VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mošnov chce být evropský. Podaří se vzletné plány?

Mošnov - Tak takhle by to teda nešlo. V přeneseném slova smyslu takovýto vzkaz nyní přišel do České republiky od úředníků Evropské komise. Vyjadřoval se k plánům na rozvoj mošnovského letiště. Londýn, Brusel, Amsterdam. Tyto tři evropské metropole chce Moravskoslezský kraj spojit ještě letos vzdušnou cestou s mošnovským letištěm.

28.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto z mošnovského letištěFoto: DENÍK/Miroslav Kucej

Vzletná vize se však zatím, zdá se, zadrhává. Kde je zakopán pes? V samotném výběrovém řízení na přepravce pro poskytování pravidelné letecké dopravy formou závazku veřejné služby. S přípravou takovéhoto druhu soutěže tak, aby vyhovovala pravidlům Evropské unie, zatím totiž nikdo nemá žádné zkušenosti. Výběrové řízení na přepravce do zmiňovaných tří západoevropských zemí tedy bylo pro prvotní neúspěch prodlouženo, nyní dokonce na doporučení Evropské komise přímo pozastaveno. Co se ale na první pohled jeví jako problém stojící v cestě dalšímu rozvoji letiště, jež nese v názvu jméno skladatele Leoše Janáčka, však údajně až tak problémem není.

Kraj je průkopníkem

„Moravskoslezský kraj je průkopníkem v dosud ojedinělém způsobu rozvoje letiště. Komplikované úřednické martyrium, které plánovaný rozvoj Letiště Leoše Janáčka v Mošnově na první pohled brzdí, je tedy způsobeno tím, že se kraj vydal na pole dosud neprobádané. Až bude vše dotaženo do zdárného konce, bude zdejší postup sloužit jako mustr i pro další letiště,“ vyjádřil se k současným průtahům Kamil Rudolecký, místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Náměstek moravskoslezského hejtmana pro dopravu Pavol Lukša pak dále upřesnil, jak současný vývoj kolem rozvoje letiště konkrétně vypadá. „Potřebujeme souhlas zemí, do kterých chceme, aby námi dotované linky létaly. Ano zatím řeklo Nizozemsko, nevyjádření se Belgie rovněž považujeme za souhlasné stanovisko. S Velkou Británií stále usilovně jednáme. Až budeme mít kladnou reakci i z této země, budeme moci opět už naostro rozjet soutěž na balíček linek do těchto tří států,“ vyjasnil změny ve výběrovém řízení Lukša. Zároveň ještě dodal, že kraj opět vyhlásil řízení na výběr dopravce do Moskvy, která je v jiném právním režimu než linky do západní Evropy. Současné prodlevy ve výběru přepravce se pak podle něj nijak nedotknou dalšího rozvoje letiště.

Létat se bude ještě letos

„Předpokládám, že nové destinace budou přes všechna technická úskalí spuštěny ještě v letošním roce,“ dodal Lukša. Stejný názor přidal závěrem i Rudolecký z ÚOHS, který na přípravě transparentního výběrového řízení spolupracuje spolu s Moravskoslezským krajem. „Vůbec nic se nezaseklo, naopak je vše v čilém běhu. Narazili jsme jen na složitost evropských pravidel při řešení specifického a dosud ojedinělého způsobu procedury, ale vše je nastartováno tak, že se z Ostravy do nových destinací bude létat určitě za pár měsíců,“ uzavřel místopředseda ÚOHS.

Autor: Martin Pleva

28.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Dolní Lomná - Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Při Beskydských rekordech se štafetově pila limonáda

Pokus o další zápis Frýdku-Místku do České knihy rekordů se vydařil. Návštěvníci frýdeckého náměstí se při sobotních Beskydských rekordech, které byly spojeny s gastrofestivalem, zapojili do štafetového pití limonády Koňakola od pivovaru Koníček.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Čtyřleté děvčátko v Jablunkově vypadlo ze třetího patra

U vážně zraněného dítěte v Jablunkově, které vypadlo z okna, zasahovaly v pátek vpodvečer posádky zdravotnické záchranné služby.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení