VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikatelé: Železné srdce republiky je před infarktem

Okresní hospodářská komora Karviná svolala na úterý setkání místních podnikatelů s poslanci a senátory, na kterém by měli společně diskutovat o perspektivách kraje a nových možnostech podnikání v tomto regionu. Jak říká předseda představenstva HKK Jaroslav Dadok: „Tento region má nemocné srdce a to se samo nevyléčí."

7.3.2014
SDÍLEJ:

Důl Lazy v Orlové. Foto: Libor Běčák

Netajíte se tím, že podnikání zejména v tomto rázovitém regionu je tvrdá práce a jedním z hlavních problémů pro podnikatele je „ nejistota". Co tím myslíte?

Situaci regionu silně ovlivňuje kondice OKD. Vzhledem k tomu, že do dnešní doby neznáme strategii dalšího fungování OKD a spekulací od postupného útlumu těžby až po bankrot společnosti se denně podle „zaručených zpráv" objevuje velké množství, přesto podnikatelé nevědí, co bude, kam nasměřovat své aktivity a kde je realizovat.

Je podle vás OKD skutečně stále takový fenomén?

Bezesporu. Všeobecně se ví, že má určité potíže ve svých aktivitách. Ale je to natolik důležitý subjekt, který v regionu ovlivňuje řadu věcí. Proto je i v našem zájmu vycházet s OKD jako s partnerem, ne jako s nepřítelem. Víme, že zásoby uhlí nejsou navždy a všechny zásoby se nedají vytěžit, a proto jednou těžařská společnost OKD nebo jinak se nazývající firma svou činnost ukončí a my, nebo naši následovníci, budeme muset řešit restrukturalizaci tohoto regionu. To je nezvratný fakt. A jak se říká: „Kdo je připraven, ten není překvapen."

To přísloví je v této situaci dosti trefné. Jak si vy představujete tu část „být připraven…"?

V prvé řadě říkám, že je nejvyšší čas začít s restrukturalizací, i když OKD ještě funguje. Musíme především hledat nové investory, kteří vytvoří nová pracovní místa, nastartovat obory lehkého průmyslu, nastartovat zemědělskou výrobu prostě zpestřit nabídku aktivit.

Jakých?

Dlouho říkám, že do tohoto regionu musíme dostat také nové investory z Česka. Úspěšné české firmy, které zde budou zřizovat své dceřiné společnosti, a my jim poskytneme takové podnikatelské pobídky jako zahraničním investorům, lepší by bylo i vyšší.

Proč akcentujete české firmy?

Důvodů je mnoho, ale ty hlavní vidím v tom, že budou podnikat ve vlastní zemi, budou tu odevzdávat daně, budou praktikovat naše podnikatelské postupy, a navíc si ochráníme své podnikatelské prostředí.

Co tedy navrhujete konkrétně?

V regionu jednoznačně podporujme budování průmyslových zón, zlepšení infrastruktury, udržení vzdělanosti a bezpečnost.

Co pro to podnikáte?

Jak jsem v úvodu řekl, nemocné srdce to se nevyléčí samo. Zde je třeba i doktory, těmi by měly být i státní instituce. Chci věřit, že nepůjde jen o politické předvolební sliby, kdy jsme se z billboardů dočítali, jak se politici budou o tento region zasazovat v Praze. Chceme si vyzkoušet, jak je to v praxi realizováno, a proto jsme požádali poslance a senátory o společné setkání k této problematice. To se uskuteční v úterý 11. března ve 13 hodin v Petrovicích u Karviné na Hotelu Dakol. Účast přislíbil i zmocněnec vlády pro Moravskoslezský kraj Jiří Cienciala a také primátoři a starostové obcí a měst regionu.

Autor: Tomáš Januszek

7.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
24

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Ilustrační foto.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Nový volnočasový areál by měl sloužit všem generacím

U řeky Ostravice ve Frýdku-Místku by mohl přibýt areál pro volnočasové aktivity. Magistrát počítá s tím, že by měl vyrůst v ulici 28. října poblíž restaurace Golf.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Dolní Lomná - Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Při Beskydských rekordech se štafetově pila limonáda

Pokus o další zápis Frýdku-Místku do České knihy rekordů se vydařil. Návštěvníci frýdeckého náměstí se při sobotních Beskydských rekordech, které byly spojeny s gastrofestivalem, zapojili do štafetového pití limonády Koňakola od pivovaru Koníček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení