Česká výprava čítala 52 zástupců, ze kterých bylo nominováno do bojů o evropské medaile v pěti soutěžních sportovních disciplínách sedm členů frýdecko-místecké školy. Konkrétně Jana Hoňková, Radek Košátko, Filip Gavlas, Lumír Kunz, Jana Koloničná, Kateřina Kolářová a Rostislav Pešák. Nejvíce nominací v jednotlivcích, a tím i medailových nadějí, si vybojovali Filip Gavlas a Jana Hoňková. Jelikož od roku 1991 získali čeští reprezentanti na ME a MS v součtu 150 zlatých, 173 stříbrných a 186 bronzových medailí, bylo velmi pravděpodobné, že tak jako v minulosti, i v letošním roce, se někdo ze jmenovaných vrátí jako mistr Evropy nebo medailista.

Favority byli Rusové

Favoritem na celkové prvenství bylo v letošním roce Rusko, a to především k široké nominaci 81 účastníků. Pouze Češi dokázali v letošním roce poprvé v historii vůbec porazit světovou jedničku, korejský tým, jak v technických sestavách, tak ve sportovním boji. Ve svém středu mají také mistry světa a stříbrné či bronzové světové medailisty, nevyjímaje ani Janu Hoňkovou, finalistku letošního mistrovství světa. Ve dnech 16. až 21. října se tedy v estonském Tallinu řádně zapotili, aby za výkony zde podané, mohli vystoupit na stupně vítězů. Soutěžilo se v technických sestavách, ve sportovním boji, v silovém přerážení desek, ve speciálních technikách do výšky a dálky s přeražením desky a v tradiční sebeobraně. To vše v jednotlivcích mužů i žen a v týmech, jak mezi seniory, tak juniory.

Úspěšní cvičenci 8. záladní školy

Jak se cvičencům z 8. základní školy vedlo nám prozradil trenér Miroslav Sýkora. “Frýdecko-Místečtí se vrátili se šesti zlatými, pěti stříbrnými a šesti bronzovými medailemi,” řekl Sýkora. Mistrem Evropy se stal Filip Gavlas v technických sestavách II. Dan, což je druhý stupeň černého pásu. Dále tento student herectví získal první místo s týmem juniorů ČR společně s kolegy Lumírem Kunzem a Rostislavem Pešákem v technických sestavách Tul. Všichni tři také získali zlato ve speciálních technikách do výšky a dálky na desky T-Ki, navíc i bronz ve sportovním boji týmů. Tato trojice závodníků se stala na ME 2007 mezi juniory nejúspěšnějším družstvem.

Zlato pro tým seniorek

Týmovou mistryní Evropy se stala a 1. místo získala s týmem seniorek ČR Jana Hoňková ve speciálních technikách T-Ki a také 1. místo s týmem seniorek ČR v silovém přerážení Wirok. K tomu ještě stříbrné medaile v týmových sestavách a bronzové medaile ve sportovním boji týmů. Její tým se stal mezi seniorkami nejúspěšnějším. “Jana si také vybojovala finálovou účast s konečným ziskem stříbrné medaile za sestavy tul I. Dan a v disciplíně sportovní boj Matsogi do 69 kilogramů se jí podařilo získat velmi prestižní bronzovou medaili,” pochválil závodnici Sýkora. Radek Košátko obsadil 1. místo s týmem seniorů ČR v technických sestavách a 2. místo v týmové disciplíně speciální techniky T-Ki.

Bronz pro český tým

Český tým také velmi dobře bojoval a po urputném boji s domácími Rusy obsadil nakonec 3. místo. Stříbrné medaile v nové páté soutěžní disciplíně Hosin Sool – sebeobrana vybojovali junioři Filip Gavlas a Lumír Kunz. Kateřina Kolářová a Jana Koloničná se prosadily s týmem juniorek ČR na 2. místo v týmových technických sestavách a 3. místo ve sportovním boji týmů. Prvně jmenovaná se probojovala v individuální kategorii ve sportovním boji Matsogi do 70 kilogramů na třetí příčku při svém prvním mezinárodním startu.

Celková bilance pro Českou republiku 12 zlatých, 15 stříbrných a 17 bronzových medailí. Mistrovství Evropy se zúčastnilo 28 zemí, přes 500 účastníků a Česká republika se umístila na celkovém druhém místě v Evropě! Nejúspěšnějšími týmy na ME 2007 byly seniorky v sestavě s Janou Hoňkovou a junioři ČR ( F. Gavlas, R. Pešák, L. Kunz, všichni TKD F-M 8.ZŠ).