Derby nadchlo, z výhry se opět radoval Frýdek-Místek

Hokejisté prvoligového Frýdku-Místku i na čtvrtý pokus porazili v letošní sezoně rivala z Havířova a notně přiživili naději na svou premiérovou účast v play-off WSM ligy.

31.1.2017

Hokejisté Frýdku-Místku zdolali rivala z Havířova i na čtvrtý pokus.Foto: Robert Schedling

Výborný hokej, báječná atmosféra, napětí, zvraty, krásné góly…to vše bylo v regionálním derby mezi Frýdkem-Místkem a Havířovem k vidění. Zatímco domácím rysům výhra dává stále šanci zahrát si v letošních vyřazovacích bojích, pro hosty se situace dosti zkomplikovala. „Teoreticky je možné ještě všechno, ale soupeři by byli hloupí, kdyby si tu šanci nechali ujít," připustil trenér Havířova Martin Janeček, na němž bylo po utkání patrné, jak moc jej prohra mrzí. „Každopádně uděláme ve zbytku sezony vše pro to, abychom se odvděčili našim skvělým fanouškům. I ve Frýdku nás hodně podporovali," poslal dík do hlediště.

Lepší vstup do zápasu si Frýdečtí ani přát nemohli. Na časomíře uplynulo pouhých 87 vteřin, když se po Jaškově přihrávce prosadil Ondřej Kovařčík. Na něj následně ve 14. minutě navázal přesnou tečí Růžička. S hosty to v té chvíli nevypadalo vůbec dobře, jenže Havířov se následně dokázal znovu do zápasu vrátit.

Dvě minuty před koncem první třetiny mu k tomu i pomohla chyba brankáře Danečka, který za svou brankou přišel o puk a Štumpf z těžkého úhlu trefil prázdnou branku – 2:1. Aby těch chyb v domácí defenzívě nebylo málo, tak z kraje druhé třetiny špatně přihrál Bartko a po následném brejku a faulu se pískalo trestné střílení. Těžké úlohy se ujal Kalus, který přeci jen procedil puk za Danečkova záda – 2:2.

Od této chvíle začali být hosté daleko aktivnější a hlavně důraznější. Ve 34. minutě pak byli za vše i odměněni vedoucí brankou, kdy Kankovu vyraženou střelu dorážel do domácí branky Hlinka – 2:3. Velkou naději na vyrovnání měli rysi v závěru druhé periody. To na trestnou lavici putoval Holomek, jenže domácí ze svého tlaku vytěžili pouze nastřelené břevno. Když už to vypadalo, že hosté půjdou k druhému odpočinku s jednobrankovým náskokem, vložil Cienciala hůl do střely Michala Kovařčíka a puk skončil přesně u vzdálenější tyče Lacovy branky – srovnáno 3:3! „Byla to taková smůla. Ve druhé třetině jsme předváděli velkou pracovitost, bohužel někteří tomu nedávají vše, což se pak promítá i do výsledků. Nad přístupem by se měli hráči zamyslet," rmoutilo havířovského trenéra.

Hokejisty posílil z Hradce Králové obránce PieglObránce René Piegl.
V domácí sestavě se poprvé v letošní sezoně objevil jednadvacetiletý obránce René Piegl (na snímku v modrém). Ten se v minulém týdnu domluvil s Hradcem Králové na předčasném ukončení smlouvy a v pondělí již figuroval v sestavě frýdecko-místeckých Rysů. Piegl v letošní sezoně působil v prvoligových Litoměřicích, kde stihl odehrát třiatřicet utkání, ve kterých si připsal jen dvě asistence. Bude to poslední změna ve frýdeckém týmu? „Neříkám, že něco bude, ale také neříkám, že nic nenastane. Uvidíme, co se naskytne. Pokud se nic nezmění, řeknu to tak, že máme dost perspektivní mužstvo, které sezonu dohraje až do konce (přestupní termín končí o půlnoci 31. ledna, pozn. red.)," řekl trenér Frýdku-Místku Marek Malík.

Jeho svěřenci ještě bojovali, srovnali i na 4:4, když domácím vrátil vedení opět Cienciala, jenže pak přišla 49. minuta, ve které takovým tenisovým lobem upravoval Chmielewski na 5:4 pro Frýdek. „Domácí od druhé třetiny využili snad všechno, co jsme jim nabídli. Ale ti kluci jsou šikovní, dokážou si s šancemi poradit," uznal trenér Janeček.

Daleko spokojenější předstoupil po zápase před novináře domácí trenér Marek Malík. „Pro diváky to bylo určitě atraktivní derby, kdy padlo hodně gólů a k vidění bylo také několik obratů. My ale chtěli zápas odehrát určitě klidněji. I proto jsme za výsledek rádi, zvlášť, když jsme v průběhu utkání prohrávali," narážel Malík na zvrat v prostřední části střetnutí. „Měli bychom si více pohlídat inkasované branky, ty byly dosti laciné. Je to ale za námi. Nás ještě potěšila z velké části i předvedená hra," dodal Malík, který se zastal brankáře Danečka, který viditelně neměl svůj nejlepší den. „Neřekl bych, že by v tom byla nervozita, on je dost zkušený gólman. Spíš bych to přikláněl k té nerozehranosti, přeci jen do branky nenastupuje pravidelně. Na druhou stranu by mu ale spoluhráči měli v předbrankovém prostoru více pomáhat," zdůraznil trenér domácích.

Už ve středu zajíždí rysi na led silných kladenských Rytířů. „Je pravda, že s týmy z popředí tabulky se nám hraje uvolněněji. Proti mužstvům, které chtějí hrát hokej, nám ta hra sedí víc," připustil Malík.

HC Frýdek-Místek - HC AZ Havířov 5:4 (2:1, 1:2, 2:1)
Branky: 2. O. Kovařčík (Jašek), 14. Růžička (Adámek, Pechanec), 40. Cienciala (M. Kovařčík, Jašek), 45. Cienciala (Jašek, M. Kovařčík), 49. Chmielewski (Michal Roman) - 19. Štumpf (Dvořáček), 25. Kalus (tr. střílení), 34. Hlinka (Kanko), 48. Chroboček (Kalus, Krisl). Rozhodčí: Dědek - Novák, Ganger. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 2456.

Frýdek-Místek: Daneček - Adámek, Jank, Piegl, Štebih, Bartko, Jáchym, Michal Roman - M. Růžička, Pechanec, Chmielewski - O. Kovařčík, Jašek, M. Kovařčík - Klimša, Cienciala, Miloš Roman - Franek, Jaroš, Christov. Trenéři: Jiří Juřík a Marek Malík.