VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ČNB odejmula družstvu Unibon povolení, aby dále působilo jako družstevní záložna

Ostrava − Česká národní banka odejmula družstvu Unibon – spořitelní a úvěrní družstvo povolení působit jako družstevní záložna. 

8.3.2012 6
SDÍLEJ:

Česká národní bankaFoto: Deník/Babej Ivan

„Důvodem byly přetrvávající nedostatky v podnikání této družstevní záložny, které významně a negativně ovlivňovaly její bezpečnost a stabilitu. Rozhodnutí nabylo právní moci 8. března 2012,“ vysvětlil Marek Petruš, mluvčí ČNB.

Podle jeho vysvětlení Záložna Unibon dlouhodobě porušovala limity angažovanosti vůči některým svým členům a ekonomicky spjatým skupinám osob, a to i přes opakovaná upozornění ČNB. „Vzhledem k přetrvávajícím nedostatkům ČNB shledala odnětí povolení za jediné možné a efektivní řešení, které zabrání dalšímu porušování právních předpisů a uzavírání nevýhodných smluv ze strany záložny, a tím i ohrožování majetku jejích členů,“ doplnil Marek Petruš.

Počínaje osmým březnem tak podle něj nesmí záložna Unibon − spořitelní a úvěrní družstvo přijímat vklady, poskytovat úvěry a provozovat další činnosti, s výjimkou těch, které jsou nezbytné k vypořádání jejích pohledávek a závazků.

„Členům družstva Unibon doporučujeme, aby vyčkali na jmenování likvidátora, který posoudí aktuální situaci a určí postup likvidace. Likvidátora na návrh centrální banky jmenuje soud,“ doplnil Marek Petruš.

Skutečnost, že družstevní záložna vstoupí do likvidace, ještě ale podle Tomáše Zimmermanna z odboru komunikace ČNB neznamená, že nebude schopna dostát závazkům vůči oprávněným osobám za zákonných a smluvních podmínek (to znamená vyplatit vklady svých členů z vlastních prostředků). „V případě, že by soudem jmenovaný likvidátor při sestavení zahajovací likvidační účetní rozvahy a soupisu jmění ke dni vstupu družstevní záložny do likvidace zjistil, že záložna nebude schopna dostát svých závazků vůči vkladatelům a vyplatit jim jejich vklady z vlastních prostředků, byly by pohledávky těchto vkladatelů hrazeny Fondem pojištění vkladů,“ objasnil Tomáš Zimmermann z odboru komunikace ČNB.

Jaroslav Odstrčilík z oddělení komunikace Unibonu včera dopoledne potvrdil, že tomuto spořitelnímu a úvěrovému družstvu bylo rozhodnutí o odnětí licence právě doručeno. „Pobočky zůstávají otevřeny. Čeká se na jmenování likvidátora, které je v pravomoci ČNB. Rozhodnutím ČNB od 8. března nemůžeme přijímat vklady a poskytovat úvěry, nesmíme vykonávat ani další činnosti, s výjimkou těch, které jsou nezbytné k vypořádání pohledávek a závazků klientů,“ uvedl dále Jaroslav Odstrčilík. Družstvo Unibon mělo podle něj asi 4,2 tisíce klientů.

Jan Kotíšek, tajemník prezidia Asociace družstevních záložen, na dotaz uvedl, že případ Unibonu je v rámci kampeliček sdružených v asociaci ojedinělý. „Máme k dispozici předběžné výsledky hospodaření za rok 2011. Další kampeličky mají silné kapitálové vybavení. Nemáme v tuto chvíli žádné náznaky, že by se v sektoru mohl obdobný případ opakovat. Aktiva u kampeliček sdružených v naší asociaci narostla loni o třicet procent a blíží se celkově šestadvaceti miliardám,“ upřesnil Jan Kotíšek. Podle něj odejmutí licence v případě Unibonu ale rozhodně neznamená, že střadatelé přijdou o své peníze. „Unibon byl zařazen do systému pojištění vkladů, takže o své peníze nepřijdou. Hranice je přitom relativně vysoká, sto tisíc eur na vkladatele,“ dodal Jan Kotíšek.

Autor: Břetislav Lapisz

8.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kdysi proslulý Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm již léta chátrá. Nyní svitla naděje, že by se z něj mohlo stát opět vyhledávané místo.

Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm: skončí chátrání?

Ilustrační foto.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

Plánovaná silnice u Nebor čelí dalším problémům

Už na podzim by se řidiči měli projet po novém obchvatu Třince. Přípravy navazujícího úseku z městské části Nebory do Třanovic se však zadrhly.  

Stát přispěje lidem v Dolní Lomné na domovní čistírny odpadních vod

Dolní Lomná O dotace na domovní čistírny odpadních vod v obcích, které rozdá Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí, je velký zájem. Vyčleněné peníze byly vyčerpány čtyři měsíce před stanoveným termínem.

Auto narazilo do mostního zábradlí, spolujezdkyně utrpěla vážná zranění

Vážné následky měla včerejší dopravní nehoda, která se stala poblíž Morávky. Auto tam narazilo do zábradlí mostu.

Tříčlenné týmy si to rozdají v nošení bečky piva

Mosty u Jablunkova – Rok se s rokem sešel a je tu opět akce s názvem Karpatský šerpa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení