovští o motivaci postaráno. Nerozhodný stav a zároveň šance na úspěch Torpeda vydržely pouze do 7. minuty utkání, kdy nejlepší hráč Monsters Ondřej Chalupa dokázal s pomocí odrazu od brusle bránícího hráče vsítit první branku utkání. Hráči Torpeda byli gólem natolik zaskočeni, že už se do konce zápasu nedokázali vzpamatovat. Na hokejky se jim nalepila nervozita a z toho pramenící nepřesnosti jak v rozehrávce, tak v zakončení.

Oproti tomu hráčům Monsters vycházelo vše, na co sáhli a dokázali postupně navyšovat svůj náskok. Jiskřičku naděje začalo Torpedo křesat až v poslední třetině, kdy se dvěma góly dokázal prosadit Hovorka, ale na góly Torpeda vždy dokázali Ostravští najít odpověď a nepřipustili tak žádné zdramatizování výsledku. Zaslouženě si tak připisují do tabulky body za jasné vítězství a hráči Torpeda budou muset ještě velmi tvrdě zabojovat o udržení druhé příčky v tabulce před blížícím se play off.

A to se nezadržitelně blíží, což se projevilo v délce předcházejících vypjatých utkáních. Mostecké Dynamo tak proti Buldokům nastupovalo až patnáct minut před čtvrteční půlnocí. Do utkání vstoupili aktivněji Buldoci, pro které se jednalo o klíčový zápas z hlediska lepší výchozí pozice pro play-off. Na Dynamo ztráceli zástupci psí říše v BAHL šest bodů a měli tedy velkou šanci přiblížit se na dostřel soupeři, který se aktuálně nacházel na 6.místě. Nově sestavená první útočná formace Buldoků si hned při prvním střídání vypracovala slibnou šanci. Co se nepovedlo napoprvé, podařilo se vzápětí. Buldoci vybojovali puk v útočném pásmu a následnou střelu zápěstím tečoval do vlastní sítě obránce Mostů. Buldoci, zaskočeni brzkým vedením, začali křečovitě bránit a Dynamo otočilo ukazatel skóre ve svůj prospěch – 2:1.

Obě branky padly po hrubkách buldočí obrany, která v této fázi utkání působila spíše jako chaoticky se pohybující smečka bezzubých čiva, než zástupce dravého plemene. V dalším průběhu utkání se pak střídaly šance na obou stranách. Obě mužstva byla blízko dalším brankám, ale tyče obou svatyní byly proti. Poslední část hry byla pro Buldoky hop nebo trop. Vrhli síly do útočení, ale bylo to spíše Dynamo, které využívalo otevřených vrátek. Ve 29. minutě jel domácí Puczok sám na gólmana, avšak šance na navýšení vedení nevyužil. Jako blesk z čistého nebe pak přišla vyrovnávací branka Buldoků. Nová akvizice v buldočím dresu Cichý nastřelil kotouč na bránu a z dorážky skóroval sváteční střelec J. Juroš, pro kterého to byla již druhá branka v utkání.

Pouhých šest sekund před koncem třetí třetiny pak měli ještě domácí výhodu vhazování v útočném pásmu. Buly sice prohráli, ale puk vzápětí získali na své hole a těsně po zaznění sirény skórovali. Branka však již platit nemohla, a tak se ke slovu dostaly samostatné nájezdy, ve kterých byly úspěšnější Buldoci. Šťastnější po zápase však může být i Dynamo, poněvadž navýšilo svůj náskok před sedmou Kozubovou o další bod.

Hrádek díky svému vítězství a díky zaváhání havířovského Torpeda zvýšil svůj náskok v čele ligy na pět bodů. Na třetím místě pak Monsteři vystřídali Střítež. Společný duel těchto soupeřů v příštím kole bude přímým soubojem o třetí příčku v soutěži. Také duel Mostů s Pantery bude o důležité body. Dynamo se může přiblížit k Panterům na rozdíl jediného bodu. Největší favorité soutěže - Torpedo Havířov a Hrádek změří síly s nejhoršími celky dosavadního průběhu ligy Buldoky a Kozubovou. Podaří se některému z těchto týmů zaskočit favority a získat tak důležité body?

Nejlepším družstvem kola byla zvolena Monstra z Ostravy, a to za jednoznačnou výhru nad Torpedem z Havířova. Hráčem kola byl zvolen Monstr Ondřej Chalupa, který ve svém mini-zápase Chalupa vs. Torpedo zvítězil 4:3 a navrch přidal jednu asistenci.

VÝSLEDKY:

HC Technici Střítež – HC Hrádek 1:3 (0:0, 1:2, 0:1) – branky: 19. T. Swienczek – 15. Branczyk (Drapa), 23. Gorny (Branczyk), 35. J. Pav (Szlauer)

HC Kozubová - HC Czarne Pantery 1:3 (0:0, 0:0, 0:0) – branky: 20. Kostka – 27. Robert, 34. Słama, 37. Robert

HC Torpedo Havířov - HC Monsters Ostrava 3:7 (0:2, 0:1, 3:4) - branky: 28. a 31. Hovorka (na obě Hadaš), 35. Ručil - 7. Chalupa, 11. Spěváček (Klega), 22. Klega (Chalupa), 27. Chalupa (Klega), 32. Chalupa, 35. Klega, 38. Chalupa (Sumara)

HC Dynamo Mosty - HC Buldogs 2:3 po sam. nájezdech (2:1, 1:0, 0:1) – branky: 5. Czeczotka (Bocek), 11. Puczok – 3. J. Juroš, 34. J. Juroš (Cichý)

Zápasy 12. kola (čtvrtek 8. prosince):

HC Dynamo Mosty – HC Czarne Pantery (19.15)

HC Torpedo Havířov – HC Buldogs (20.30)

HC Kozubová – HC Hrádek (22.00)

HC Technici Střítež – HC Monsters Ostrava (23.30)

(jur)

5.12.2011

Židovský hřbitov se podařilo ochránit

Židovský hřbitov ve Frýdku musel v minulosti čelit útokům vandalů. Dnes místo chrání plot, který významnou kulturní památku odděluje od přilehlého parku, ale také kamera napojená na městský kamerový systém.

Předsudky lidem s duševními nemocemi škodí

Třinec - Svět duševních nemocí je stále pro velkou část lidí neznámý. Z neznalosti pak snadno pramení předsudky, které škodí jak nemocným, tak jejich blízkým. Týká se to například schizofrenie kvůli medializovaným případům, kdy člověk s tímto onemocněním způsobí nějaký incident, dostává veřejnost pocit, že všichni schizofrenici jsou nebezpeční.

OBRAZEM: Vánoční strom na místeckém náměstí už svítí

Na místeckém náměstí Svobody se v pátek rozzářil vánoční strom. Dvanáct metrů vysokou douglasku zdobí sto stříbrných koulí, padesát žárovek měnících barvy, padesát zábleskových žárovek a také stometrový řetěz s tisícovkou LED diod.