VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dětmarovická elektrárna je vyhledávaným místem v regionu

Ostrava - Vloňském roce uspořádala elektrárna Dětmarovice 56exkurzí a přivítala téměř 1500návštěvníků. Největší zájem je každoročně ze strany středních škol, které spočtem 838studentů tvořily více než polovinu všech přítomných. Vedle běžných prohlídek mohli zájemci vloňském roce přijít ivrámci Dne otevřených dveří, který vzávěru měsíce května přilákal více než 600zájemců.

20.1.2009
SDÍLEJ:

Elektrárna Dětmarovice otevřela své brány veřejnostiFoto: DENÍK/Nikola Klimšová

„Rostoucí zájem ze strany škol i mimoškolních návštěvníků nás velmi těší. Domnívám se, že zpřístupnění elektráren dokazuje maximální otevřenost naší společnosti vůči veřejnosti a je rovněž důležitou součástí vzdělávacího programu Skupiny ČEZ,“ uvádí Václav Turoň, vedoucí odboru řízení provozu Elektrárny Dětmarovice.

Největší zájem o exkurze mají především studenti. Jen v loňském roce se přišlo podívat 432 žáků základních a 838 studentů středních škol. Uskutečnilo se také 5 skupinových exkurzí vysokých škol z technicky zaměřených oborů a 6 hromadných prohlídek mimoškolního charakteru.
Průběh jednotlivých exkurzí je možné „ušít na míru“ konkrétnímu studijnímu zaměření či požadavkům. Odborné informace jsou pak připraveni poskytnout průvodci z řad technologů určité profese. Samotné prohlídce provozu předchází vždy prvotní informace demonstrované na maketě elektrárny. Návštěvníkům je následně, za odborného doprovodu umožněno shlédnout hlavní výrobní zařízení v rozsahu kotelna, strojovna, zauhlování, odsíření a hlavní řídicí pracoviště elektrárny, tzv. velín.

Elektrárna je svým výkonem 800 MW největší klasickou elektrárnou na Moravě. Jsou zde instalovány čtyři výrobní bloky, každý o elektrickém výkonu 200 MW. Kromě výroby elektrické energie zajišťuje elektrárna Dětmarovice i významné dodávky tepla. Společná výroba elektrické energie a tepla v jednom cyklu (tzv. kogenerace) snižuje spotřebu paliva na vyrobenou jednotku energie a významně tak šetří životní prostředí. Ročně vyrobí okolo 2,5 TWh elektrické energie a více než 800 TJ tepla, které dodává například do města Orlové. V roce 2007 elektrárna zvítězila ve veřejné soutěži a následně došlo k podpisu koncesní smlouvy na dodávku tepla pro město Bohumín. Elektrárna tak do tří let od uzavření koncesní smlouvy zajistí dodávky tepelné energie pro vytápění a přípravu teplé užitkové vody do městských objektů Bohumína po dobu minimálně dvaceti let.

Alice Lutišanová
mluvčí Skupiny ČEZ pro střední a severní Moravu

20.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Lepší autobusy i služby? Dopravu čekají změny

Ředitelství OKD. Důl Darkov v Karviné.

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Hluk čtyř motorů letounu blížícího se k přistání na ostravském letišti poutal k obloze zraky lidí na trase od Opavy přes Bílovec, Frýdek-Místek, Havířov, Šenov či Ostravu.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Práce na výměně horkovodního potrubí společnosti v lokalitě ulic Vrchlického a ČSA v Místku opět omezí autobusovou dopravu.  

Nový volnočasový areál by měl sloužit všem generacím

U řeky Ostravice ve Frýdku-Místku by mohl přibýt areál pro volnočasové aktivity. Magistrát počítá s tím, že by měl vyrůst v ulici 28. října poblíž restaurace Golf.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení