VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Umělecká díla vyrazila na turné po galeriích

Frýdlant nad Ostravicí – Že na turné nemusejí jezdit jen rockové hvězdy, ale i smaltérská umělecká díla, nyní potvrdil Frýdlant nad Ostravicí. Vedení města totiž zkompletovalo část své smaltérské sbírky čítající celkem 112 děl od 33 evropských umělců a vyslalo je na „Turné 2010“.

25.2.2010
SDÍLEJ:

Frýdlantští zkompletovali část sbírky uměleckého smaltu a díla nyní objedou několik galerií.Foto: Deník/Jana Rumianová

Sbírka mapuje desetiletou tvorbu účastníků Mezinárodního sympozia uměleckého smaltu, které každoročně probíhá ve Frýdlantu nad Ostravicí. Od příštího týdne se díla představí na třicetidenním bienále v partnerském Frýdlantu v Čechách. Následovat budou výstavy v Mezinárodní galerii v polské Osvětimi a v Galerii Stará radnice ve Vsetíně. Vše pak směřuje k letošnímu jedenáctému ročníku Mezinárodního setkání uměleckých smaltérů, které proběhne ve Frýdlantu nad Ostravicí v polovině července.

„Do léta chceme široké veřejnosti doma i v zahraničí představit jedinečnou kolekci děl, která mapuje desetileté působení uměleckých smaltérů v našem městě a následně se dobře připravit na 11. ročník mezinárodního smaltérského sympozia. To proběhne ve Frýdlantu nad Ostravicí, v termínu od 10. do 18. července,“ pověděl starosta Frýdlantu nad Ostravicí Jiří Mořkovský (ODS). „O frýdlantský umělecký smalt je stále větší zájem,“ dodal starosta.

Zlomový byl podle něj pro frýdlantský umělecký smalt loňský ročník smaltérského sympozia. „Uplynulý jubilejní 10. ročník sympozia potvrdil, že Frýdlant nad Ostravicí dokáže významně čerpat ze své více než 150leté tradice železárenství, litinářství a smaltérství a že se v tomto uměleckém oboru může směle zařadit ke špičkovým evropským centrům uměleckého smaltu jako je anglický Bristol, německý Erfurt či maďarský Kecskemét,“ konstatoval Jiří Mořkovský. „Na začátku celého projektu stála skupina domácích výtvarných umělců ze skupiny Email Art, která postupně do Beskyd přilákala 33 umělců z České republiky, Slovenska, Německa, Francie, Anglie, Nizozemska, Rakouska, Polska, Maďarska i Japonska,“ zavzpomínal na začátky smaltérských sympozií.

„Loňské setkání smaltérů obohatilo sbírky frýdlantské Galerie uměleckého smaltu a litiny o patnáct kusů uměleckých děl v celkové hodnotě 286 tisíc korun. V současné době má naše galerie ve své sbírce ze všech deseti sympozií 112 kusů uměleckých prací v celkové hodnotě okolo 1,5 milionu korun. Řada z těchto prací je součástí sbírky, která nyní putuje po galeriích,“ doplnila vedoucí odboru školství a kultury města Iva Lichnová.

Frýdlantští nyní chtějí projekt uměleckého smaltu ve městě posunout o významný kus dále. „Ve městě vzniklo nové občanské sdružení Dílna uměleckého smaltu. Současně je připraven i projekt na vybudování moderní nezávislé smaltérské dílny. Ta by měla být umístěna v historicky cenných prostorách bývalého kláštera řádu Kongregace Milosrdných sester svatého Karla Boromejského, dnes Domově pro seniory. Budova vloni přešla z vlastnictví státu na město,“ vysvětlil Jiří Mořkovský. „Projekt nám dovolí v první fázi vybudovat dílenské prostory a následně i prostory pro výstavní, galeristickou a sympozijní činnost. Do projektu máme v plánu zapojit umělce a odbornou veřejnost, ale třeba i zanícené nadšence. Příprava dokumentace směřuje ke schválení stavebního povolení od níž se bude odvíjet i propočet nákladů,“ doplnil starosta.

STAVĚT NA TRADICÍCH, TO JE, OČ TU BĚŽÍ (glosa autorky článku)

Lákat do regionu turisty na dobrou lyžovačku, golf nebo gastronomii je určitě fajn. A ještě lepší je, že turisté v Beskydech mohou kromě potěch tělesné schránky uspokojit i své estetické a kulturní vnímání. Frýdlant nad Ostravicí dokázal vykutat a podpořit nápad a zúročit zdejší stopadesátiletou tradici železárenství, litinářství a smaltérství. Více než desetileté úsilí o vzkříšení této tradice nyní nese ovoce: O Frýdlantu nad Ostravicí se v Česku, Slovensku, Polsku i v dalších zemích mluví nejen jako o Bráně Beskyd, ale často také jako o hlavním městě smaltu. Místní lidé mohou být na svou tradici skutečně hrdí. Ve frýdlantské galerii jsou k vidění překrásná smaltérská díla z minulosti i současnosti. Pozorovat umělecké smaltéry během letních sympozií při jejich práci je rovněž fascinující zážitek. Město nyní vyslalo do několika míst v Česku i zahraničí výstavu nejlepších děl ze své stále se rozrůstající sbírky, což určitě také významně přispěje k dobré pověsti regionu. Co dodat? Snad: Jen tak dál, Frýdlante.

Autor: Jana Rumianová

25.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Stavební práce na mateřské škole v Bezručově ulici v Jablunkově.

Stavbaři obsadili mateřinku v Jablunkově

Podvodníci řádí na internetu. Shrábnou peníze, zboží nepošlou

Frýdek-Místek - Stále na pozoru by se měli mít zákazníci, kteří si objednávají zboží prostřednictvím internetu. Zejména v případech, kdy posílají peníze na účet prodávajícího ještě před dodáním nákupu a nejde o dostatečně prověřený obchod.  

Soud v případu požáru kostela rozhodl o stížnosti na vazbu

Krajský soud v Ostravě v úterý v neveřejném zasedání rozhodl o stížnosti dvou mladíků na vzetí do vazby v souvislosti s nedávným požárem dřevěného kostela v Třinci-Gutech. Z požáru jsou obviněni tři mladíci.

Lepší autobusy i služby? Dopravu čekají změny

Kraj má letos vybrat autobusového dopravce pro Frýdlantsko. Cestující se zřejmě dočkají novinek.

Ve městě otevřel první barbershop

Pánské holičství, ve kterém zákazníkům oholí vousy břitvou, udělají peeling obličeje a k tomu přidají prémiový alkohol. Takhle to vypadá v Retro Barbershopu, který můžou zájemci od začátku srpna najít ve Frýdku na třídě T. G. Masaryka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení