„Představenstvo NWR je přesvědčeno, že podmínky pro konsensuální dohodu budou splněny," řekl Jonák. „Členové představenstva však samozřejmě mají zodpovědnost být připraveni na všechny možnosti a reagovat na všechny představitelné scénáře vývoje," dodal. Žádný ze scénářů ale podle Jonáka nebude mít dopad na každodenní provoz OKD a polské Karbonie.

Analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka soudí, že nový plán je upraven tak, aby vyvinul ještě větší tlak na věřitele, aby s restrukturalizací souhlasili. „NWR bez OKD a Karbonie je prakticky prázdnou schránkou, alternativní plán se tedy rovná prakticky konci společnosti NWR, jak ji známe dnes," řekl Hatlapatka.

Důl Paskov

Ministr průmyslu Jan Mládek si na příští týden pozval zástupce vedení NWR a OKD a chce s nimi situaci řešit, řekl mluvčí MPO Filip Matys. Společnost OKD, která čelí ekonomickým potížím, loni v září oznámila, že zavře Důl Paskov. Zástupci NWR tehdy uvedli, že ponese-li náklady útlumu jen OKD, zavře důl k 31. prosinci 2014. Stát se ale letos s NWR dohodl na pokračování těžby do konce roku 2017, výměnou za to vláda zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že pokud se NWR podaří s věřiteli dohodnout, bude to jedině dobře. V opačném případě by bylo podle něj lepší OKD prodat. „Byl bych rád, kdyby se do toho vložil stát," uvedl Pytlík.

Podle moravskoslezského hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD) v tuto chvíli nejde o žádnou zásadní informaci. „NWR v rámci svého vypořádávání s věřiteli jako jednu z alternativ zvažuje případný budoucí prodej společnosti OKD. V této chvíli nejsou žádné konkrétní informace, ale každopádně změna vlastníka by neměla žádným způsobem ohrozit fungování těžební společnosti OKD," míní Novák. Podle něj by logicky případný nový vlastník OKD kupoval kvůli uhlí a jeho další těžbě.

Podle analytika BH Securities Petra Hlinomaze jsou nově upravené podmínky restrukturalizace dluhu spíše bojem o čas než reálným řešením, které by bylo v tomto okamžiku snadno průchodné. „S nadějí, že se v druhém pololetí zlepší ceny uhlí na trhu," dodal Hlinomaz.

Akcie NWR se obchodují na pražské burze, po ranním oznámení začala jejich cena prudce klesat. Po poledni akcie odepisovaly 16 procent a obchodovaly se za 7,55 koruny.

Restrukturalizace dluhu

NWR utrpěla těžké ztráty kvůli poklesu cen uhlí na světových trzích. Navrhla proto majitelům dluhopisů restrukturalizaci dluhu a vydání nových akcií. Začátkem června firma uvedla, že podle dohody s věřiteli by její zadlužení mělo klesnout o 325 milionů na 450 milionů eur (12,4 miliardy Kč) a že plánuje navýšit kapitál o 185 milionů eur.

NWR patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala.