VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Horníci v pátek vyfárali z dolu naposledy

Staříč - Smutek, rezignace, naštvanost, smíření s osudem, ale i opravdová hornická hrdost.

1.4.2017
SDÍLEJ:

Areál Dolu Paskov ve Staříči v pátek 31.března 2017, kdy oficiálně skončila těžba černého uhlí. Foto: Deník/Marek Cholewa

O Dolu Paskov- těžba v závodě ve Staříči začala v roce 1971
- dobývací prostor v lokalitě Staříč a Chlebovice měl přes 40 kilometrů čtverečních
celkem bylo v závodě Staříč do konce roku 2016 vyhloubeno 5270 metrů jam a vyraženo 894 736 metrů chodeb a překopů

Tváře bývalých horníků, kteří včera opouštěli areál končícího Dolu Paskov ve Staříči, prozrazovaly ledasco. Na poloprázdném parkovišti stálo několik aut, do jednoho z nich nasedal naštvaný 53letý muž. „Řeknu jen jedno je to hnus," uvedl a dodal, že na šachtě pracoval sedmadvacet let.

„Já si myslím, že je to špatné, protože lidi přijdou o práci," řekl 65letý bývalý havíř z Frýdku-Místku. Podle svých slov dělal na šachtě 34 let a v pátek dopoledne se přijel podívat, jak bude ukončení těžby vypadat. „Vidím, že tu není žádné rozloučení, nic. Je to špatné. Když jsem tu nastupoval v sedmdesátém třetím roce, tak mluvili, že tu je uhlí do roku 2050. A najednou se to zrušilo. Já už tady delší dobu nepracuju, ale přišel jsem se podívat," dodal.

„Jsem dlouholetý zaměstnanec, odpracoval jsem tady 36 let. A beru to tak, že pro mě osobně je to radost, že můžu jít konečně do civilu a že začnu být svobodný člověk. Je mi 55 let a plynule přecházím do předčasného důchodu," řekl včera Peter Lazorik. „Za tu dřinu, co jsme tady dělali, jsme byli levná pracovní síla. Brali nás celý život na hůl a teď se to ukázalo nejvíc, když nás oškubali s odstupným. Šetřilo se i na expozičce," konstatoval Lazorik. „Čekali jsme, že odstupné bude alespoň dvanáctinásobek, ale s odřenýma ušima to je sedminásobek. I ten je vysoko zdaněný. A řeknu na rovinu, že byla sviňárna, že papaláši, management, si dali 24násobky," pravil.

Poslední pravidelná směna z dolu vyfárala včera ráno. Další zaměstnanci si včera přicházeli na šachtu vyřídit formality, které jsou spojené s odchodem ze zaměstnání, a odevzdávali pracovní věci. Důlní závod 3, jak se důl v posledních letech oficiálně nazýval, ke včerejšku definitivně skončil. Představenstvo OKD už v lednu rozhodlo o zřízení nového závodu Útlum Jih, a to k 1. dubnu. Zhruba dvě stovky lidí se ve dvousměnném provozu pouští do vyklízení strojů a zařízení, které najdou své další uplatnění v revíru OKD v důlních závodech na Karvinsku. Hotovo má být do konce června zároveň s demontáží pásů centrálního odtěžení. Od července přejde důl do fáze technické likvidace.

Autor: Marek Cholewa, Lukáš Morys

1.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Agnieszka Hollandová

Den s hosty. Do Těšína přijedou Agniezka Holland a Milan Lasica

Vážná dopravní nehoda dvou aut se stala v neděli ráno na 37. kilometru dálnice D48 u Rychaltic, a to ve směru na Příbor. Zraněno bylo pět lidí, dvě z nich jsou děti.

Při nehodě na D48 u Rychaltic bylo zraněno pět lidí

Proslulý fotograf František Zvardoň se vrátil pro pár snímků do třinecké huti

Umělecký fotograf a cestovatel František Zvardoň z Francie tento týden fotil v Třineckých železárnách. Jeho kroky zde směřovaly už posedmé. I tentokrát se zaměřil na zaměstnance, které rád zachycuje při činnostech vyžadující v hutní výrobě speciální obleky.

Údržba zeleně? Pomůže i vyhláška

Město Frýdek-Místek vydalo vyhlášku o údržbě a ochraně veřejné zeleně. Její vlastníci jsou povinni udržovat travnatou plochu formou sečí, a to nejméně dvakrát ročně.

Lilo jako z konve, vyhrála Anouska Koster

Region – Vítězkou druhé královské etapy cyklistické Gracie se stala Nizozemka Anouska Koster.

AKTUALIZOVÁNO

Mezi Frýdkem-Místkem a Českým Těšínem voda poškodila dálnici

Dešťové srážky mají na svědomí zvýšené hladiny vodních toků na severu Moravy a ve Slezsku. Vodohospodáři také zvýšili odtok z některých přehrad. V některých místech se voda vylila z koryt.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies