Autoři se nechali inspirovat převážně beskydskou krajinou. Energická malba Jarmily Janečkové popisuje krásu hukvaldského lesa. Jan Satina z Ostravice vedle dřevořezby a malby lidských starostí (Nezaměstnaný, Chystání na zimu) opěvuje také beskydskou přírodu. Nejvyšší hora Beskyd fascinuje i Jaromíra Červenku, který ji zachytil na svých fotografiích, plných imaginace, vrchol zachytila na velkoformátových snímcích i frýdlantská Pavla Rechtenbergová. Koláže Františky Pituchové z Frýdlantu nad Ostravicí jsou také ovlivněny Beskydami. Igor Balaš na svém akvarelu promítá tajuplnost hradu Hukvaldy. Vystavující umělce inspirovala také Olešná, Staré Hamry, ale i frýdecká ulice Na Blatnici. Tu zachytil malíř Pavel Vítek.

Vesnický život představuje šustí Márie Kubalové. Ta vytvořila také betlém, který obdivuje většina návštěvníků. Její postavičky mají bohaté pačesy a vousy. Frýdecko-místečtí řezbáři Stanislav Gorný a Milan Staník vystavují dřevěné loutky. Eva Klimešová z Ostravy-Hrabůvky vytvořila ze dřeva zádumčivého Horala a Meditaci. Petr Mec rovněž pracuje se dřevem. Zhotovil například Poslední večeři. Marie Lajmarová, která žije ve Valašském Meziříčí, se zalíbením maluje zátiší. Vladimíra Vrlíková vyšila Monu Lisu. Vidět i ohmatat si mohou návštěvníci lžíce ze samorostů Josefa Kozla ze Skalice.

Návštěvníci výstavy uvidí také perníčky, polodrahokamy, „3D keramiku“, paličkovanou i háčkovanou krajku.„Za čtyři dny navštívilo výstavu přes pět set návštěvníků. Chodí hlavně místní a lidé, kterým je lidová tvorba bližší,“ prozradila pokladnice Petra Zabloudilová.

Pětistou návštěvníci se stala Miroslava Kurečková z Ostravice, která na výstavu přišla s Romanou Bílskou z Frýdlantu a dvěma dětmi. Pořadatelé ji věnovali menší umělecký předmět. „Jsem velice překvapena a zároveň mile potěšena. Na tuto výstavu chodím pravidelně dlouhá léta. Vždy tady objevím zajímavé věci,“ usmívala se Miroslava Kurečková.

 

Výstava v ostravickém hotelu Freud potrvá do 11. srpna.