Ázerbájdžánka zvládla královskou etapu s bravurou a zadělala si na celkový triumf. „Musím říct, že se mi dnes závod povedl. Jelo se mi dobře, nepotkala mě žádná krize. Je to pro mě úspěch vyhrát na Gracii etapu," sdělila rusky v cíli.

Cyklistky se v pátek postavily na start horské etapy Beskydami. Už na Pustevnách se od zbytku oddělila čtyřčlenná skupinka v čele s Pavluchinou, která pak ostatním před odbočkou na Prostřední Bečvu odjela.

„Už dlouho jsem neviděl tak brilantní únik. Pavluchina jela jak motorka," byl překvapen ředitel závodu Petr Koláček.

Veškeré snahy dohnat ji byly marné. Nejprve se o to snažila osmičlenná skupina pronásledovatelek, později dokonce dvacetičlenná, které velela Běloruska Amjaljusik, ale ani to se nepovedlo a cyklistky dostaly od závodnice BTC City více než dvouminutový políček.

„Za posledních pět šest let jde určitě o nejlepší výsledek nějaké závodnice. Na čtyřech kopcích udělat takový náskok, to opravdu klobouk dolů. Slovinský tým bude teď zřejmě útočit na prvenství v týmech," tipuje Koláček.

V sobotu čeká cyklistky časovka.

Obtížnost etapy pocítilo na vlastní triko třináct závodnic, které dojely po časovém limitu a byly vyřazeny. Další čtyři vzdaly.

Nejlépe z českých cyklistek, na 37. místě, dojela mladá Nikola Nosková, ale s téměř dvanáctiminutovou ztrátou na vítězku.

V závodě pokračuje už jen 121 cyklistek.

V sobotu dopoledne (9.30) čeká závodnice časovka z Havířova do Ostravy. Startovat na ni bude bude mimo soutěž i česká olympionička Martina Sáblíková.

V 15 hodin startuje z Dětmarovic čtvrtá etapa. Cílem jsou Visalaje.

Výsledky II. etapy: 1. O. Pavluchina (Ázer.) 2:50:35 hod., 2. A. Santesteban (Šp.) +2:11 min., 3. S. Gillow (Aus.) +2:11, 4. M. Vilmann (Dán.) +2:11, 5. E. Szybiak (Pol.) +2:11, …37. N. Nosková +11:48, …41. J. Machačová +11:54, …98. N. Bajgerová +26:09, …110. E. Pláničková +26:40, …D. Bartošová po časovém limitu, L. Hochmann (všechny Česko) vzdala.

Průběžné pořadí po dvou etapách: 1. O. Pavluchina (Ázer.) 5:42:45 hod., 2. A. Amjaljusik (Běl.) +02:09 min., 3. A. Santesteban (Śp.) +02:10, 4. S. Gillow (Aus.), +02:20, 5. E. Szybiak (Pol.) +02:24, 6. M. Vilmann (Dán.) +02:24, … 37. N. Nosková +12:01, …40. J. Machačová +12:04, …96. N. Bajgerová +26:22, …121. E. Pláničková +38:35.