VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Firmy začaly propouštět zahraniční pracovníky

Moravskoslezský kraj - Za prací na sever Moravy přijely v loňském roce stovky zahraničních pracovníků. Nejvíce bylo Slováků a Poláků, z takzvaných třetích zemí to byli hlavně Ukrajinci, Vietnamci a obyvatelé Kosova. Firmy však začínají propouštět a cizinci jsou na řadě jako první.

13.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: DENÍK/Jan Jelínek

Zahraniční zaměstnanost na Ostravsku loni se loni zvýšila zhruba o patnáct procent. Nejvíce (3843) evidoval úřad práce občanů Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska, pro které neplatí žádná pracovní omezení. Převažují mezi nimi Slováci a Poláci. Nejčastěji pracují ve stavebních profesích jako zedníci, svářeči, zámečníci, ale i lékaři a zdravotní sestry, jichž je ve většině zdravotnických zařízení stále nedostatek.

Počet cizinců ze zemí mimo EU, kteří musejí mít pro práci v Česku povolení z úřadu práce, se loni meziročně zvýšil o 161 na 773. Nejpočetnější skupinu tvoří Ukrajinci, dále Vietnamci, Korejci, Indové, Tchajwanci a občané Kosova.

V Ostravě nyní pracuje dvakrát více cizinců než před pěti lety. Ubírají našim lidem práci? „Jsou to většinou profese, které se nedařilo obsadit našimi občany. Proto tento problém řešili personalisté zaměstnáváním cizích státních příslušníků,“ tvrdí mluvčí Úřadu práce v Ostravě Svatava Baďurová.
Řada zahraničních dělníků však patří do skupiny, která by dnes mohla jít na dlažbu jako první. Většina z nich totiž pracuje ve stavebnictví nebo v průmyslu, tedy v oborech, které jsou hospodářskou krizí postiženy nejdříve a nejvíce.

Podle Šárky Zemanové, která má na ostravském úřadu práce zaměstnávání cizinců na starosti, v průběhu ledna předčasně ukončilo pracovní poměr 29 cizinců. Nejčastěji šlo o rozvázání pracovního poměru dohodou. „Ani v jednom případě však nebylo důvodem hromadné propouštění,“ uvedla. V souvislosti se zaměstnáváním cizinců se úřad práce setkává s jediným problémem, a to je nelegální zaměstnávání. „Naši kontroloři loni prokázali třinácti zaměstnavatelům u třiadvaceti cizinců z Běloruska, Ukrajiny a Vietnamu zaměstnávání v rozporu se zákonem o zaměstnanosti. Splnění informační povinnosti porušilo 45 z 56 kontrolovaných zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají převážně občany ze Slovenska a Polska.“

V únoru však už přišla o práci desítka vietmských pracovníků, další ostravská firma zrušila kvůli poklesu zakázek 113 míst pro Slováky.
Ani v letošním roce, kdy začala nezaměstnanost výrazně stoupat, však nehodlá ostravský úřad práce udělování nových pracovních povolení zastavit. „Hospodářská krize není zákonný důvod, aby úřad práce rušil vydaná povolení k zaměstnávání cizinců a nevydával nová. Pečlivě ale zvažujeme, zda volné místo není možné obsadit našimi občany,“ tvrdí Šárka Zemanová.

Zákon o zaměstnanosti nově umožňuje udělit pracovní povolení cizincům až na dva roky. „Nová povolení udělujeme převážně pouze na jeden rok. Výjimkou jsou profese, které na našem trhu práce nejsou a ani hned tak nebudou. Jsou to například specialisté na národní kuchyně, thajské masérky a podobně,“ dodala závěrem mluvčí.

Autor: Jitka Hrivňáková

13.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Laser ukázal, že firma šetřila na asfaltu. Silnici zřejmě opraví znovu

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Tento týden představíme školáky ze ZŠ v Milíkově a Bukovci

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

O svatební obřady na úřadech mají snoubenci pořád zájem, roli hraje také cena

Někteří snoubenci chtějí mít svatbu na jednom místě s obřadem i hostinou. Obřad tak obvykle pořádají na okrajích měst, v horských hotelech nebo penzionech. Zájem o sňatky na úřadě ale přesto neupadá.  

ON-LINE s Jiřím Vzientkem, zastupitelem Frýdku-Místku a kandidátem ČSSD do PČR

Kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR a zastupitel Frýdku-Místku Jiří Vzientek bude už zítra - v úterý 17. října od 10 hodin - odpovídat jako host on-line rozhovoru Deníku na dotazy čtenářů.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE rozhovor s Alfrédem Šrámkem, kandidátem na poslance za Realisty

JUDr. Alfréd Šrámek, kandidát na poslance za Realisty byl hostem on-line rozhovoru Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení