VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hledáte poradce kvůli oddlužení? Pozor, ať svou finanční situaci nezhoršíte!

Osobní bankrot? Ne vždy je východiskem z finanční krize. 

3.3.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Hana Kratochvílová

Zadlužených lidí pravidelně přibývá v prvních měsících roku. Tento trend nahrává živnostníkům a firmám nabízejícím oddlužení. Ne vždy však tyto společnosti konají ve prospěch svých klientů.

Příkladem může být i ostravská společnost Perikles.

Paní Anna z Českého Těšína se dostala do problémů a nebyla schopna splácet svou půjčku. Obrátila se proto na ostravskou společnost Perikles Solution, která lidem nabízí vypracování návrhu na oddlužení fyzických osob neboli osobní bankrot.

„Na stránkách této firmy jsem si přečetla, že zpracování podkladů na oddlužení v expresní lhůtě trvá tři dny a jeho cena je 8300 korun bez daně a že návštěva obchodního zástupce, který se mnou probere mou finanční situaci, je zdarma. Navíc že mám stoprocentní jistotu, že můj návrh u soudu obstojí," popsala svůj případ paní Anna.

Setkala se tedy s obchodním zástupcem společnosti a zjistila, že ne vše je tak, jak vyplynulo z internetových stránek společnosti.

„Za posouzení mé situace si firma chtěla nainkasovat necelé čtyři tisíce korun, až podle smlouvy jsem také zjistila, že vyřízení návrhu nebude za zmíněné peníze trvat tři, ale třicet dní. Za expresní vyřízení by si firma totiž účtovala o 3100 korun více. Celou situaci jsem si probrala a vyšlo mi z toho, že to pro mě není výhodné," uvedla žena.

Insolvenční návrh zdarma

Podle ředitele ostravské pobočky Poradny při finanční tísni, která jako obecně prospěšná společnost nabízí vypracování insolvenčního návrhu zcela zdarma, Davida Šmejkala je ale případ paní Anny světlá výjimka.

„Podepsáním smlouvy by přistoupila na podmínky značně nestandardní a pro ni nevýhodné, smlouva je nadto napsána velmi jednostranně," upozornil David Šmejkal.

Když podmínky poruší klient, začnou mu nabíhat pokuty, zatímco poradci v případě nesplnění povinností žádné sankce nehrozí. Lidem doporučuje, aby se obraceli se svými finančními problémy raději na bezplatné poradny.

Předseda představenstva společnosti Perikles Solution Petr Bajda Deníku řekl, že není podstatné, co je uvedeno na internetových stránkách společnosti, ale to, co je napsáno v klientově smlouvě.

„Za celou dobu naší praxe jsme nenarazili na jediného nespokojeného klienta," podotkl Petr Bajda.

Zneužívání informací

Andrea Szopová, oblastní manažerka firmy Provident Financial, která úvěr paní Anně z Českého Těšína poskytovala, navíc doplnila, že řada obchodních zástupců Perikles Solutions jsou bývalí zaměstnanci Providentu.

„Díky tomu mají na dlužníky kontakty a znají také jejich finanční poměry. Vědí tedy, kdo má problém se splácením dluhů, popřípadě kdo půjčku vůbec nedostal s ohledem na finanční závazky u jiných společností. Tito obchodní zástupci pak dlužníky přesvědčují o výhodnosti vyhlášení osobního bankrotu, přičemž za každou uzavřenou smlouvu získají od firmy Perikles provizi. Není divu, že v takto nastaveném systému je možnost vyhlásit osobní bankrot nabízena i lidem, pro něž to není výhodné. Je to hyenismus, na situaci těchto lidí vydělávat. S paní Annou jsme se nakonec domluvili na snížení splátek a tímto způsobem jsme situaci vyřešili," uzavřela Andrea Szopová.

TŘI OTÁZKY PRO Davida Šmejkala,
ředitele ostravské pobočky Poradny při finanční tísni:

Kolik lidí s finančními problémy navštíví poradnu za týden a jaké jsou nejběžnější dluhy Ostravanů?Od otevření poradny v roce 2009 je to průměrně 67 lidí. Co se nejběžnějších dluhů týká, jejich výše se nejčastěji pohybuje od 350 tisíc korun do 550 tisíc korun. Za to, že se do nich lidé dostanou, může nízké povědomí o jejich vlastním rozpočtu, malé finanční rezervy pro případ výpadku příjmů (ztráta zaměstnání), nedostatečná komunikace s věřiteli, rozvod či rozchod s partnerem, nemoc nebo krach podnikání.

Jak lidé tuto situaci většinou řeší?Bohužel odkládáním, případně dalšími dluhy na splácení těch starých. Správnou cestou je udělat si přehled o vlastních financích, snížit výdaje a zvýšit příjmy, koncentrovat se na největší výdajové položky, zvyšovat si kvalifikaci pro udržení příjmů ze zaměstnání, vyhledat odbornou bezplatnou pomoc.

Jaký je dlouhodobý trend zadluženosti Ostravanů?
Zadluženost stoupá, především v hypotečních úvěrech. Spotřebitelské úvěry jsou nejrozšířenější formou úvěrování, bohužel přibývá vysoce rizikových mikroúvěrů. Lidé zatím moc neumějí dobře pracovat s rozpočtem.

Rady, jak se nedostat do finančních problémů
Sledovat vlastní rozpočet, psát si výdaje i příjmy.
Plánovat výdaje a připravit se na ně.
Spořit si finanční rezervu.
Důležitá rozhodnutí dělat společně s blízkými.
Uvažovat, jestli spořit, nebo se zadlužit.
Porovnávat úvěry podle ukazatele roční procentní sazby nákladů.*
Znát penále a smluvní pokuty.
Číst smlouvy.
Kontaktovat jen důvěryhodné společnosti.

Zdroj: Poradna při finanční tísni
*RPSN udává procentuální podíl z dlužné částky, který musí spotřebitel zaplatit za období jednoho roku v souvislosti se splátkami, správou a dalšími výdaji spojenými s čerpáním úvěru. 

Autor: Martina Koziolová

3.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kdysi proslulý Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm již léta chátrá. Nyní svitla naděje, že by se z něj mohlo stát opět vyhledávané místo.

Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm: skončí chátrání?

Ilustrační foto.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

Plánovaná silnice u Nebor čelí dalším problémům

Už na podzim by se řidiči měli projet po novém obchvatu Třince. Přípravy navazujícího úseku z městské části Nebory do Třanovic se však zadrhly.  

Stát přispěje lidem v Dolní Lomné na domovní čistírny odpadních vod

Dolní Lomná O dotace na domovní čistírny odpadních vod v obcích, které rozdá Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí, je velký zájem. Vyčleněné peníze byly vyčerpány čtyři měsíce před stanoveným termínem.

Auto narazilo do mostního zábradlí, spolujezdkyně utrpěla vážná zranění

Vážné následky měla včerejší dopravní nehoda, která se stala poblíž Morávky. Auto tam narazilo do zábradlí mostu.

Tříčlenné týmy si to rozdají v nošení bečky piva

Mosty u Jablunkova – Rok se s rokem sešel a je tu opět akce s názvem Karpatský šerpa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení