VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konec těžby se blíží. Důl čeká likvidace

Těžba uhlí na Dole Paskov sice skončí už na konci března, tím ale práce neskončí. Proces ukončení hornické činnosti firma OKD detailně popsala ve studii vlivu na životní prostředí EIA, která byla zveřejněna minulý týden.

21.3.2017
SDÍLEJ:

Důl Paskov. Foto: Deník/Martin Šrubař

Činnost po ukončení těžby a likvidaci dolu bude zahrnovat opatření proti výstupu důlních plynů na povrch a další technická opatření v okolí důlních děl. Součástí prací bude vypořádání důlních škod a potřebná preventivní měření poklesů terénu nebo pohybu hladin podzemní vody.

„Pokračovat bude odčerpávání karbonského zemního plynu, jednak z důvodu zajištění bezpečnosti, jednak jako zdroje energie," píše se ve studii EIA. S počátkem likvidace dolu dojde k ukončením čerpání důlních vod a postupnému stoupání jejich hladiny, která nedospěje až k povrchu. Dobu úplného zatopení dolu lze podle dosavadních předpokladů odhadnout na 200 až 250 let. Těžní jámy budou uzavřeny zasypáním.

Zbytkové poklesy terénu po ukončení těžby nepřesáhnou podle dokumentu 30 centimetrů a budou se týkat malé části území. Rozloha důlního pole je přes 40 kilometrů čtverečních a zasahuje do katastru několika obcí.

„Dosavadní poklesy po téměř 40 letech těžby a vydobytí zhruba 40 slojí uhlí dosud vedly jen k poškození několika stavebních objektů a infrastruktury zejména v centru dobývacího prostoru u obce Staříč," tvrdí studie. Očekávaný maximální pokles je výrazně menší, než předpokládala původně vyhodnocená a schválená hornická činnost do roku 2020.

Součástí záměru je rovněž likvidace úpravny Paskov v lokalitě bývalého povrchového závodu Paskov u řeky Ostravice a nádrží Pilíky, poněvadž tento areál bude po ukončení těžby neperspektivní. Zůstat by měla památkově chráněná kruhová těžní věž větrné jámy Žabeň v lokalitě Sviadnov. Postupné zajištění a likvidace důlních děl je rozvrženo zhruba do roku 2021. Technickou likvidaci dolu bude po konci těžby zajišťovat zhruba 300 stávajících zaměstnanců.

Autor: Lukáš Morys

21.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Agnieszka Hollandová

Den s hosty. Do Těšína přijedou Agniezka Holland a Milan Lasica

Vážná dopravní nehoda dvou aut se stala v neděli ráno na 37. kilometru dálnice D48 u Rychaltic, a to ve směru na Příbor. Zraněno bylo pět lidí, dvě z nich jsou děti.

Při nehodě na D48 u Rychaltic bylo zraněno pět lidí

Proslulý fotograf František Zvardoň se vrátil pro pár snímků do třinecké huti

Umělecký fotograf a cestovatel František Zvardoň z Francie tento týden fotil v Třineckých železárnách. Jeho kroky zde směřovaly už posedmé. I tentokrát se zaměřil na zaměstnance, které rád zachycuje při činnostech vyžadující v hutní výrobě speciální obleky.

Údržba zeleně? Pomůže i vyhláška

Město Frýdek-Místek vydalo vyhlášku o údržbě a ochraně veřejné zeleně. Její vlastníci jsou povinni udržovat travnatou plochu formou sečí, a to nejméně dvakrát ročně.

Lilo jako z konve, vyhrála Anouska Koster

Region – Vítězkou druhé královské etapy cyklistické Gracie se stala Nizozemka Anouska Koster.

AKTUALIZOVÁNO

Mezi Frýdkem-Místkem a Českým Těšínem voda poškodila dálnici

Dešťové srážky mají na svědomí zvýšené hladiny vodních toků na severu Moravy a ve Slezsku. Vodohospodáři také zvýšili odtok z některých přehrad. V některých místech se voda vylila z koryt.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies