VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chrámový sbor bude slavit výročí

Baška - V říjnu uplyne 75 let od dostavění a vysvěcení kostela sv. Václava v Bašce.

2.9.2008
SDÍLEJ:

Chrámový sbor při kostele sv. Václava v Bašce po spoluúčinkování při bohoslužbě konané u příležitosti 10. výročí úmrtí Eduarda Hakena (6. ledna 2006). Foto: František Vaníček

Trochu pozapomínané je výročí, které si v září letošního roku připomenou především současní členové bašťanského Chrámového sboru.

U jeho zrodu stál tehdy teprve sedmnáctiletý student místeckého reálného gymnázia, začínající varhaník Adolf Kolčář z Hodoňovic. „Náš sbor vznikl v září 1938, ale poprvé jsme jako chrámový sbor zpívali o velikonočních svátcích následujícího roku. Uvedli jsme tehdy známou latinskou skladbu Regina coeli, kterou jsem s třicetičlenným sborem nacvičil. Vzpomínám si, že už při zkouškách její provedení hluboce oslovilo Františka Řezníčka, vzácného a obětavého kněze, který vypomáhal v letech 1938 až 1950 při duchovní správě skalické farnosti. Působil v Ostravě jako profesor náboženství a k bohoslužbám do Bašky dojížděl. Při poslední zkoušce před naším prvním spoluúčinkováním při mši svaté v Bašce projevil pro mne neočekávané přání. Požádal mne, zda bych tuto skladbu v kostele sám dirigoval. Dodnes na tento nevšední zážitek a velikou poctu rád vzpomínám,“ připomíná začátky sboru Adolf Kolčář.

V roce 1941 převzal varhanní službu i vedení sboru v Bašce jeho dnes již zesnulý bratr Josef. Po jeho odchodu do Prahy se v roce 1944 ujal vedení chrámového sboru Vojtěch Fuglík, salesián v hodoňovickém klášteře. Za jeho působení počet členů sboru dosáhl neuvěřitelných 50 lidí. Po násilném rozpuštění tohoto kláštera v dubnu 1950 se sbor na nějakou dobu odmlčel, ale již v roce 1952 se jeho členové začlenili do nově vzniklého Lašského smíšeného pěveckého sboru. „Zachovali jsme si i v tomto pro sbor velice složitém a nelehkém období snahu obohacovat nedělní a sváteční bohoslužby, především duchovními písněmi. Myslím si, že se nemáme za co stydět,“ hodnotí Kolčář.

V roce 1995, po tehdy již dobrovolném odchodu salesiánů z Hodoňovic do Prahy, projevila část členů Lašského smíšeného sboru přání, aby se chrámový sbor znovu osamostatnil. „Tento sbor působí Bašce pod mým vedením až do dnešních dnů. Vedu si záznamy o našem účinkování a mohu doložit, že od svého založení v roce 1938 se sbor podílel na 1700 vystoupeních nejenom v Bašce a Hodoňovicích, ale ve Skalici, Frýdku-Místku, Sviadnově, Morávce, Palkovicích a na mnoha dalších místech. Zpívali jsme také v zahraničí, a to v Polsku, Rakousku a Slovensku,“ řekl Kolčář. „Rád bych zmínil skutečnost, že máme velice dobrou spolupráci s chrámovým sborem ze Staříče. Je to nejenom zásluhou členů tohoto sboru, ale také Jany Kurečkové, bašťanské rodačky, sólistky operetní scény Národního divadla Moravskoslezského z Ostravy, i vynikajícího stařičského varhaníka Petra Strakoše z Fryčovic. Na chatě v Bašce tráví léto dlouholetá přední sólistka Státní opery v Kolíně nad Rýnem Alena Čihánková. Pro všechny členy našeho sboru je velikou poctou, že s naším sborem spolupracuje a pomáhá nám,“ uzavírá své vzpomínky sbormistr.

Další významnou kapitolou v životě Adolfa Kolčáře byla umělecká spolupráce Lašského smíšeného pěveckého sboru s předními členy Národního divadla v Praze. Byl to především sólista opery Národního divadla Eduard Haken, čestný občan Bašky, který se sborem na mnoha společných koncertech vystoupil. (fv)

2.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pohřešovaná Helena Kanalošová z Frýdku-Místku.

Policisté hledají dívku z dětského centra

Beskydská horská chata Prašivá.

Obnovu chaty podpořilo i město

Debutant Bartošák: Čekal jsem dlouho, škoda prohry

/FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ Tak se dočkal! Hokejový gólman Patrik Bartošák si ve středečním přípravném utkání se Slováky v Třinci odbyl premiéru v seniorské reprezentaci.

Dřevjanka u Zbuja je na prodej

Ostravice - Oblíbená horská restaurace Dřevjanka U Zbuja pravděpodobně změní majitele. Je totiž nabízena i s přilehlým nově postaveným penzionem k prodeji. Celková cena se má pohybovat okolo deseti milionu korun.  

Rodičům, kteří nepřihlásili své dítě do školky, hrozí pokuty

Letos na podzim začíná platit novela školského zákona, která ukládá rodičům povinnost zapsat do předškolní docházky pětileté děti. Rodičům, kteří děti nepřivedli k zápisu, hrozí pokuty.

Na Olešné se rýsuje nový adventure golf

Frýdek-Místek - Adventure golf má být nově vystavenou atrakcí vedle místeckého aquaparku, který sídlí v lokalitě přehrady Olešná.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení