VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letní zastavení s Petrem Šiškou

Třinec/ROZHOVOR/ – Ještě mu není ani padesát. A přesto už je za vodou. Už by se nemusel honit a výrazně by si mohl dovolit zvolnit své pracovní a životní tempo a užívat si. Ale Petr Šiška na tato slova zatím vůbec neslyší. Úspěšný hudebník, textař, televizní moderátor, producent a neskutečný workoholik, který nepřestává „řádit“ na poli především domácího showbyznysu…

16.8.2011
SDÍLEJ:

Petr Šiška je úspěšný hudebník, textař, televizní moderátor a producent.Foto: Deník/Martin Kůs

Je léto, doufám, že pojem dovolená znáte?
Jsem typ, který jezdí na více krátkodobých dovolených během celého roku. Letos jsem absolvoval už dvakrát Turecko – jednou na šest a jednou na tři dny. A ještě se tam zanedlouho pracovně chystám se zpěvačkou Markétou Konvičkovou, která tam má několik vystoupení pro české a slovenské turisty právě na místě, kde jsme vloni natáčeli videoklip k jedné její písničce Láska se nedá dělit třemi, kterou pro ni napsal Petr Bende. A plánuji, že na podzim se vydám ještě alespoň na čtyři dny do Paříže. A vánoční svátky trávím už několik let na Kanárských ostrovech, kam vyrážím hned po Štědrém dni a zůstávám tam až na Nový rok.

Většinu času prázdnin prý ale trávíte na koncertech…
Dalo by se to říci, i když letos je to trošku jinak, protože pravidelně zajíždím také do Polska v rámci česko-polského televizního pořadu Hranice dokořán (Rozmówki polsko-czeskie). Pátky a soboty během těchto měsíců jsou pro mě ve znamení přejezdů po celé naší vlasti na koncerty kapely Legendy se vrací, kterou tvoří Andonis Civopulos (kytara, zpěv), Roman „Izzi“ Izaiáš (kytara, zpěv), Libor Pyško (bicí) a moje maličkost. Už také proto, že je čas letních festivalů a jsme údajně prý nejlepší „party“ skupina, která hraje hity z oblasti bigbítu a rocku celého světa napříč generacemi a historií.

Kromě toho šéfujete agentuře, která se věnuje pořádání rozličných akcí, festivaly počínaje a charitou konče. Jak to zvládáte?
Myslím si, že právě teď je to období, kdy si musíme podrobně rozplánovat naše podzimní a zimní aktivity. V našem případě to znamená na osmdesát větších, ale i menších projektů ročně. Jsme početně poměrně malý tým lidí, ale všichni jsou profesionálové v tom pravém slova smyslu. Vím, že někdy jedeme skutečně na doraz, ale jinak to v současném showbyznysu a zejména v naší kotlině není ani možné.

Pokud sleduji vaši dosavadní tvůrčí dráhu, významné místo v ní hraje moderátorská činnost. Vzpomeňme jen na televizní pořady Nic než pravda, Vysoká hra či Hranice dokořán, ale také charitativní pořad Kapka naděje…
Moderování je pro mě určitým adrenalinem, cítím se při něm dobře. A navíc nyní v česko-polském pořadu České televize Hranice dokořán to je o velmi dobré komunikaci tvůrců obou zemí. Člověk má možnost porovnávat práci rozdílné televize v Polsku s lidmi také poněkud jiné mentality. A najednou zjišťuji, že to, co bylo dříve pro mě samozřejmostí, může mít i jiný úhel pohledu a dané téma se dá zpracovat třeba úplně odlišným způsobem, což je pro mě také obrovská škola a zkušenost. Navíc člověk se učí velké toleranci, a koprodukcí dvou států tak vzniká dílo, které si získává řadu příznivců České republiky, což mi působí velkou radost. Pokud jde o Vysokou hru, tak její půlroční činnost prozatím skončila, o prázdninách se nevysílá. Chystáme se na přípravu několika speciálních pořadů – VIP večerů Vysoké hry, které budou věnovány charitativním organizacím a měly by v nich soutěžit známé tváře.

Etabloval jste se také jako úspěšný textař. Máte na to ještě vůbec čas?
Texty píšu průběžně v průběhu celého roku, protože textař by měl textovat a nečekat na to, až přiletí múzy, třeba jednou za čas na pět minut. Takže se nebráním ani jako komerční textař jakékoliv spolupráci s kýmkoliv. Teď jsem měl na stole několik záležitostí, které jsem textoval na desku pro Evu a Vaška.

Opravdu?
Ano, byly to německé songy, které tam fungují, chtěl jsem se vžít do mentality generace tamních lidí a zároveň si vyzkoušet, zdali bych to uměl napsat. A pocítil jsem to i jako velkou výzvu… Navíc to byla pro mě jakási evokace někdejší úspěšné Dechovkářské ligy, s níž jsem před lety pracoval v Českém rozhlase Ostrava. Jak to dopadne a jestli se texty na albu Evy aVaška objeví, to zatím nemohu stoprocentně zaručit, je to ve fázi jednání, ale za pokus to rozhodně stálo.

A další textařské výzvy?
To byly texty pro českou country zpěvačku Gábinu Goldovou, která je v Polsku hodně oblíbená. Hudbu jí komponoval Kája Mařík, což je skladatel a kapelník skupiny zpěváka Petra Koláře, s nímž v poslední době hodně spolupracuji. Právě s Kájou Maříkem bych měl také kooperovat na albu České Miss 2010 Jitky Válkové. A pak mám v této oblasti své splněné sny. To je případ, kdy mě oslovil zpěvák Dalibor Janda, abych mu na jeho aktuální album napsal čtyři texty, což bylo velmi příjemné a velká radost pro mě. Album vyšlo asi před měsícem. Taktéž se těším na cédéčko skupiny Turbo, která oslaví třicáté narozeniny své existence, na které jsem psal také několik textů. Vždycky jsem měl rád texty Ladislava Vostárka, neboť byly ze života, a tudíž lidové. A jejich slogany se mezi lidmi doslova chytily. Doufám, že se mi to také podaří (úsměv na tváři Petra Šišky). Také pracuji na další zajímavé zakázce, což má být oslavná píseň ke Znojemskému vinobraní. Znamená to, že jsem se malinko pustil do studia historie města Znojma. Píseň nazpívá Markéta Konvičková, které poslední týden v srpnu vychází druhé album s názvem Kafe, bar a nikotin, na němž mám také několik textů. Jsem rád, že cédéčko se nám podařilo vytvořit pod dohledem amerického producenta Steveho Walshe a výborného zvukaře a hudebního režiséra Borise Carloffa.

O čem je druhé album Kafe, bar a nikotin Markéty Konvičkové, kterou jste vzal pod svá manažerská křídla?
Jsou to melodické příběhy, trošku vážnější záležitosti, je to určitě výrazný posun oproti jejímu debutovému albu Na šňůře perel. A navíc veškerá muzika pochází ze zámoří a k tomu jsou české texty, což vidím jako velmi zajímavé spojení. Křest CD se uskuteční v Praze 19. září, kmotrem alba se stane Igor Timko se skupiny No Name a právě Steve Walsh, který přiletí z USA.

VIZITKA

Petr Šiška

Narodil se 4. května 1965 v Třinci. Vystudoval Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity. Po studiích se živil jako hudebník, účinkoval ve skupinách Petarda a ExCitron. Nějakou dobu spolupracoval s Věrou Špinarovou a Heidi Janků. Na začátku devadesátých let nastoupil, coby moderátor Nočního proudu, do tehdejšího Československého rozhlasu. V televizi se Šiška objevil poprvé v roce 1994 jako hlasatel filmového kanálu Cable+. V současnosti jej mohou diváci vidět na obrazovce České televize, a to nejen ve Vysoké hře, ale i v česko-polském pořadu Hranice dokořán. Vedle moderování se Petr Šiška i nadále výrazně angažuje v hudebním průmyslu. Je autorem řady textů k písním předních českých interpretů, například Heleny Vondráčkové, Petra Koláře, Věry Špinarové či Karla Gotta. Od roku 1997 je předsedou představenstva produkční společnosti Petarda Production a.s. Několik let byl prezidentem Akademie populární hudby ČR.

Autor: Břetislav Uhlář

16.8.2011
SDÍLEJ:
Hráz Žermanické přehrady
AKTUALIZUJEME
12

Řeky jsou plné, po dalších deštích se v noci a v pátek mohou vylévat z koryt

Areál starého kláštera v Jablunkově.

Starý klášter změní majitele. Zchátralý objekt potřebuje desítky milionů

Audit Deníku: Stavba „prodloužené Rudné" se komplikuje

/SERIÁL DENÍKU/ Komplikace kolem dostavby prodloužené Rudné, která by výrazně pomohla dopravě mezi Ostravou a Opavou, nadále pokračují. 

OBRAZEM: Stavba obchvatu Třince finišuje

Výstavba přeložky silnice I/11 na Třinecku se po dvou letech chýlí ke svému závěru.

Ve Frýdlantu se ráno srazilo auto s býkem

Čtyři zraněné muže si vyžádala nehoda, která se stala ve středu ráno ve Frýdlantě nad Ostravicí. Dva muže museli z auta vyprostit hasiči.   

Voda z vlastní studny - na kolik přijde

Pokud máme příhodné podmínky na zahradě nebo jiném pozemku pro vybudování studny (o potřebných podmínkách pro stavbu studny jsme psali zde) a jsme rozhodnuti studnu zřídit, udělejme si nejprve velmi přibližnou kalkulaci, na kolik to všechno přijde.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies