VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzpomínky na druhý domov

Frýdek-Místek -Kulturní život ve Frýdku-Místku v šedesátých letech vcelku upadal a nebylo organizace, která by ho oživila. Až po ustavení závodního klubu ROH Slezan, který se z malých prostor u hřiště Slezanu přestěhoval do Národního domu v Místku, začala dlouhá éra tohoto kulturního zařízení.

16.5.2011
SDÍLEJ:

Frýdecký zámek. Ilustrační snímek. Foto: Deník/ Marek Cholewa

Výbor klubu
Ten tvořili převážně zaměstnanci podniku Slezan, a to vesměs kulturní pracovníci jednotlivých závodů. V čele výboru byl ředitel závodu 06 a později starosta města Jaroslav Chrobok. Ten kolem sebe seskupil celou “partu“ zájemců o kulturu ve městě. Vždyť téměř šestnáct souborů a kolektivů tvořilo velkou část programu pro veřejnost.

Vzdělávací činnost
To byly vesměs přednášky a besedy se zajímavými lidmi a významnými hosty, jako například s manžely Zátopkovými, známými herci Menšíkem, Sovákem, Kačerem, Bohdalovou i ostravskými Kobrem, Brázdou a celou řadou dalších. Svůj význam mělo i Divadlo hudby s cykly dramatické i hudební tvorby, které po několik let vedl profesor Sládek. Krátce existující historický kroužek dbal nejen na kronikářské záznamy, ale i na besedy například o Petru Bezručovi pod názvem „Jak jsme ho znali.“

Hudební soubory
Hudební soubory tohoto závodního klubu Slezan byly známy v celém okrese, mnohé z nich měly i celostátní působnost. K největším tělesům patřily dechová hudba pod vedením Jaroslava Vostradovského, účinkující na celostátních festivalech, orchestry Miloše Hýla, který hrál na výchovných tanečních večerech, dále soubor TONINO, známý ze svazáckých „čajů o páté“, i soubor Františka Kubaláka, který měl pravidelná vystoupení v chatě ROH Petra Bezruče v Malenovicích nebo ve frýdeckém Radhošti.

Pěvecká a folklorní činnost
Ta byla doménou klubu. Mužský pěvecký sbor Smetana velmi často účinkoval na festivalech v Polsku, Staré Vsi i po celé vlasti. Zásluhou V. Šimkové začal tvořit a vystupovat národopisný soubor Ostravica z Janovic, a to nejen na pravidelných Ondrášovských slavnostech v Janovicích, ale i na Slovácku a po celé vlasti.

Dramatická a loutková aktivita
Tato byla především v dramaticko-ochotnickém souboru, který vystupoval nejen na regionálních soutěžích, ale se svými hrami se dostal i na celostátní festival do Hronova. Zásluhu na tom měli ochotníci, jako dámy Ryšková, Čejková, Dittlerová, pan Jančura, a to zejména s hrou Dům Doni Bernardy.
Ve městě bylo i zázemí loutkového souboru DUO, vycházející ze sokolské tradice s loutkovou i divadelní scénou, ti také byli účastníci celostátního festivalu v Chrudimi. Zásluhu na tehdejší aktivitě měli pánové Výkruta, Krulikovský, Maršálek a mnoho dalších.

Ostatní zájmová činnost
Ta byla v několika komisích. Třeba zájezdová skupina připravila celou řadu zájezdů do ciziny, na Lipský veletrh, na polskou Rujanu anebo do Gdaňsku, Gdyně, Sopot či na spartakiády v Praze nebo na znovuotevření Národního divadla. Tato skupina zajišťovala i pravidelné předplatitelské zájezdy do divadla v Ostravě.

Na tom všem měli podíl pánové Ryška, Kvíčala, Vlk, Romančok a další. Veřejnost také ráda navštěvovala nejen programy divadel z Prahy, ale hlavně zoopark. Děti si mohly zásluhou Fr. Habrnala zajít do zoo v menším provedení přímo ve městě, vysoká zde byla i návštěvnost ze strany místních škol. Existovala i řada klubů a kroužků, jako kroužek filmový, filumenistů, esperanta a další, které měly širokou členskou základnu.

Na tyto kulturní časy v našem městě v závodním klubu národního podniku Slezan se jen vzpomíná, protože pro mnohé byl klub „druhým domovem“.

VILÉM VLK

16.5.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Ilustrační foto.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Nový volnočasový areál by měl sloužit všem generacím

U řeky Ostravice ve Frýdku-Místku by mohl přibýt areál pro volnočasové aktivity. Magistrát počítá s tím, že by měl vyrůst v ulici 28. října poblíž restaurace Golf.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Dolní Lomná - Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Při Beskydských rekordech se štafetově pila limonáda

Pokus o další zápis Frýdku-Místku do České knihy rekordů se vydařil. Návštěvníci frýdeckého náměstí se při sobotních Beskydských rekordech, které byly spojeny s gastrofestivalem, zapojili do štafetového pití limonády Koňakola od pivovaru Koníček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení