Nechybí typické samurajské meče, klasické japonské oděvy, nebo umělecké předměty s tradičními motivy. Třinec je přitom teprve druhým místem v republice, kam exkluzivní výstava putuje. Výstavu nazvanou Gejša a samuraj připravilo Muzeum Třineckých železáren a města Třince ve spolupráci s Národním muzeem – Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur v Praze. Výstava ve velké i malé výstavní síni přitom nabízí zájemcům na 300 exponátů zaměřených na japonskou kulturu, zejména pak život gejš a samurajů. Nejstarší z vystavovaných předmětů přitom pochází ze šestnáctého století.

Život gejš ve velké výstavní síni představují předměty pro ozdobu i pro denní potřebu. „Profese gejši se často zaměňuje s profesí prostitutky, ve skutečnosti ale úkolem gejš bylo naplňovat jakési romantické představy samurajů, bavit společnost duchaplnou konverzací, zpěvem a tancem a pečovat o pohodlí návštěvníků čajoven zábavních čtvrtí. Gejši byly a jsou svým způsobem diktátorky stylu ve společnosti – oblékají se podle poslední módy, jsou vzdělané v různých druzích umění a orientují se často i v politice. Návštěvníkům bude mít expozice s gejšami určitě co nabídnout,“ řekla Eva Zamarská, vedoucí Muzea Třineckých železáren a města Třince.

Malou výstavní síň obsadili samurajové se svými meči, mečovými štíty a další výstrojí. „Dnes už samuraje známe jen z historických filmů. Od konce dvanáctého století byl však jejich význam po dlouhých sedm set let skutečně obrovský. Zajímavé je, že to byli válečníci dvou extrémů – na jedné straně byli vycvičeni k zabíjení, na druhé straně k tomu, aby obdivovali krásu básní, květů i myšlenek,“ dodala Zamarská s tím, že expozice bude zájemcům k dispozici až do neděle 27. května.