VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ahoj, šéfe! Firem, kde si všichni tykají, přibývá

Vykáte ve svém zaměstnání svému vedoucímu, řediteli či třeba kolegyni? Možná se to brzy změní. Firem, kde si tykají všichni zaměstnanci od majitele po řadového zaměstnance, totiž přibývá.

14.8.2017
SDÍLEJ:

Tieto Towers - sídlo společnosti Tieto Czech v Ostravě.Foto: Deník/Veronika Vrkočová

Ve společnosti Lidl si začali tykat na jaře uplynulého roku.

„Naše firemní kultura se změnila. Největší změnou bylo zavedení tykání mezi všemi zaměstnanci. Tato forma dorozumívání v některých zemích už funguje a osvědčila se, takže jsme ji uvítali i u nás. Mimo jiné jsme chtěli vytvořit na pracovištích neformálnější atmosféru, ve které by se ještě lépe pracovalo,“ vysvětlila mluvčí Lidlu Zuzana Holá.

Jak vnímáte tykání na pracovišti vy? Hlasujte v anketě na této stránce pod článkem.

Přechod z vykání na přátelštější tykání byl podle ní dobrovolný a trval určitou dobu. Jak dodala, jednalo se o výraznou změnu, proto bylo důležité, aby si na ni zvykli všichni zaměstnanci.

„Zpočátku byli někteří trochu ostýchaví a potřebovali na přivyknutí nějaký čas, dnes už však tento krok všichni zaměstnanci oceňují. Vzájemná komunikace je podle nich věcnější a otevřenější,“ dodala Zuzana Holá.

TAKÉ V TIETO CZECH A KRUK

Mezi sebou si tykají i všichni pracovníci ostravské pobočky Tieto Czech.

„Nezáleží na pracovní pozici, věku nebo genderu. Je to nepsané pravidlo, na které najíždíme hned první den v práci při vítání nováčků. Tykání pomáhá bořit bariéry a rychleji navázat profesní i kolegiální vztahy,“ uvedla mluvčí zmíněné společnosti Zuzana Mánková.

Žádné vykání neuslyšíte ani ve společnosti KRUK. „Vychází to z firemní kultury, kterou celá skupina uznává je založená na ženských hodnotách tedy na vytváření vztahů spíše než zaměření na jednotlivce. Tykání napříč celou společností ukazuje, že všichni zaměstnanci se mohou podílet na velkých rozhodnutích a přinášet do firmy nové nápady,“ vysvětlila mluvčí KRUK Markéta Kolářová.

Jak dodala, pro některé zaměstnance je automatické tykání zpočátku obtížné. Bývá to hlavně u starších lidí, kteří na tykání v zaměstnání nejsou zvyklí.

TYKAJÍ I MAJITELI FIRMY

Tykání a neformální styl komunikace existuje už od počátku jejich fungování i mezi zaměstnanci společností RegioJet a Student Agency. „Naše firemní kultura podporuje bezprostřední a co nejvíce přátelskou komunikaci jak se zákazníkem, tak mezi zaměstnanci. Těžko bychom ale mohli komunikovat přátelsky, s úsměvem a méně formálně se zákazníkem, pokud by se zaměstnanci uvnitř firmy mezi sebou dorozumívali striktně formálně,“ vysvětlil mluvčí obou společností Aleš Ondrůj. 

Jak poznamenal, je tak běžnou praxí, že si mezi sebou tykají nadřízení manažeři se svými podřízenými, řada zaměstnanců tyká také majiteli firmy Radimu Jančurovi. „Samozřejmě že pokud někdo z jakéhokoli důvodu upřednostňuje vykání, také se to zcela respektuje,“ dodal Aleš Ondrůj.

Vykání neuslyšíte ani ve Slevomatu. „I přestože zaměstnáváme už dvě stě lidí, nejsme žádná korporace. To se projevuje i v neformální komunikaci. Vykání u nás neexistuje. Kdokoliv na jakékoliv pozici může za mnou přijít s čímkoliv,“ uvedla ředitelka Slevomatu Marie Chytilová.

V HUTI ZÁLEŽÍ NA DOMLUVĚ

V ostravské huti ArcelorMittal není tykání či vykání mezi zaměstnanci vymezeno žádnými striktně stanovenými předpisy.

„Dodržují se běžně užívaná pravidla pro společenské chování. Pokud se třeba kolegové znají dlouhá léta, není důvod, aby si netykali. Platí to i v případech, kdy jde o vztah mezi nadřízeným a podřízeným, ženou a mužem, případně mezi kolegy, mezi kterými je výrazný věkový rozdíl. Pokud někdo zvolí raději vykání, tak se to samozřejmě respektuje, a to i v případech, kdy jde o kolegy na jednom pracovišti,“ odpověděla mluvčí huti Barbora Černá.

Autor: Břetislav Lapisz

Jak vnímáte tykání na pracovišti?

Líbí se mi to.

50 %

Nelíbí se mi to.

37 %

Je mi to jedno.

13 %

Hlasovalo: 163

Anketa byla ukončena

14.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme školáky ze ZŠ v Janovicích a Starém Městě

Nový interiér vlaků SC Pendolíno společnosti České dráhy, snímek z 25. září 2017 v Ostravě.
45

PODÍVEJTE SE: Pendolino má nový interiér. Jak se vám líbí?

Obec chce získat hnojnický zámek

Na srpnovém zastupitelstvu obce v Hnojníku se opět řešila otázka, jak získat hnojnický zámek.

Letadla byla k vidění, draci ne

Den otevřených dveří spojený s drakiádou se uskutečnil v sobotu 23. září na Veřejném vnitrostátním letišti Frýdlant nad Ostravicí.

Oceláři zdolali Litvínov v přesilovkách

I počtvrté vyhráli hokejisté Třince na domácím ledě. V sobotní předehrávce 7. kola extraligy zdolali Litvínov 5:1.

Třinec si z Vítkovic odvezl všechny body

Další z řady regionálních druholigových derby zápasů vyznělo výsledkově lépe pro hosty z Třince, kteří ve Vítkovicích dokázali otočit nepříznivý vývoj a vyhráli 3:2. Domácí fotbalisté po páté porážce v sezoně klesli na poslední příčku, tým trenéra Nečka se naopak i po devátém kole drží bod od první pozice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení