„Bylo na čase to konečně prolomit. Ta série už byla hodně dlouhá a my ztráceli v nájezdech zbytečně body,“ oddechl si Martin Růžička, první úspěšný penaltový střelec, který si připsal v zápase také dvě asistence.

Třinečtí jeli v této sezoně nájezdy devětkrát a radovali se teprve podruhé. Na prolomení prokletí čekali tři měsíce. „Naše úsilí bylo po každém neúspěchu větší. Dříve jsme chodili na penalty po tréninku s tím, že tam uděláme nějakou parádu, bylo to spíše volnější. Poslední dobou jsme to brali hodně vážně dřeli a snažili se i při nájezdech. Pomohlo to,“ dodal Růžička.

Domácí začali utkání náporem a prvních osm minut obléhali branku Jihočechů. Gólman Kovář však odolával všem atakům hladových třineckých nájezdníků. Puk lovil zpoza svých zad až po šťastné dorážce Bonka, jehož tečovaná střela zapadla obloučkem za jeho rameno.

Místo zvýšení tlaku padl na Slezany sváteční opar, kterého využil obránce Vydarený, když v přesilovce propálil od modré vše co mu stálo v cestě. Brzy po přestávce vrátil Třinec do vedení v signalizované výhodě tvrdou ranou z pravého kruhu reprezentant Lojek, ale ještě do konce druhé třetiny se podařilo hostům zápas otočit.

V čase 33:33 zužitkoval druhou početní výhodu ze tří hraných obránce Červený, který se nejlépe zorientoval před Hamerlíkem a doklepl Mikeskovu ránu. Za 66 vteřin dokonali třineckou zkázu jejich bývalé opory. Martynek přihrával a Pletka nekompromisně trestal zaváhání Ocelářů.

„Chyba byla, že jsme dostali během minuty dva laciné góly, nejprve z dorážky a přečíslení. Hlavně ten druhý gól byl po hrubé chybě, tam jsme si to špatně rozebrali,“ zlobil se třinecký kouč Pavel Marek. „Na střídačce bylo po tom obratu ticho, byl to pro nás šok. V kabině jsme si ale řekli, že máme ještě dvacet minut minimálně na vyrovnání,“ vyprávěl Růžička.

S nástupem do třetího dějství očekávané zmrtvýchvstání nepřicházelo, ale mírnou převahu přesto dokázali domácí deset minut před koncem přetavit ve vyrovnání. Zpoza branky vybídl ke skórování Seman novou posilu Zagrapana, který se radoval přízemní střelou s důležité premiérové trefy v novém dresu.

Poslední minuty byli hodně napínavé. Tři body mohl v 56. minutě zajistit Třinci zcela osamocený Bonk, ale byl otočen zády ke Kovářovi, a ten stačil na jeho střelu vyrazit. Na druhé straně zase kryl Hamerlík dělovku Lukáše Květoně od levého mantinelu. A když osm vteřin před koncem nedokázal proměnit nájezd Mikeska, šlo se na nájezdy. V nich se po sedmi neúspěších domácí konečně dočkali, navíc stylově, když proměnili všechny tři. Postupně se trefil Martin Růžička, Bryan McGregor i David Květoň.

„V poslední době nemáme štěstí, které jsme od sebe odstrčili během minulých zápasů, které jsme lacině ztratili v koncovkách. Dokázali jsme se v neděli zmobilizovat, i když se nám nedařilo a konečně zvládli nájezdy, navíc v nich byli stoprocentní. Mohli bychom se od toho odrazit,“ doplnil Marek.

Jihočeši byli s bodem spokojeni. „Pro nás to bylo těžké utkání. Domácí začali aktivně, vytvořili si tlak a dostali se do vedení. Podařilo se nám v polovině zápas otočit, ale soupeř měl v dalším průběhu, hlavně ve třetí třetině, opět navrch a po zásluze vyrovnal. Bod z třineckého ledu bereme,“ řekl českobudějovický asistent Milan Kupka.

33. kolo hokejové extraligy: HC OCELÁŘI TŘINEC – ČESKÉ BUDĚJOVICE 4:3 sn (1:1, 1:2, 1:0 – 0:0)

Muž zápasu: M. Růžička

Branky a nahrávky: 15. Bonk (Varaďa, McGregor), 23. Lojek (Hudec, M. Růžička), 51. Zagrapan (Seman, M. Růžička), rozhodující nájezd McGregor – 19. Vydarený (Novák, Pletka), 34. Červený (Mikeska), 35. Pletka (Martynek, Vydarený). Rozhodčí: Husička, Blecha – Charvát, Bejček. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:2. Diváci: 3521.

Třinec: Hamerlík – Krajíček, Seman, Zíb, Hrabal, Lojek, Hudec, Richter, Vágner – Kohn, Zagrapan, M. Růžička – D. Květoň, Peterek, V. Polák – Varaďa, Bonk, McGregor – Adamský, Polanský, Hrňa. Trenéři: Marek a Kopřiva.

České Budějovice: Jakub Kovář – Snopek, Šulc, Ptáček, Kolarz, Novák, Vydarený, Tůma – Šimánek, Mikeska, Červený – Gulaš, Langhammer, L. Květoň – Martynek, Kašpařík, Pletka – Podlešák, Mertl, R. Pšurný. Trenéři: F. Výborný a Kupka.

Zagrapan novou posilou hokejového Třince

Čtyřiadvacetiletý slovenský útočník Marek Zagrapan se stal novou posilou hokejového Třince. Premiéru v dresu Ocelářů si odbyl v nedělním utkání proti Českým Budějovicím. Účastník světového šampionátu v Německu, který naposledy působil v ruské KHL, kde oblékal dres týmu Jurga Chanty-Mansijsk, se dohodl se slezským klubem na spolupráci do konce sezony.

Rodák z Prešova byl v roce 2005 draftován v prvním kole jako třináctý v pořádí Buffalem Sabres, NHL si však nikdy nezahrál. O šikovného centra se zajímali v Třinci už před rokem a půl, tehdy však dal Zagrapan přednost angažmá v ruském Čerepovci.