VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Třinci koncertuje Eva Dřízgová Jirušová

Třinec - Kulturní dům Trisia v Třinci bude místem konání tří koncertů.

20.1.2013
SDÍLEJ:

Eva Dřízgová-JirušováFoto: Deník/Miroslav Kucej

Program úterý 12. února (v 18 hodin), divadelní foyer: Irena Babáčková kytara. Mladá koncertní kytaristka studovala konzervatoř v Pardubicích a JAMU v Brně. U předních světových kytaristů z různých zemí dále rozvíjela své umělecké schopnosti. Je nositelkou 2. ceny soutěže Concertino Praga 2007 (1. cena tehdy nebyla udělena, a laureátkou mezinárodní soutěže v Kutné Hoře. Zvítězila na mezinárodní soutěži v Gorizii (Itálie), druhá byla na mezinárodní výmarské soutěži Anna Amalia Gitarrenwettbewerb. Ireně Babáčkové je nejvíce blízká hudba autorů devatenáctého století, období hudebního romantismu (A. J. Manjon, G. Regondi, J. K. Mertz, M. Giuliani a další). Již čtvrtým rokem hraje na nástroj z dílny českého kytaráře Petra Matouška. Kromě sólové kytary se od roku 2010 věnuje také komorní hře v seskupení kytara a zpěv.

Pondělí 18. března (v 18 hodin), divadelní sál: Trio EIM Eva Dřízgová Jirušová soprán, Igor Františák klarinet, Michal Bárta klavír. Největší hvězdou tohoto komorního koncertu bude bezpochyby sopranistka Eva Dřízgová Jirušová. Za doprovodu klavíru (nebo klavíru s klarinetem) přednese výběr z české i světové tvorby. Patří k vyhledávaným pěvkyním koncertního i operního repertoáru. Často vidíme její jméno na plakátech českých kulturních metropolí v souvislosti s kantátovými či oratorními koncerty, v písňových recitálech. Je stálým hostem na scénách ND Praha a Státní opery Praha, pohostinsky také vystupuje v ND Brno a v dalších operních domech. Zpívala téměř ve všech evropských zemích, ale také v Japonsku s Tokijským symfonickým orchestrem. Jedním z vrcholů její kariéry bylo hostování ve slavném milánském Teatro alla Scala. Z řady věhlasných orchestrů, s nimiž spolupracovala, jmenujme aspoň Mnichovskou filharmonii a Filharmonii v Kolíně nad Rýnem. V roce 1996 obdržela velmi prestižní cenu Thálie za nejlepší výkon roku v české opeře (Mimi v Pucciniho Bohémě) a o dva roky později tutéž cenu za titulní roli v Debussyho opeře Pélleas a Melisanda. Igor Františák a Michal Bárta jsou profesionálními hudebníky a pedagogy s četnými koncertními zkušenostmi. Na koncertě vystoupí, kromě spolupráce s pěvkyní, také v několika instrumentálních skladbách.

Středa 17. dubna (v 18 hodin), divadelní sál: Matej Arendárik klavírní recitál. Umělec je jedním z nejvýraznějších talentů mladé generace slovenských pianistů. Studoval na žilinské konzervatoři a na pražské AMU. Zvítězil v celostátní soutěži konzervatoří Slovenska a stal se laureátem mezinárodních soutěží (Pražské jaro, Concorso Internazionale Pianistico Gorizia, Medzinárodná súťaž J. N. Hummela a řady dalších). Svoje umění zdokonaloval jako účastník mezinárodních mistrovských kurzů u slavných pianistů. Vystupoval v mnoha prestižních koncertních sálech doma i ve světě (Amsterdam, Londýn, Bayreuth, Peking, Turecko). Spolupracuje s předními českými a slovenskými filharmoniemi, včetně Janáčkovy filharmonie Ostrava, Filharmonie Brno a SOČR Praha, se špičkovými komorními orchestry jakož i s menšími komorními ansámbly. Nahrává pro český a slovenský rozhlas. Realizuje a vydává své nahrávky na CD. V Třinci přednese celovečerní recitál z děl Ludwiga van Beethovena a Fryderyka Chopina.

Autor: Tomáš Machálek

20.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Lepší autobusy i služby? Dopravu čekají změny

Ředitelství OKD. Důl Darkov v Karviné.

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Hluk čtyř motorů letounu blížícího se k přistání na ostravském letišti poutal k obloze zraky lidí na trase od Opavy přes Bílovec, Frýdek-Místek, Havířov, Šenov či Ostravu.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Práce na výměně horkovodního potrubí společnosti v lokalitě ulic Vrchlického a ČSA v Místku opět omezí autobusovou dopravu.  

Nový volnočasový areál by měl sloužit všem generacím

U řeky Ostravice ve Frýdku-Místku by mohl přibýt areál pro volnočasové aktivity. Magistrát počítá s tím, že by měl vyrůst v ulici 28. října poblíž restaurace Golf.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení