VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava zachycuje krásu pralesa Mionší

Třinec - Další výstavu je možno zhlédnout vgalerii Kulturního domu Trisia vTřinci. Kvidění jsou černobílé fotografie nejrůznějších zákoutí a pohledů na beskydský prales Mionší, který svými téměř surrealistickými scenériemi láká všechny, jež dovedou vnímat krásu kolem. Autory snímků jsou třinečtí fotografové Roman Burda a Vladimír Bichler.

15.1.2009
SDÍLEJ:

Galerie v Kulturním domě Trisia v Třinci tentokrát nabízí fotografie zachycující neopakovatelné přírodní scenérie v pralese Mionší. Foto: Petra Novosadová

Pod pojmem Mionší se skrývá poslední přírodní rezervace prapůvodního jedlo-bukového lesa, jenž byl kdysi typicky pro celé Moravskoslezské Beskydy. S velkou pravděpodobností zůstal zachován i díky své obtížné dostupnosti na hřebeni a přilehlých příkrých svazích vrcholů Úplaz a Velká Polana.

Počátky rezervace sahají do období posledních let rakousko-uherské monarchie, kdy revírník Antonín Haunold přemluvil majitele Těšínské komory arciknížete Bedřicha Habsburského, aby část lesů na pomezí Horní a Dolní Lomné byla vyňata z hospodářské činnosti. Mionší pak využíval jako svou oblíbenou honitbu při lovu tetřevů i samotný arcivévoda.

Toto území je oficiálně chráněno od roku 1933, kdy zaujímalo plochu zhruba 95 hektarů. V současné době pokrývá dvojnásobek tehdejší rozlohy. Prales představuje zázemí pro celou řadu chráněných a vzácných druhů rostlin a živočichů. Vyskytuje se zde například 8 druhů plžů, kteří nežijí nikde jinde v republice. Ptactvo kupříkladu zastupuje čáp černý, jeřábek lesní, tetřev hlušec a řada dalších. Výstava potrvá do čtvrtku 29. ledna. (nev)

15.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Ilustrační foto.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Nový volnočasový areál by měl sloužit všem generacím

U řeky Ostravice ve Frýdku-Místku by mohl přibýt areál pro volnočasové aktivity. Magistrát počítá s tím, že by měl vyrůst v ulici 28. října poblíž restaurace Golf.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Dolní Lomná - Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Při Beskydských rekordech se štafetově pila limonáda

Pokus o další zápis Frýdku-Místku do České knihy rekordů se vydařil. Návštěvníci frýdeckého náměstí se při sobotních Beskydských rekordech, které byly spojeny s gastrofestivalem, zapojili do štafetového pití limonády Koňakola od pivovaru Koníček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení