Závodníci prožili na Lysé hoře mrazivé peklo

Více než osm stovek závodníků se přihlásilo letos pořadatelům do 3. ročníku extrémního závodu Adidas 24 hodin na Lysé hoře. Zúčastněné závodníky letos nečekal vůbec lehký závod, jelikož víkendové teploty se na vrcholu Lysé hory pohybovaly okolo mínus 19 stupňů Celsia.

26.1.2014 2 AKTUALIZOVÁNO 26.1.2014

Tým LH24. Zleva Cypra Z., Zemaník J., Trtek L.Foto: Archiv pořadatele

Hodně náročný byl už první okruh, kdy závodníci dobíhali do depa prokřehlí, někteří měli rampouchy na fousech. Po druhém kole už byli pořadatelé nuceni přistoupit k přísným bezpečnostním opatřením, protože docházelo k omrzlinám, zejména nosů a prstů.

V sedm hodin večer (po devíti hodinách závodu) odstoupilo třicet závodníků. O půlnoci už jich bylo 65. Závod nedokončil ani leader závodu Libor Uher, který měl po půl desáté večer v nohách šest výstupů na Lysou hrou, ale měl také dýchací potíže. Po zvážení ze závodu odstoupil. V noci ze soboty na neděli se již počasí umoudřilo. Teploty se pohybovaly kolem mínus osmnácti stupni Celsia a přestal foukat nárazový vítr, což unaveným závodníků alespoň trochu ulehčilo výstupy na vrchol. Závodníci i pořadatelé načerpali hned po ránu energii z jasné oblohy a slunce, která v kontrastu s ojíněnými stromy vytvářela pohodovou atmosféru.

Republikovým šampionem se nakonec stal Jan Zemaník se třinácti výstupy na Lysou horu, což byl stejný počet, jako dosáhl vítěz v minulém roce. Zemaník byl však letos o čtyři minuty rychlejší. Mistryní České republiky v extrémním závodu Adidas 24 hodin na Lysé hoře je Linda Beniačová ze Slovenska, která na Lysou horu vystoupala celkem desetkrát. Klára Rampírová, loňská vítězka, zvládla stejný počet okruhů, ale byla o hodinu pomalejší.

Celkem pořadatelé dekorovali 120 závodníků. Nejstarším závodníkem byl 70 letý Miroslav Pavelek, který zvládl čtyři výstupy. Nejrychlejší kolo zvládl tým Nezaprší a nezaprší z Rychnova nad Kněžnou, a to za 1:15:45 hodin. Dodejme jen, že závodníci během čtyřiadvaceti hodin absolvovali dohromady 4 247 výstupů na Lysou horu a nastoupali 3 227 720 výškových metrů.

Tým LH24. Zleva Rampírová K., Beniačová L., Bergerová L.

Výsledky – dvojice: 1. Adam Ondruch, Oldřich Kokošek (X-Trail Orlová/Supshop.cz) 15 okruhů, 2. Martin Klícha, Václav Král (Nezaprší a nezaprší) 15×, 3. Edvard Rajnoch, Dušan Lichý (Splašeni Goroli) 14×. Jednotlivci – muži: 1. Jan Zemaník (Salomon-Suunto) 13×, 2. Zbyněk Cypra (Adidas outdoor team 1) 12×, 3. Libor Trtek (FSpS MU Brno) 12×, 4. Stanislav Najvert (JulboWay One) 12×, 5. Marek Causidis (FMmetal.cz) 12×, 6. Tomáš Petreček (Salomon-Suunto/OpavaNet) 12×. Jednotlivci – ženy: 1. Linda Beniačová (za Martinku) 10×, 2. Klára Rampírová (adidas Outdoor Team 2) 10×, 3. Laura Bergerová (X-Trail Orlová) 8×, 4. Kristýna Hájková (SK Babice) 8×, 5. Kristýna Skupieňová (Rocktechnik TT) 8×, 6. Kateřina Štáková (Černé plíce) 8×.

26.1.2014 VSTUP DO DISKUSE 2

Manažer Pavel Marek po letech skončil v hokejovém Třinci

Dlouholetý generální ředitel a sportovní manažer hokejistů Třince Pavel Marek ve funkci skončil. Jde o jeden z důsledků aféry, která se o víkendu rozhořela mezi trenérem Vladimírem Kýhosem a útočníkem Jiřím Polanským. Dozorčí rada klubu na Markovo místo jmenovala dosavadního manažera mládeže a bývalého útočníka Jana Peterka.

Primátor: Cena pozemků byla předem daná

Frýdek-Místek - Dříve byli straničtí kolegové v sociální demokracii. Později spolu pár týdnů seděli v radě a ve vedení města, ale už každý za jiný politický subjekt. Vztah mezi současným a bývalým primátorem Michalem Pobuckým a Radimem Vrbatou asi nebyl minimálně po rozpadu koalice ideální, vyostřil se ale na pondělním jednání zastupitelů.

Devatero originálních adventních trhů

S blížícími se Vánocemi zaplavují náměstí evropských měst stánky s rozmanitými vánočními dárky, dekoracemi i místními specialitami. Ne všechny adventní trhy ale nabízejí tu samou atmosféru. Vánoční atmosféra se dá zažít i za polárním kruhem, pod zemí či na vodě, zjistil hotelový vyhledávač trivago.cz.