VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Těrlicku se o víkendu jelo o Havířovský zlatý kahanec

Těrlicko - To, co bylo téměř nemyslitelné, se o víkendu stalo skutečností. Nadšencům z Těrlicka se podařilo vzkřísit z mrtvých silniční motocyklové závody. Po dlouhých týdnech příprav a bezesných nocí těsně před zahájením souteže byla v pátek schválena trať, v sobotu se jely tréninkové jízdy a v neděli ostré závody v jednotlivých kategoriích.

25.8.2008
SDÍLEJ:

Havířovský zlatý kahanec 2008, Těrlický okruh, nedělní závodFoto: Josef Pintér

Na Těrlickém okruhu se o Havířovský zlatý kahanec ucházeli jezdci v objemových kategoriích 125, 175, 250, 350, do a nad 600 ccm, třída supermono a sidecar.

Největší pochvalou pro pořadatele byla spokojenost závodníků a návštěvnost diváků, kterým v sobotu i neděli přálo počasí.

Zřejmě nejatraktivnější závody předvedli jezdci v kategoriích do a nad 600 ccm. Právě v nejsilnější byl nejrychlejší Jiří Brož na Kawasaki 1000, který vyhrál Havířovský zlatý kahanec.V sobotu se jely tréninky, v neděli závody. Na start se postavily stroje starší i moderní, včetně sidecar.

Tréninkové jízdy začaly velmi svižně. Jeden okruh, který měří 6 100 metrů, zvládají nejrychlejší jezdci za něco málo přes dvě minuty. Těrlický okruh patří mezi nejdelší a nejrychlejší v zemi. Závodníci na jeho rovinkách drží nejdéle maximální rychlost. To se však podepisuje na opotřebení motorů.

Krátce po zahájení už museli zasahovat zdravotníci. Naštěstí jen u dvou lehkých zranění, odřenin, které si jezdci způsobili v první zatáčce. Naštěstí další problémy už byly jen technické.

Patrně nejatraktivnější pasáž byla pro diváky na vrcholu Bludovického kopce. Jezdci tam musejí po velmi rychlém stoupání brzdit před kruhovým objezdem, který projíždějí v protisměru. Diváci si je tak mohou ve velmi pomalé rychlosti dobře prohlédnout a vyfotografovat. Ostatními úseky, včetně zpomalovacích retardérů, už závodníci projíždějí mnohem rychleji. Na Bludovickém kopci se dá také dobře zaparkovat a dojít až na místo. V ostatních úsecích je parkování obtížnější a na výhledová místa se diváci dostávají v pauzách mezi jednotlivými závody, kdy je na několik minut otevřena trať.

Zatímco běžní motocyklisté jezdili na nejrychlejší čas, závod sajdkár se hodnotil jinak. Vzhledem k rozdílným výkonům motorů a stáří strojů jezdí sidecary takzvanou jízdu pravidelnosti. V průběhu tréninku i závodu jim časoměřiči měří jen některá kola, o kterých jezdci nevědí. Z měřených kol pak vyberou další s nejbližším časem a vypočítají rozdíl mezi těmito koly. Vyhrává závodní dvojice, která má rozdíl mezi jednotlivými měřenými koly nejmenší, tedy zajela je nejsouměrněji.

Víkendové závody byly obnovenou premiérou někdejších velmi slavných závodů. Pořadatelé se netajili tím, že chtějí na slávu navázat. Dokázali přitáhnout závodníky zvučných jmen z tuzemska i zahraničí, přestože závody kolidovaly s jinými soutěžemi.

Vůbec největší pochvalu si organizátoři zaslouží za dokonalé počasí. To přálo divákům i jezdcům. Na dobré úrovni byla připravena také trať.
Těrlický okruh patří se svými 6100 metry mezi nejdelší a především nejrychlejší okruhy. Na dlouhých rovinkách dokáží závodníci držet maximální rychlosti po nejdelší dobu, což se ovšem projevuje na opotřebení motorů. Na to doplácely především starší motocykly, které odpadávaly v průběhu soutěže.

Velmi dobře byla zajištěna pořadatelská a asistenční služba. Na místě byly posádky záchranné služby, hasičů, členové bezpečnostní agentury a traťoví komisaři.

Velkou pozornost organizátoři věnovali zabezpečení tratě. Ještě v sobotu ráno doplňovali poslední balíky slámy a pytle s PET lahvemi k retardérům.
Po celé délce okruhu byl natažen rozhlas, aby diváci měli základní informace. Moderátor se přitom skutečně činil a komentoval dění na trati téměř nepřetržitě. Díky svým letitým zkušenostem dokázal laikům podat srozumitelně technické i zákulisní informace.

Těrlický okruh patří vzhledem ke své rychlosti i mezi tratě s vyšším rizikem nehod.

V sobotu museli záchranáři spěchat ke dvěma jezdcům. Havarovali hned v prvé zatáčce v Těrlicku. „Jeden v zatáčce upadl a druhý mu přejel nohu. Naštěstí se jednalo jen o drobné oděrky,“ potvrdil lékař. Pořadatelé reagovali i na připomínky diváků, kteří se samozřejmě často rekrutovali z řad aktivních motocyklistů.

„Je škoda, že neudělali něco pro motorkářskou veřejnost. Nemusely se pořádat závody po celém okruhu, ale určitě se mohl jet třeba sprint na cílové rovince. Je přece škoda nevyužít příležitosti, kdy je trať zabezpečena,“ navrhoval jeden z nich. Pořadatelé se nebrání a připustili, že by se něco mohlo konat v příštím ročníku.

Autor: Libor Běčák

25.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Ilustrační foto.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Nový volnočasový areál by měl sloužit všem generacím

U řeky Ostravice ve Frýdku-Místku by mohl přibýt areál pro volnočasové aktivity. Magistrát počítá s tím, že by měl vyrůst v ulici 28. října poblíž restaurace Golf.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Dolní Lomná - Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Při Beskydských rekordech se štafetově pila limonáda

Pokus o další zápis Frýdku-Místku do České knihy rekordů se vydařil. Návštěvníci frýdeckého náměstí se při sobotních Beskydských rekordech, které byly spojeny s gastrofestivalem, zapojili do štafetového pití limonády Koňakola od pivovaru Koníček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení