Veronika Grabinská je mistryní Evropy ve šprtci

Frýdek-Místek, Senica – Letošní mistrovství Evropy ve šprtci (stolním hokeji) hostila slovenská Senica. Proběhlo zde i mistrovství Evropy v multitable, což je stolněhokejový víceboj složený z jednotlivých mistrovství Evropy ve šprtci, táhlovém hokeji Chemoplastu a Air hokeji.

31.3.2010

Veronika Grabinská při finálovém zápase.Foto: archiv oddílu

Frýdek-Místek a místní TJ Sokol reprezentovala Veronika Grabinská, která dokázala vybojovat tři evropské tituly. Grabinská získala nejprestižnější prvenství ve šprtci a vedle tohoto vynikajícího výsledku se radovala také ze zisku 1. místa v táhlovém hokeji Chemoplastu. Vyhrála také multitable a stala se tak se ziskem tří prvních míst jednoznačně nejúspěšnějším účastníkem celého letošního mistrovství Evropy. V nejsledovanější kategorii (šprtci) neztratila Veronika za celý turnaj jediný bod, všechny své zápasy zvládla vítězně a zaslouženě si do své již tak bohaté sbírky úspěchů přidala zatím pohár nejcennější.

Veronika Grabinská, studentka Obchodní akademie ve Frýdku-Místku, začala hrát šprtec v roce 2004 a postupem času se tvrdou prací a poctivým a příkladným tréninkem dostala až na samotný vrchol evropského šprtce. „Veronika je špičkovou hráčkou a sběratelkou vynikajících umístění. Dvakrát vyhrála Český pohár v kategorii žen, na mistrovství České republiky se dvakrát umístila na 2. místě a dvakrát na 3. místě. Na ME 2009 v Polsku vybojovala 2. místo. Za rok 2009 byla Veronika za své špičkové výsledky vyhodnocena TJ Sokolem Frýdek-Místek mezi třemi nejlepšími členy Sokola v mládežnických kategoriích,“ řekl vedoucí oddílu Josef Bohdalek. Ve Fshl (Frýdecká stolní hokejové liga) se Grabinská stala dvakrát nejlepší ženou, v loňském roce se probojovala až do finále celé soutěže, kde podlehla pozdějšímu vítězi v posledním možném (sedmém) zápase.

Šprtec je tradiční česká hra či sport, jejíž kořeny spadají až do doby Rakouska-Uherska, kdy se chlapci i dívky bavili tzv. knoflíkovou. Dnešní podoba šprtce se hraje přibližně od šedesátých let minulého století, první mistrovství se konalo v roce 1980 v Brně. Současné republikové soutěže jednotlivců i družstev v návaznosti na mezinárodní soutěže řídí Unie hráčů stolního hokeje se sídlem v Brně, mezinárodní soutěže (ME a MS) řídí a organizuje World Table Hockey Asociation.

„Ve Frýdku-Místku se šprtec hraje od roku 2003 a reprezentanti našeho oddílu zaznamenali celou řadu významných úspěchů na republikové i mezinárodní úrovni. V roce 2007 se naše žákovské družstvo stalo v domácím prostředí frýdecké tělocvičny na finálovém turnaji School chalenger nejlepším žákovským družstvem v Evropě. Hráči našeho oddílu získali jeden titul mistra ČR v roce 2008 zásluhou Aleny Bohdalkové v kategorií žen a několik dalších umístění mezi nejlepšími třemi hráči či hráčkami jak na národním mistrovství, tak ME. Pravidelně se zúčastňujeme MČR a ME. V roce 2008 reprezentovala Alena Bohdalková náš oddíl na MS,“ vypočetl Bohdalek.

V současnosti probíhá ve frýdecko-místeckém oddíle nábor nových zájemců o šprtec. Děti od devíti let si mohou přijít zahrát šprtec do malé tělocvičny sokolovny ve Frýdku na Novodvorské ulici každý čtvrtek a pátek, kdy probíhají tréninky od 17 do 19 hodin. Telefonní kontakt na vedoucího oddílu Josefa Bohdalka je 776 839 498, mail: josefbohdalek@tiscali.cz. Další informace můžete najít na http://fshl.sprtec.eu.

Festival proměnil další část města

Pokračování festivalu United Colours změnilo vzhled další části Frýdku-Místku.

HLASUJTE: Vyberte nejoblíbenější podnik kraje

/SOUTĚŽ DENÍKU/ K létu neodmyslitelně patří posezení na předzahrádkách s chlazeným pivečkem v ruce, sklenicí nebo třeba setkání s kamarádkou u ledové kávy. Vyberte z našeho seznamu hospůdek, barů a podniků Moravskoslezského kraje tu nejoblíbenější.