Třinec zvítězil na ledě Plzně 6:4 a jako první tým v letošní sezoně ziskem 101 bodů překonal magickou hranici. Divokou přestřelku zahájila obě mužstva pěti góly během úvodní dvacetiminutovky.

Vedení z první třetiny hosté už neztratili a oslavili výhru na západě Čech po dvou letech. Oceláři si připsal osmnácté vítězství z posledních dvaceti zápasů a v čele si tabulky si drží náskok 14 bodů před druhým Litvínovem.

HC Škoda Plzeň - HC Oceláři Třinec 4:6 (2:4, 2:1, 0:1)

Hosté vstoupili do utkání aktivněji a po zaváhání Kubky za brankou přihrál ve druhé minutě Plíhal nekrytému Noskovi, jenž otevřel skóre. Domácí se vrátili do zápasu o čtyři minuty později díky využité přesilové hře, v níž ranou z voleje od modré čáry vyrovnal Lev. Záhy mohl skórovat po šikovném přistrčení Johnsona také Ján Sýkora, zblízka však nepřekonal Hrubce. V osmé minutě už se Indiáni radovali, když se po vyhraném buly a přihrávce Kadlece, hrajícího 1100. utkání v domácí nejvyšší soutěži, trefil táhlou střelou Jeřábek.

Oceláři ovšem dokázali za minutu gólově odpovědět, když zaváhání domácích v obranném pásmu potrestal přesnou střelou z mezikruží Rákos. Probuzení hosté zahrozili za chvíli ve vlastním oslabení, kdy po přečíslení dvou na jednoho pálil jen do Machovského Orsava. Akce se přelévaly na obou stranách, závěr první třetiny ale ovládl Třinec.

V 17. minutě ještě stačil Machovský vyrazit pokus slovenské posily Ocelářů Štefana Ružičky, na přesilovkovou dorážku Plíhala už nestačil. Navíc 50 vteřin před sirénou přihrál Polanský z otočky do prostoru mezi kruhy volnému Draveckému, který ranou pod břevno zvýšil na 2:4.

Od začátku prostřední části naskočil do plzeňské branky Mensator a domácí se aktivní hrou snažili vstřelit kontaktní gól. Hosté však dobře bránili a Indiánům pomohla až využitá početní výhoda v polovině utkání, kdy Lev šikovně tečoval Mozíkovo nahození. Oceláři ale dokázali o 26 vteřin později přidat pátou branku po střele Žejdla z nulového úhlu. O chvíli později ještě vypálil Marek Růžička do tyčky.

Hosté poté doplatili na nedisciplinovanost a při přesilovce pět na tři snížil po ideální příhře Kratěny z bezprostřední blízkosti Simon na 4:5. Těsně před druhou přestávkou naopak ve vlastním oslabení Hrňa mířil z brejku těsně vedle. Během úvodní desetiminutovky závěrečné třetiny domácí nedokázali využít dvě přesilovky a v 52. minutě je za to potrestal po zaváhání Mensatora při rozehrávce šestým gólem Orsava. I přes závěrečnou power play už domácí utkání nezdramatizovali a připsali si druhou porážku za sebou.

Branky a nahrávky: 6. Lev (Mozík, Kadlec), 8. Jeřábek (Kadlec, Bližňák), 30. Lev (Mozík, Kratěna), 33. Simon (Kratěna, Lev) - 2. Nosek (Plíhal, Ružička), 9. Rákos, 19. Plíhal (Hrabal, Hrňa), 20. Dravecký (Polanský, Žejdl), 30. Žejdl (Polanský, Dravecký), 52. Orsava (Hrňa). Rozhodčí: Polák, Pavlovič - D. Jelínek, Špůr. Vyloučení: 5:9, navíc Pulpán (Plzeň) 10 min. Využití: 3:1. Diváci: 4411.

Plzeň: Machovský (21. Mensator) - Kadlec, Jeřábek, Mozík, Pulpán, Kubka, Moravčík, D. Sklenička - J. Sýkora, Simon, Johnson - Kratěna, Bližňák, Schleiss - Kubalík, Culek, Lev - Balej, T. Sýkora, Hollweg. Trenéři: Michal Straka, J. Špaček a Čihák.

Třinec: Hrubec - Hrabal, Klesla, Galvas, Linhart, Nosek, M. Doudera, Trončinský - Hrňa, Kreps, Orsava - Dravecký, Polanský, Žejdl - Rákos, Plíhal, Ružička - Cienciala, Marek Růžička, Matuš. Trenéři: Kalous a Varaďa.

Vítkovice přestřílely Slavii po divokém průběhu 7:5

Prvním extraligovým hattrickem jim k tomu dopomohl útočník Michal Hlinka, gól a dvě asistence zaznamenal Rostislav Olesz. Hosté sice dokázali srovnat třígólovou ztrátu, ale na body nedosáhli.

HC Vítkovice Steel - HC Slavia Praha 7:5 (4:2, 1:2, 2:1)

Slavia si po debaklu 4:9 v pražském derby i v Ostravě koledovala o další příděl. Nejhorší extraligovou obranu příliš nevyspravila ani reprezentační přestávka a už ve třetí minutě se po chybě Pražanů ze sóla mezi Svobodovy betony strefil Szturc.

Hosté ale zanedlouho kontrovali: vyloučený obránce Knot se po návratu z trestné lavice zapojil do přečíslení, které sám vyřešil efektní stahovačkou na Zíba a přesným bekhendem. Vlasák mohl v osmé minutě skóre i otočit, ale z trestného střílení za Kovářův faul ranou na lapačku Dolejše neošálil.

Slavia pak stejně jako proti Spartě tvrdě pykala za vyloučení. Po třech gólech v oslabení v rozmezí šesti minut musela vstřebávat ostrý direkt. Nejdříve doklepl v 10. minutě vyraženou Stehlíkovu střelu od modré čáry Hlinka, další Stehlíkův pokus ze stejné parkety tečoval Olesz a pak Svobodu znehybnil i Hlinka z mezikruží dělovkou pod břevno.

"Před každým zápasem si říkáme, že nesmíme být vylučovaní, ale hned v první třetině jdeme čtyřikrát a jsou z toho tři góly. Je to těžké na hlavu, ale nezbývá než se s tím poprat a připravit se na další zápas," řekl slavistický útočník Tomáš Vlasák.

Vítkovice podržel Dolejš

Za stavu 1:4 byla Slavia už po šestnácti minutách zralá na ručník. Desetiminutovky hrůzy zmírnil Bednář, který po parádní akci snížil a Pražané se ve druhé části znovu nadechli. Olesz sice hned v úvodu druhé části zazvonil na tyčku, ale pak se hra srovnala a i hosté trestali domácí nedůslednosti. Vas je po rychlém kontru přiblížil na rozdíl gólu a tříbrankové manko smazal v 33. minutě Poletín, který po nedorozuměních v domácí obraně zblízka bekhendem přehodil Dolejše. "Dali jsme Slavii prostor a udělali jsme chyby v defenzívě. Oni toho využili," řekl Hlinka.

S Vítkovicemi to pak bylo nahnuté, Slavia cítila šanci na bodovou kořist, ale další těžký úder ji v závěru druhé třetiny uštědřil Huna, který gólem do šatny obnovil domácí vedení. Ještě devět minut před koncem byl poměr vyloučení 0:7, pak ale putovali během pěti sekund za katr Němec a Stehlík a Vítkovice v oslabení tří proti pěti zázračně podržel Dolejš, který lapil stoprocentní příležitosti Vlasáka a Pletky. "Příležitosti jsme měli. V přesilovce pět na tři to tam lítalo, ale nejsme schopni to tam dát. Tady se to rozhodlo," řekl Vlasák.

Klid nebyl ani po šestém gólu Húževky, jenž na brankovišti usměrnil Štenclovu střelu. Pražané pak v početní výhodě pět na čtyři vyšachovali soupeře a Vas znovu snížil na rozdíl gólu, ale při power play jejich čtvrtou porážku za sebou zpečetil do prázdné brány Hlinka. "Je to pořád dokola. Na pět gólů se venku vyhrává, jenže my jich dostaneme zase sedm," zlobil se Vlasák.

Branky a nahrávky: 3. Szturc (Olesz), 10. M. Hlinka (Stehlík, Olesz), 14. Olesz (Stehlík, Szturc), 16. M. Hlinka (Kovář), 39. Huna (Svačina, Roman), 54. Húževka (Štencel, Svačina), 60. M. Hlinka - 6. Knot (Holec), 17. Bednář (Pletka, Vlasák), 22. Vas, 33. Poletín (Stránský), 57. Vas (Pletka, Bednář). Rozhodčí: Mrkva, Šindler - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:7. Využití: 3:1. Diváci: 5025.

Vítkovice: Dolejš - Kovář, Stehlík, Zíb, Štencel, Čerešňák, Klok, Pastor - Szturc, M. Hlinka, Olesz - Huna, Roman, Svačina - T. Svoboda, Burger, E. Němec - Vandas, Húževka, P. Zdráhal. Trenéři: Svozil a Petr.
Slavia: A. Svoboda - Šulc, Šenkeřík, Valach, Štich, Knot, A. Růžička, Krejčí - Vlasák, Bednář, Pletka - Kolář, Holec, Tomica - Stránský, Vas, Poletín - Andres, M. Čermák, J. Doležal. Trenéři: Gregor a J. Beránek.