Třinec byl v klinické smrti, ale přežil! Finále dnes pokračuje na severu Čech

To může být zlom! Litvínov dělilo šestatřicet vteřin od zisku historicky prvního titulu. Šestý zápas je na programu v úterý na severu Čech.

21.4.2015

Páté utkání finále play off: HC Oceláři Třinec - HC Verva Litvínov 2:1Foto: Deník/Pavel Sonnek

Hokejový tým Třince se nikdy a za žádného stavu nevzdá. Ve včerejším pátém finálovém utkání extraligy se o tom přesvědčili hokejisté Litvínova, které dělilo od premiérového zisku mistrovského titulu 36 vteřin. Při power- play Ocelářů, ale vyrovnal Tomáš Plíhal a senzační obrat dokonali domácí při samostatných nájezdech, kdy rozhodl Vladimír Dravecký.

Oceláři bojovali v úvodní třetině s nervozitou i dobrou obranou Litvínova, který si pozorně hlídal střední pásmo a vyrážel k smrtícím brejkům. Vedoucí gól ale dali hosté (11. minuta) po obléhání domácí branky, kdy využil zmatků Ocelářů obránce Gula. „Měli jsme tam velký závar. Pak se ke mně puk odrazil a já to trefil," uvedl obránce Jiří Gula, který se prosadil ve druhém utkání v řadě. „Já jsem ale spíše sváteční střelec," bránil se roli hvězdy Gula.

Hosté pak měli ještě další dobré možnosti, ale Jánský trefil tyčku Hamerlíkovy branky, který potřetí v řadě během finálové série dostal přednost před Hrubcem.

Očekávaný drtivý tlak si Třinec vytvořil až ve druhém dějství, kdy se zápas opět změnil v souboj třineckých hráčů s fantastickým gólmanem Pavlem Francouzem. Ten působil hodně jistě a navíc těžil i z obětavosti svých spoluhráčů, kteří bezhlavě skákali prakticky do každé střely. „Byli jsme hlavně ve druhé třetině silní na puku a konečně Litvínov uzamkli v jeho pásmu. A najednou soupeř začal dělat malé chybičky, bohužel jsme kýžený gól nevstřelili. Šance jsme měli, ale nedokázali jsme to branky prostě dotlačit," uvedl útočník Třince Jiří Polanský.

Podobný obrázek pokračoval i v závěrečné třetině, kdy se s přibývajícím časem začala na hokejky domácích vkrádat i nervozita. Nakonec se ale domácí dočkali 36 vteřin před koncem normální hrací doby, kdy se při power-play bekhendovou střelou prosadil Plíhal. Francouz inkasoval po dlouhých 174 minutách a 11 vteřinách! „My jsme do poslední chvíle věřili, že se prosadíme, a byli jsme za tu víru odměněni. Je to těžké, překonat Franczouze, ale my jsme ukázali, že to jde. To je pro další průběh série strašně důležité," uvedl útočník Vladimír Dravecký. V prodloužení sice hráli domácí dvě přesilové hry, ale dvě velké šance měli hosté. Pavelka trefil horní tyčku a rozhodnout mohl i Ručinský, kterému ale radost pokazil v poslední chvíli beton gólmana Hamerlíka.

V 14. minutě prodloužení mohl rozhodnout podruhé v krátkém čase Ručinský. Hamerlík vytasil opět zázračný zákrok, při kterém se ale zranil a do branky musel Hrubec.

„Peter Hamerlík na tom není moc dobře. Asi to vypadá na zranění ramene," uvedl kouč Třince Václav Varaďa, který ocenil obrovskou vůli svého týmu. „Hlavně ve druhé třetině jsme vsadili na jednu kartu a gól z obrovského tlaku nedali. Litvínov mohl přidat další gól, ale my to ustáli. Jsem hrdý na tým, že jsme bojovali až do konce a byli za to odměněni," uvedl Varaďa, který naznačil, že k šestému utkání opět využije Třinec leteckého speciálu, který celek přepraví z Ostravy do Prahy.

Hosté odjížděli z Třince hodně zlomení a smutní. Dobře věděli, že měli mistrovské oslavy doslova na dosah. „Hokej se hraje na šedesát minut a my jsme to dneska poznali. Dlouho jsme vedli, ale bohužel v závěru inkasovali. To ale k hokeji patří. Ale nemyslím si, že by nás to zlomilo. V prodloužení jsme chtěli dát gól, ale nespadlo nám to tam. Jedeme dále, musíme vyhrát doma v Litvínově," dodal útočník Litvínova Martin Ručinský.

Autor: Aleš Uher

21.4.2015 VSTUP DO DISKUSE

Lysá hora je má milenka. A za ní chodí člověk rád, říká otužilec Čupa

Lysou horu si zamiloval. A turisté mířící na Lysou horu si zamilovali jeho. Extrémní otužilec Ján Čupa už pátou zimu vyráží bez trička či bundy na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd.

Autobusy MHD v Třinci pojedou i do lokality za tratí

S novým jízdním řádem, který vejde v platnost v neděli 11. prosince, se cestující v třinecké MHD dočkají hned několika změn. Tou nejvýznamnější bude zavedení autobusové dopravy do lokality za podjezdem Via Lyžbice, kde přibyla nová zastávka s názvem Lyžbice, za tratí.