Je to první písemný doložený záznam o existenci Bašky. I když je pravděpodobné, že tato ves zde již existovala o několik desítek let dříve, je rok 1434 uváděn jako počátek v její historii.

Toto výročí je proto důvodem k tomu, že se v Bašce v průběhu letošního léta i podzimu uskuteční několik významných kulturních, ale i sportovních akcí, které jsou motivovány právě touto skutečností.

Tou první je výstava Domove líbezný, která bude zahájena v pátek 19. června v sále Kulturního domu Baška. Na výstavě si mohou návštěvníci prohlédnout obrazy bašského rodáka Bedřicha Šimoňáka (malíře, karikaturisty, ilustrátora), který již nejednou svými výstavami přispěl k obohacení společenského života své rodné obce.

K vidění jsou i další práce, především řezbářské. O přízeň návštěvníků usiluje kunčický rodák Jindřich Měrka, kterého si mnozí připomenou také jako vynikajícího reprezentanta družstva vodní záchranné služby okresu Frýdek- Místek. Nechybějí také řezbářské práce Tomáše Fojtíka z Morávky, který své umění již prezentoval na mnohých výstavách v našem regionu. Na své si přijde také mladší generace – žáci ZŠ z Bašky, kteří budou na výstavě soutěžit svými výtvarnými pracemi motivovanými vzpomínkou na své nejkrásnější prázdniny. A pro vítěze čeká opravdu mimořádná cena – prázdninový pobyt v u moře v Chorvatsku. Bez odměny neodejdou ani ostatní žáci, kteří se soutěže zúčastní. A aby byla soutěž opravdu spravedlivá , o vítězi rozhodnou návštěvníci výstavy svými hlasy. Vítěze budeme znát při zakončení výstavy, které je na programu v neděli 28. června v 17 hodin v sále KD Bašky.

Pro zájemce o historii je připravena expozice fotografií, plakátů a archivních dokumentů přibližujících období života Bašky, Hodoňovic a Kunčiček u Bašky v letech 1945 až 1989. Tato výstava bude mít své pokračování v listopadu, kdy si podobným způsobem v Bašce připomenou leta 1989 až 2009.

„Právě touto částí výstavy chceme nabídnout bez emocí, na faktech život v Bašce, Hodoňovicích i Kunčičkách u Bašky, který i přes svou rozporuplnost tohoto období si zaslouží našeho připomenutí. Protože hlavní myšlenka právě této expozice výstavy je vyjádřena slovy Poučit se z minulostí, ale žít přítomností. Myslím si, že návštěvníci naší výstavy si budou moci prohlédnout nejenom hezké obrazy Bedřicha Šimoňáka, dřevořezby Jindřicha Měrky a Antonína Fojtíka či výtvarné práce našich žáků, ale také se ohlédnout nad lety, které znají jen ze vzpomínek pamětníků,“ řekl jeden z organizátorů výstavy Jaroslav Šmíd z Hodoňovic.

FRANTIŠEK VANÍČEK