Před průvodem vyhrávala dechovka, za ní jela bryčka s ředitelem Netisu Robertem Cieślarem, jeho manželkou a dětmi. Cieślar poté na pódiu připomněl, že počasí letos zemědělské firmě přichystalo nejedno překvapení, což se ukázalo i v sobotu. Ze dvou středisek firmy dopadlo na jaře hůře to v Dolní Lutyni, kde voda zalila 120 hektarů polí.

„Přesto si myslím, že ten rok pro nás nebyl nejhorší. I když, jak se přehnaly povodně, tak jsme měli velké problémy. A veškerý čas, který je potřebný pro práci na polích, se nám oddaloval. O to těžší to měli naši pracovníci. Tu práci museli udělat, ale potřebovali na to o dost kratší dobu. Chtěl bych našim pracovníkům za tu těžkou práci z celého srdce poděkovat a popřát jim hodně zdraví, štěstí a sil do dalšího roku a hlavně do osobního života,“ řekl Cieślar.

Připomněl, že v květnu se přehnala povodeň přes lutyňsko-bohumínskou část, kde se Olše na mnoha místech vylila a vytvořila si dokonce nové koryto – naneštěstí přes pole Netisu. „Nám to udělalo dost finančních škod a dodnes ty škody cítíme. Někteří ale dopadli ještě hůř,“ pravil šéf Netisu. Ví o případu, kdy se voda hnala tak rychle, že zemědělci museli vyhnat dobytek na pastviny, aby o něj nepřišli. „V ten moment se jim většina lidí z okolí snažila maximálně pomoci. Ale byli i tací, kteří před nimi zavírali dveře. A tak si kladu otázku: kdy jindy může člověk ukázat svou pokoru a solidaritu?“

Cieślar si přeje, aby na Jablunkovsku panovaly korektní vztahy. „Občas se stane, že mezi sebou máme nějaké nedorozumění. Vyplývá to hlavně z toho, že každý se stará o své záležitosti. Myslím si, že to k podnikání patří, přesto bychom měli spolu dobře vycházet. Protože nikdy nevíme, kdy takové problémy potkají někoho z nás a my budeme potřebovat pomoc jiných. Díkybohu i přes ty všechny problémy se sklizeň podařila a bude dost pšenice na to, abychom mohli na letošní rok napéct chleba. Chtěl bych tady před vámi slíbit, že tím chlebíčkem se budu snažit hospodařit šetrně a že se ho budu snažit spravedlivě dělit,“ uvedl.

Podle Cieślara je důležitá i spolupráce s obcemi. Symbolicky tak dal z prvního chleba ochutnat starostce Návsí Lence Husarové. Přišli i starostové Bocanovic i Hrádku, také tam totiž Netis působí. „Já jsem loni poprvé, když jsme měli dožínky, vyslovila přání, abychom se sešli ještě jednou. Aby se dožínky v Návsí staly tradicí. To, že jsme se sešli, je dalším krůčkem k tomu, aby se tak opravdu stalo,“ pravila Lenka Husarová.

„K Návsí neodmyslitelně patří zemědělství a dřevařství. Já jsem strašně ráda, že obě dvě tyto firmy na území Návsí dodnes působí, a můžu za sebe i za celý obecní úřad říct, že se s nimi velice dobře spolupracuje. Jenom bych chtěla poprosit: buďme k sobě tolerantní, pomáhejme si, pochopme jeden druhého, a bude se nám tady žít opravdu dobře,“ prohlásila starostka.

Na dožínkách se dobře bavila například 46letá Věra Groušlová, která žije v nedalekém Písku. „Jsem tady poprvé, přišla jsem se podívat na dceru, bude tancovat ve folklorním souboru Mionší. Ona se těší, mají tam dobrou partu,“ řekla. Jen ji překvapilo, že krátce před začátkem akce začalo pršet. „Doufám, že to přejde,“ uvedla Groušlová.

„Přišli jsme se podívat, co tu je. Dáme si něco na zub, večer bude zábava. Loni bylo pěkně, letos je to naopak. Je to jedna z posledních akcí před sněhem,“ tušil Ladislav Byrtus. „Počasí je nevyzpytatelné, nás to neodradilo. Co dělat v sobotu odpoledne?“ dodala jeho manželka, která se těšila na setkání s přáteli. „Loni jsme tu i tancovali,“ vzpomínala. Byrtusovi přišli s dcerou i s vnoučaty.

Zájem o sobotní akci byl opravdu velký. „Nepočítali jsme s tím, že v tom počasí přijde tolik lidí. Pozitivně nás to překvapilo,“ řekl později redakci Robert Cieślar. Odhadl, že na hlavní program přes deštivé počasí dorazilo nejméně čtyři sta návštěvníků. Firma Netis zaměstnává asi 130 lidí, řada z nich si slavnost nenechala ujít. Cieślar konstatoval, že v porovnání s předchozími lety byly výnosy o dvacet procent nižší, přesto výsledky v souvislosti s povodněmi nebyly až tak katastrofické. „V květnu a červnu byly ty scénáře mnohem černější,“ pravil. Podle svých slov doufá, že první sobota v září bude dožínkám patřit i za rok.