„Příslušnému soudu doloží, že má práci a že během následujících pěti let bude schopen svým věřitelům zaplatit alespoň třicet procent z dlužné částky. Zbytek dluhu se mu poté vymaže. Nicméně v praxi to mnohdy znamená, že při splácení oněch třiceti procent zůstane dlužníkovi jen mzda na úrovni životního minima. Řada dlužníků se také mylně domnívá, že schválením jejich oddlužení, respektive osvobozením od placení jejich dluhů, mají takzvaně vyhráno. Myslí si totiž, že po splnění schváleného splátkového kalendáře, popřípadě po prodeji majetku a výplatě výnosu věřitelům, mohou začít opět od nuly, při nejhorším se po čase opět nechají oddlužit. Tento zjednodušený pohled na věc ale může vést k vážným finančním i dalším následkům,“ vysvětluje Markéta Dvořáčková, mluvčí GE Money Bank.

Podle ní si banky dají na takové klienty pozor i poté, co proběhne pětiletý cyklus oddlužení. „Je velmi pravděpodobné, že banky přihlédnou právě k této negativní historii žadatele o půjčku a získat nový úvěr bude pro něj téměř nemožné. Rozhodně je lepší řešit problémy se splácením včas a jinou cestou než vyhlášením bankrotu. Například pokud klient cítí, že by mohl mít se splácením úvěru problém, je vždy nejlepším řešením okamžitě zkontaktovat banku a dohodnout se s ní. Banky mohou v takovém případě nabídnout například lepší rozložení splátek, nižší splátky nebo i odklad splátek. Řešením je i konsolidace úvěru, kdy klient sloučí všechny své dluhy do jednoho,“ dodala Dvořáčková.

Třetinu návrhů soud odmítl kvůli chybným žádostem
Na Krajském soudu v Ostravě bylo v prvních dvou měsících letošního roku zapsáno 173 návrhů v insolvenčním řízení. „Vyřízeno bylo celkem 86 z nich, pro procesní vady bylo odmítnuto celkem 58 věcí. O úpadku oddlužením bylo rozhodnuto u osmnácti,“ uvedla Sabina Mudříková. (lap)