VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Předváděcí akce: přibývá podvedených účastníků

Ostrava -Půldenní zájezd na kachní hody do Šenova u Nového Jičína. Tato lákavá pozvánka zaujala Zdeňku Sabevovou, šedesátiletou důchodkyni z Ostravy. Po příjezdu na akci však byla nemile překvapena.

5.1.2012 5
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Libor Ševčík

Žádné hody se totiž nekonaly. Když tam přijeli, čekala je místo slíbeného oběda předváděcí akce. V poslední době se s takovými zájezdy, které lákají na vybraná jídla, a promění se v předváděčku, roztrhl pytel.

Součástí příběhu Zdeňky Sabevové bylo i losování obálek s výherci.

Tito „vítězové“ pak byli pozváni do menšího salonku, ve kterém jim bylo představeno rozličné zboží od parních žehliček přes nářadí až po keramické sady nádobí.

Doložka, se kterou se nedá nic dělat

„Přistoupila jsem na to, že si u nich objednám výrobky. Ihned byla sepsána objednávka a následně vystavena kupní smlouva. Tím byla akce tak nějak ukončena. Pak nás autem odvezli domů, kde jsem smlouvu podepsala a hotově jsem vyplatila částku třicet tisíc korun za uvedené výrobky,“ řekla Deníku Sabevová.

„Až tehdy mi pánové oznámili, že omylem zapomněli sadu nářadí, která byla součástí smlouvy. Dodatečně na smlouvu tedy dopsali, že sada bude dodána o týden později,“ postěžovala si poškozená důchodkyně s tím, že po týdnu žádné zboží nepřišlo a nepomohlo ani urgování a snaha dopisem odstoupit od smlouvy.

Odstoupení totiž znemožnila rozhodčí doložka uvedená na druhé straně smlouvy, která zákazníkovi při jakémkoliv problému neumožňuje obrátit se na soud. Veškeré spory týkající se této smlouvy má řešit společnost rozhodců v rozhodčím řízení.

„To je velmi nemilá doložka, se kterou se nedá nic dělat. Nejhorší na tom je, že rozhodčí vůbec nemusí být právník, a často to jsou lidé, kteří jsou s podvodnou firmou nějakým způsobem spjatí,“ vysvětlila Marcela Reichelová, předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů Moravskoslezského kraje.

Redakce Deníku se snažila několikrát kontaktovat firmu Burgasi Group, uvedenou na kupní smlouvě paní Sabevové. Telefonní číslo však bylo nedostupné. K sehnání nebyli ani zástupci společnosti Fantasy Riesen s. r. o., která zájezd s předváděcí akcí pořádala.

Podobných akcí je několik do roka

Podvedené Zdeňce Sabevové přitom nedávno přišla další pozvánka na „velkou vánoční akci“, která slibuje možnost výhry v tombole a rozličné dárky, již zahrnují sady na pečení cukroví, porcelánové soupravy a různé deky, polštáře a vánoční kolekce.

Akci měla na svědomí stejná firma tedy Fantasy Reisen, s. r. o., která už několik těchto podivných zájezdů zorganizovala a starala se i o dopravu a propagaci „šenovských kachních hodů“. Přitom s jejich nefér chováním má zkušenost více lidí.

„Tato firma nabývá každým dnem na drzosti. Jejich jednání se staršími lidmi se ani trochu neblíží důstojnosti k člověku. Pokud možno udělejte vše pro to, aby vaši blízcí a známí nikdy na takovou akci nejezdili,“ varuje anonym v příspěvku internetové diskuse pod profilem firmy. Kvůli chytře formulovaným smlouvám pak podvedeným často nezbývá nic jiného, než celou věc řešit pomocí Policie ČR nebo právníků Sdružení obrany spotřebitelů Moravskoslezského kraje.

JAKUB MALCHÁREK

Související články:Dostali krém na ulici, teď mají platit tisíce korun

Výlet s obědem se může stát noční můrou

O tom, že se za nimi nemusí ukrývat jen bezplatný výlet a oběd či večeře, slyšel už snad každý. Někdy se ale zdá, že lidé jsou nepoučitelní

BŘETISLAV LAPISZ

„Sama jsem byla svědkem, jak se účastníci předváděčky pohádali o místo v autobuse ještě dříve, než na místo srazu přijel,“ popisuje Marcela Reichelová, předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů Moravskoslezského kraje.

Předváděčky, jak se těmto zájezdům mezi lidmi říká, podle ní byly a pořád i zůstávají jedním z nejčastějších případů, se kterými se obránci spotřebitelů v našem kraji setkávají. „Například v období loňských letních prázdnin bylo nejvíce stížností a dotazů spojeno právě s nimi. Je zarážející, jak mohou tolik let existovat a prosperovat firmy, které se živí obchodem, jejž spotřebitelé chápou jako velmi nečestný,“ diví se Reichelová.

Nabídka zájezdu spojeného s prezentací výrobků nejen pro domácnost, ale i dalších novinek od světových výrobců může být na první pohled lákavá.

Zaměřeny na důchodce

„Tyto akce bývají cíleně zaměřeny na seniory. Ti mají více volného času, jsou rádi, když se takzvaně dostanou mezi lidi. Jsou také snadněji manipulovatelní. Jsou jim nejčastěji nabízeny deky, nádobí, domácí spotřebiče. Protože je trápí různé zdravotní problémy, jsou také lákáni na masážní či relaxační pomůcky pod slibem výhry, která ale není výhrou, ale jen jakousi přislíbenou slevou. Při prezentacích výrobků se prodávající často také uchylují k příslibům určitých vlastností výrobků, i když vědí, že je produkt nemá,“ varuje Reichelová a dodává, že Sdružení obrany spotřebitelů Moravskoslezského kraje zaznamenává stále vyšší počet případů, kdy spotřebitel na takovémto zájezdě podepíše kupní smlouvu, ovšem přehlédne fakt, že podepsal i kolonku, ve které potvrzuje, že si výslovně sjednal návštěvu dodavatele za účelem objednávky.

„Tato zdánlivě nevinná věta má ale pro spotřebitele neblahé následky. Vylučuje totiž možnost odstoupit od kupní smlouvy podle §57 odst. 1 Občanského zákoníku. Ten stanoví možnost odstoupení od kupní smlouvy uzavřené mimo prostory obvyklé k podnikání ve čtrnáctidenní lhůtě bez udání důvodu. Odstoupení musí být písemné (nejlépe doporučeným dopisem s dodejkou). Tato možnost však padne, pokud si prodejce pozve spotřebitel domů. Sdružení obrany spotřebitelů proto varuje před takto uzavřenými smlouvami. Pro podvedeného spotřebitele je pak značně obtížné domoci se svého práva. Doporučujeme proto lidem, aby nepodepisovali nic, čemu nerozumí nebo si nepřečtou,“ vysvětluje následky neuváženého podpisu předsedkyně sdružení.
5.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Laser ukázal, že firma šetřila na asfaltu. Silnici zřejmě opraví znovu

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Tento týden představíme školáky ze ZŠ v Milíkově a Bukovci

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

O svatební obřady na úřadech mají snoubenci pořád zájem, roli hraje také cena

Někteří snoubenci chtějí mít svatbu na jednom místě s obřadem i hostinou. Obřad tak obvykle pořádají na okrajích měst, v horských hotelech nebo penzionech. Zájem o sňatky na úřadě ale přesto neupadá.  

ON-LINE s Jiřím Vzientkem, zastupitelem Frýdku-Místku a kandidátem ČSSD do PČR

Kandidát ČSSD na poslance Parlamentu ČR a zastupitel Frýdku-Místku Jiří Vzientek bude už zítra - v úterý 17. října od 10 hodin - odpovídat jako host on-line rozhovoru Deníku na dotazy čtenářů.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE rozhovor s Alfrédem Šrámkem, kandidátem na poslance za Realisty

JUDr. Alfréd Šrámek, kandidát na poslance za Realisty byl hostem on-line rozhovoru Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení