VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Literáti besedovali, ale také křtili novou knihu

Baška-Hodoňovice – Poslední rok je stále více akcí společenského charakteru organizováno i v hostinci U Čendy v Hodoňovicích, kde místní Čendaspolek dokáže přitáhnout na nevšední pořady nejen dospělé, ale i děti.

22.12.2009
SDÍLEJ:

Křest knihy veršů Dajany Zápalkové (vpravo) Korálky žití.Foto: Křest knihy veršů Dajany Zápalkové (vpravo) Korálky žití.

„Jednoho takového programu jsem se měl možnost zúčastnit, a sice vánočního posezení, které slibovalo povídání o Vánocích, veršování, zpívání, tanečky, prostě prima sváteční náladu,“ řekl Miloslav Oliva z Literárního klubu Petra Bezruče.

Když v sále byli téměř všichni příznivci Čendaspolku a pozvaní literáti, vánoční rozjímání mohlo začít. „Moderátorka tohoto odpoledne Dajana Zápalková mne vyzvala, jako nejstaršího ze všech přítomných hostů, abych povyprávěl o Vánocích, jak si na ně vzpomínám z dětství, které jsem prožíval v malé vísce Dolní Vožice v jižních Čechách,“ prozradil Oliva.

Rozhovor se rozvinul od vykreslení Štědrého dne, přes různé zvyky a tradice s ním spojené, které si Oliva ještě z mládí pamatoval. „Byla to doba první republiky, byly jiné nároky na život, od toho se odvíjely i možnosti rodin při nadělování dárků,“ doplnil Oliva. Vyprávění pak přešlo i na zdejší region, kde se přítomní hosté podělili o své zvyklosti, které se snaží v rodinách dodržovat, aby je i dnešní děti dokázaly přijmout za své a rozdávat příštím pokolením.

Další, neméně překvapivou událostí tohoto svátečního odpoledne, byl jistě křest v pořadí již sedmé knihy veršů Dajany Zápalkové Korálky žití. „Když jsem se z mnohými z vás potkala v červnu při křtu své knížky Kytice růží, ani ve snu mne nenapadlo, že na Vánoce budu křtít další. A věřte mi, mám z ní upřímnou radost. Básně jsem za ten půlrok navlékala skutečně jako ty korálky jednu za druhou na pomyslnou nit žití,“ řekla Zápalková s tím, že jednotlivé verše, ať už vypovídají o lidských vztazích, či zdejší beskydské krajině, všudypřítomné lásce, lázeňském kraji okolo Třeboně nebo milovaném žhavém Řecku, lovila ve svých myšlenkách a dávala na papír za různých situací, většinou mezních – stresových či za příjemných chvil. „O ilustrace k nim jsem opět požádala malíře Bedřicha Šimoňáka a výsledná knížka je na světě. Jsem šťastná, že ji dnes mohu nabídnout vám všem jako dáreček pod stromeček,“ tak dodala Zápalková.

Některé vybrané verše ze své nové sbírky pak sama zarecitovala a mohlo se přistoupit k slavnostnímu křtu. „Za literáty jsem popřál knížce mnoho spokojených čtenářů, další kmotr malíř Bedřich Šimoňák poděkoval autorce knížky za spolupráci a tiskař Jiří Otípka, který byl kmotrem třetím, věří, že Dajana nás zase překvapí brzy něčím novým, ať už to jsou verše, próza či novinové články, které velice ráda píše především o kulturním dění v regionu,“ uzavřel Oliva. (red)

22.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kdysi proslulý Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm již léta chátrá. Nyní svitla naděje, že by se z něj mohlo stát opět vyhledávané místo.

Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm: skončí chátrání?

Ilustrační foto.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

Plánovaná silnice u Nebor čelí dalším problémům

Už na podzim by se řidiči měli projet po novém obchvatu Třince. Přípravy navazujícího úseku z městské části Nebory do Třanovic se však zadrhly.  

Stát přispěje lidem v Dolní Lomné na domovní čistírny odpadních vod

Dolní Lomná O dotace na domovní čistírny odpadních vod v obcích, které rozdá Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí, je velký zájem. Vyčleněné peníze byly vyčerpány čtyři měsíce před stanoveným termínem.

Auto narazilo do mostního zábradlí, spolujezdkyně utrpěla vážná zranění

Vážné následky měla včerejší dopravní nehoda, která se stala poblíž Morávky. Auto tam narazilo do zábradlí mostu.

Tříčlenné týmy si to rozdají v nošení bečky piva

Mosty u Jablunkova – Rok se s rokem sešel a je tu opět akce s názvem Karpatský šerpa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení