VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přední český grafik Eduard Ovčáček oslavil neuvěřitelné osmdesátiny

Ostrava, Třinec - Akademický malíř a grafik Eduard Ovčáček, významná umělecká osobnost nejenom ostravské, ale především celostátní kultury, oslavil včera neuvěřitelné osmdesátiny. Vysokoškolský profesor z Fakulty umění Ostravské univerzity, kde stále vyučuje, má za sebou pestrý dosavadní umělecký život. 

6.3.2013 1
SDÍLEJ:

Eduard Ovčáček.Foto: Deník/Ladislava Vavrošová

A je stále vitální. Vždyť narozeniny oslavil retrospektivní výstavou ze své dosavadní tvorby v Praze v salonu U Topičů.

Mládí v Bratislavě

Eduard Ovčáček, rodák z Třince, studoval v letech 1957 až 1963 na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě u profesora Petra Matejky a současně jako host v roce 1962 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesora Antonína Kybala. Ve své tvorbě se zabývá malbou, grafikou, koláží, plastikou, vizuální poezii, lettristickou fotografií a instalacemi. Má na svém kontě řadu prestižních domácích i zahraničních cen v oboru volné grafiky a patří k našim špičkovým umělcům zejména v oboru grafiky.

V jeho pestrém životě má své místo nezávislá skupina Konfrontace, kterou Eduard Ovčáček založil na počátku šedesátých let v Bratislavě s Milošem Urbáskem a v ní prosazovali abstraktní umění Informel na Slovensku. Už v té době se umělec setkal s grafikem Vladimírem Boudníkem, malířem Mikulášem Medkem, Alešem Veselým a dalšími titány naší výtvarné scény. Asi ho v té době nenapadlo, že se o mnoho let později stane laureátem Ceny Vladimíra Boudníka.

Grafika vítězí

„Důvod, proč se mi grafika stala prvotním vyjadřovacím prostředkem, je její komunikativnost mezi lidmi a tvůrci. Ale nutno říci, že dnes grafika není na výsluní. Proč ji mám rád? Je to výtvarné médium, které provází a prostupuje mou dosavadní tvorbou," vyznal se před časem v rozhovoru pro Deník jubilant Eduard Ovčáček.

Podle jeho slov to byla právě grafika, co se stalo v polovině šedesátých let pro jeho generaci jakýmsi informačním komunikativním mostem, kterým se chtěla dostat za hranice tehdejšího Československa. „Vybavují se mi přátelská setkání s polskými tvůrci Marianem Boguszem, Henrykem Staźevským či Janem Lenicou, ale i mnoha dalšími," vzpomíná Eduard Ovčáček.

EDUARD OVČÁČEK,rodák z Třince, studoval v letech 1957 až 1963 na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě u profesora Petra Matejky a současně jako host v roce 1962 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesora Antonína Kybala. Ve své tvorbě se zabývá malbou, grafikou, koláží, plastikou, vizuální poezií, lettristickou fotografií a instalacemi. Má na svém kontě řadu prestižních domácích i zahraničních cen v oboru volné grafiky a patří k našim špičkovým umělcům zejména v oboru grafiky. Je vysokoškolským profesorem. O jeho tvorbě vyšlo několik monografií.

Sledujeme-li dnes dosavadní výtvarné dílo autora, jistě nám neunikne mimořádný rozsah umělcova výtvarného záběru a zejména schopnost, vyrovnat se po svém s různými proudy a podněty světového umění. Znamenitý kumštýř dovede být i ve svých osmdesáti úžasným pábitelem, který má chuť tvořit, objevovat a dovídat se nové informace o světě, který obýváme, a podívat se i na exotická místa naší zeměkoule.

Pedagog

Eduard Ovčáček má velkou zásluhu na tom, že v Ostravě existuje Fakulta umění Ostravské univerzity a vychoval už řadu výtvarníků, ale také velmi dobrých pedagogů. Na Fakultě umění v minulých letech proběhla řada inspirativních workshopů s mezinárodní účasti, které přispěly ke vzájemné konfrontaci současného umění

Lettrismus

Pro Ovčáčka se stávají číslice, slova a písmena také součástí výtvarného vyjádření. Jeho lettristická tvorba je už pověstná…

„Vím o tom, že samohláskám a souhláskám přisuzovali básnici i barevné hodnoty. Pochopitelně, že i já pracuji s písmem, číslicemi se slovy, které mají určitou barevnou hodnotu. Je to spíše výtvarný záměr a proto nejsem příliš ortodoxní v používání barev. Moje písmové a číselné kompozice jsou barevně variabilní," sdělil tvůrce v jednom rozhovoru pro Deník před několika lety. Eduard Ovčáček žije a tvoří už řadu v Ostravě-Třebovicích, kde má ateliér. Svým dosavadním dílem se zapsal mezi výrazné umělecké osobnosti České republiky. A osmdesátiny, které mu by nikdo nehádal, slaví tvůrčí prací.

Autor: Břetislav Uhlář

6.3.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
HC Vítkovice Ridera – HC Oceláři Třinec 6:3

Oceláři na úvod Rona Cupu vyhráli

Sociální služby. Ilustrační foto.

Senioři nebudou muset docházet na úřad

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Muže zasáhl v Ostravici elektrický proud

Zásah elektrickým proudem se málem stal osudným pro jednačtyřicetiletého muže v Ostravici. Díky svědkům a záchranářům se ho ale podařilo oživit.

Prázdniny ve městě pokračují, zapojili se i strážníci

V soutěži Malý strážník, kterou pro děti v rámci Prázdnin ve městě uspořádala frýdecko-místecká městská policie, se malí zájemci mohli stát policisty.

Bývalý hotel Park se pomalu proměňuje

Stavební práce na bývalém hotelu Park v Hnojníku jsou v plném proudu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení