Centrum festivalového dění je v areálu stadionu TJ Slezan. Letošní Sweetsen fest trochu kazí počasí, v pátek večer však alespoň nepršelo. „Počasí je strašné, ale je to známá akce, všude se o ní píše, mluví. Já už ji znám z minulosti“ pravila dvacetiletá Veronika.

„Studuju v Praze, mám volno, takže mi to konečně vyšlo sem přijet,“ dodala. Na festivalu oceňuje právě to, že zde vystupují místní hudebníci. „Myslím, že je to určitě dobrý nápad. Dostanou šanci se ukázat,“ řekla studentka. Na hlavní scéně, kterou pořadatelé nazývají Pod Svícnem Stage, čekala na vystoupení kapely The Snopl. „Znám je, doma mám jednu desku,“ tvrdila.

„Já jsem byla donucena kamarádkou. Jsem tu podruhé. Jak se mi to jeví? Normálně,“ shrnula své dojmy dvacetiletá Zoe s tím, že celé jméno nepoví. Na pódiu se chystala hrát kapela Zelené zlato a diváci před hlavní scénou chodili po bahně. Někteří z nich měli gumáky. „Doufám, že tady není moc velké „bago“, že si tady zaskáčete,“ pravil zpěvák k publiku.

Dorazila i devítičlenná parta, v níž byla studentka Zuzana Kantošová. „Přišli jsme na The Cornflakes a Zelené zlato. Chodíme tady čtvrtým rokem, nemohli jsme vynechat ani tenhle ročník. I když je škaredě,“ řekla. Je z Frýdku-Místku a studuje v Olomouci. „Je to jedna z mála příležitostí, kdy člověk uvidí hodně známých pohromadě,“ konstatovala. Také jí se líbí, že interpreti pocházejí z jednoho města. „Takhle se alespoň dozvím, kdo v tom Frýdku hraje.“

Osmnáctiletá Gabriela Ottová dorazila z Frýdlantu nad Ostravicí. „Přijel za mnou bratranec ze Slovenska a já jsem ho vzala na festival. Užíváme si to, mohlo by být sluníčko. Snad vydržíme do půlnoci, uvidíme podle zimy,“ řekla Ottová a její příbuzný přitakával. Vedle ní seděla na lavičce stejně stará Kristýna Vačevová. „Na Sweetsen festu jsem zhruba potřetí,“ počítala. Ve čtvrtek ji odradila průtrž mračen, akci ale považuje za výjimečnou, a proto chtěla v pátek na stadion přijít. „Festival je úžasný, velkolepý, vynikající,“ míní.

Adriana Petrová mezi koncerty chvílemi listovala knihou Poštovní úřad, kterou napsal Charles Bukowski. „Měla jsem ji do vlaku, zrovna teď nic nehrajou, takže si čtu,“ vysvětlovala 19letá studentka z Čeladné. Přišla se bavit s kamarádkami a chtěla slyšet svou oblíbenou kapelu Humbug. „Byli úžasní. Jako vždycky,“ podotkla.

Sweetsen fest zajímá i starší generaci. „Přišel jsem se podívat. Bydlím tady v Místku,“ řekl sedmdesátiletý Jaroslav Maněk. „Byl jsem tu loni, to se mi líbilo, tak jsem přišel znovu. Loni počasí přálo, letos je to horší,“ uvedl. Lákalo ho občerstvení, trochu byl zvědavý i na muziku. „Aj to si poslechnu,“ pravil po chvilce váhaní.

Sweetsen fest vyvrcholí v sobotu večer. V deset hodin přijde ohňostroj, největším tahákem je vystoupení kapely Priessnitz s doprovodnou projekcí. „Někoho možná překvapí, proč tato kapela, když není z Frýdku-Místku. Ale není to tak úplně pravda. Priessnitz vznikli v Jeseníku, ale kytarista Petr Kružík žije už několik let ve Frýdku-Místku a vytvořil mimo jiné hudbu k filmu Alois Nebel. Ukázky z tohoto filmu budou i součástí vystoupení ve Frýdku-Místku,“ řekl už dříve pořadatel festivalu Petr Korč.