VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Huť loni prášila méně, než se očekávalo

Třinec - Výrazné snížení tuhých znečišťujících látek v ovzduší přinesly nové technologie odprášení v Třineckých železárnách (TŽ). V roce 2015 při objemu výroby 2,5 milionu tun oceli klesl objem prachu na 310 tun za rok, což je nejméně v historii firmy. Informovala o tom včera mluvčí TŽ Petra Jurásková.

30.4.2016
SDÍLEJ:

Třinecké železárny. Ilustrační snímek. Foto: Deník/Marek Cholewa

V roce 2014 přitom objem tuhých znečišťujících látek činil 560 tun, v roce 2004 to bylo dokonce 1400 tun, a to při zhruba stejném objemu výroby.

„Za tímto významným poklesem stojí především investice do 19 projektů zaměřených na snížení prašnosti, které huť realizovala od roku 2013 do roku 2015," shrnula Petra Jurásková.

Pokles prachu je po realizovaných investicích v oblasti odprášení větší, než jaký se očekával. „Deklarovali jsme snížení prachu zhruba o třetinu, skutečný pokles je 45 procent. Vykazované hodnoty měření předčily naše očekávání. Dá se tedy říct, že skutečně díky novým investicím dýcháme čistší vzduch, a to jak na pracovištích, tak v okolí fabriky," konstatoval generální ředitel hutě Jan Czudek.

Nejlepší dostupné techniky a dle nich stanovené emisní limity vyžadují pro velké zdroje koncentrace prachu do 15 miligramů na krychlový metr.

U nejvýznamnějších ekologických akcí, jimiž jsou odprášení licích hal vysokých pecí, sekundární odprášení haly kyslíkové konvertorové ocelárny a odprášení aglomerace číslo 2, se výstupní koncentrace emisí prachu v současnosti podle Juráskové pohybují v řádu jednotek miligramů.

Nová zařízení na snížení prašnosti byla postupně instalována od roku 2013. „Z těch nejvýznamnějších nejdříve na vysoké pece, kde byl nahrazen zastaralý elektrostatický odlučovač za dva moderní tkaninové filtry. Na ocelárně byla vybudována nová filtrační stanice, která odsává řadu prašných míst haly. Jako poslední bylo do provozu uvedeno odprášení aglomerace číslo 2, přesněji nový tkaninový filtr zařazený za stávající elektrostatické filtry," vyjmenovala mluvčí.

Dodala, že celkové investice do ekologických projektů v Třinci za poslední tři roky přesáhly 2,6 miliardy korun. Dotace činila 2,3 miliardy korun. V dalších letech huť předpokládá do rozvoje investovat asi 12 miliard korun, z toho dvě miliardy pouze do ekologických akcí.

Autor: Marek Cholewa

30.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Ilustrační foto.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Čtyřleté děvčátko v Jablunkově vypadlo ze třetího patra

U vážně zraněného dítěte v Jablunkově, které vypadlo z okna, zasahovaly v pátek vpodvečer posádky zdravotnické záchranné služby.

Na náměstí Svobody stavbaři dokončují stavbu nové kašny

Náměstí Svobody ve Frýdku-Místku již brzy ozdobí nový prvek.

AKTUALIZUJEME

Vlak smetl na přejezdu mezi Baškou a Pržnem auto, řidička zemřela

Neštěstí se stalo v pátek dopoledne na železniční trati mezi Baškou a Pržnem. Vlak tam na železničním přejezdu na dolním konci Pržna smetl auto.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení