VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Energetika Třinec uvedla do provozu nový kotel

Třinec – Stoprocentní dceřiná firma Třineckých železáren – Energetika Třinec – v těchto dnech uvedla do provozu nový kotel na teplárně E2 s parním výkonem 80 tun za hodinu.

22.12.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv


Jedna z největších investic Energetiky Třinec za posledních deset let minimalizuje ztráty hutních plynů, umožní navýšit výrobu elektřiny a samozřejmě splňuje nejpřísnější emisní limity. Nový kotel za téměř 300 milionů korun nahradil starší typ, čímž dojde i ke snížení emisního zatížení regionu a zlepší se kvalita ovzduší v Třinci.

„Cílem akce bylo nahradit dožitý kotel o výkonu 62 tun za hodinu vysokotlaké páry novým zařízením o vyšším výkonu a pochopitelně lepší účinnosti. Jedná se o zařízení, které spaluje hutní topné plyny – vysokopecní, koksárenský a konvertorový, což jsou druhotné energetické zdroje. Již tato skutečnost je velmi významná, protože dochází k úspoře primárních paliv. Jako náhradní palivo slouží zemní plyn,“ řekl ředitel a předseda představenstva firmy Petr Matuszek s tím, že ještě než byl kotel uveden do zkušebního provozu, byly postupně prověřeny všechny části zařízení včetně jednotlivých výkonových režimů.

Nový kotel NK1 byl postaven na místě původního kotle za provozu teplárny E2. Jedná se o moderní plynový bubnový kotel s mezipříhřevem, který je osazen čtyřmi čtyřpalivovými hořáky, novým zařízením silnoproudu včetně měření a regulace i systému řízení. Kotel je řízen ze stávajícího centrálního velínu kotelny teplárny E2. Energetika Třinec před časem získala ocenění Moravskoslezského kraje v soutěži „Podnikatel roku 2009 ve vztahu k životnímu prostředí“. Společnost v kategorii nad 50 zaměstnanců získala druhé místo za firmou OZO Ostrava, přičemž porota složená z členů krajského výboru pro životní prostředí hodnotila u firem například postupné zavádění ekologického managementu a metod čistší výroby. Přihlížela také k dobrovolné prevenci ekologických havárií i k propagaci ekologického přístupu k životnímu prostředí.

Třinecká energetická firma investovala v uplynulých deseti letech do ekologie 250 milionů korun z celkových investic 1,5 miliardy korun. K největším investičním akcím Energetiky Třinec v posledních třech letech patřily výměna hořáků na spalování hutních plynů na kotlích K3 a K4 teplárny E2, instalace spalinového výměníku za ohřívací pecí kontijemné válcovny TŽ a modernizace stáčecí rampy ústředního skladu topných olejů v hodnotě více než 125 milionů korun.

Energetika Třinec vyrábí, distribuuje a prodává elektrickou energii, teplo, dmýchaný a stlačený vzduch, vodu, topné plyny a oleje pro technologii hutní výroby a ostatní firmy v blízkém okolí. Současně firma, která nyní zaměstnává 370 lidí, zajišťuje dodávku tepla pro město Třinec. Loni vytvořila zisk 132 milionů korun při tržbách 2,462 miliardy korun.

22.12.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Lepší autobusy i služby? Dopravu čekají změny

Ředitelství OKD. Důl Darkov v Karviné.

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Hluk čtyř motorů letounu blížícího se k přistání na ostravském letišti poutal k obloze zraky lidí na trase od Opavy přes Bílovec, Frýdek-Místek, Havířov, Šenov či Ostravu.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Práce na výměně horkovodního potrubí společnosti v lokalitě ulic Vrchlického a ČSA v Místku opět omezí autobusovou dopravu.  

Nový volnočasový areál by měl sloužit všem generacím

U řeky Ostravice ve Frýdku-Místku by mohl přibýt areál pro volnočasové aktivity. Magistrát počítá s tím, že by měl vyrůst v ulici 28. října poblíž restaurace Golf.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení