VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Provoz na pile společnosti Mayr-Melnhof Holz Paskov v období zimy

Paskov - Navzdory negativním zprávám ohospodářské krizi a okrizi vdřevařském průmyslu, paskovská pila vtuto chvíli jede na plný provoz a svůj plán pořezu plní na sto procent.

12.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia

„Zimní odstávka provozu proběhla podle připravovaného harmonogramu ve spolupráci s externími firmami, pilnice a hoblárna byly zastaveny na dobu čtyř týdnů v prosinci a lednu za účelem revizí a kontrol linek a strojů,“ řekla mluvčí společnosti Barbora Lysá. Přes 500 položek se stovkami úkonů čítá seznam připravený pro kontrolu jednotlivých částí na pile.

„Důkladná preventivní údržba probíhá samozřejmě po celý rok, ale v průběhu odstávky se provádějí opravy, které nelze uskutečnit za každodenního provozu. Mimo jiné, jde například o kontroly bezpečnostních okruhů, zámků, závor a elektrozařízení, například motorů, čidel, nebo senzorů. Revize v zimě jsou sice velmi intenzivní, ale většina oprav je přesto směřována především na letní období,“ vysvětlila Lysá.

V zimním období jsou totiž stroje mnohem více namáhány, jelikož dovezené dřevo je namrzlé, je na něm sníh, hlína a nečistoty, což představuje nápor na odkorňovací linku (zde se kulatina zbavuje kůry), nože se rychleji tupí. Rovněž při pořezu kulatiny na pilnici jsou frézovací a řezací nástroje vlivem zmrzlého dřeva více zatíženy. Technologicky je tomu pila samozřejmě uzpůsobena, nože a pilové kotouče se po určité době opotřebení mění, ale je to dosti nákladná záležitost.

„Další problém je samozřejmě mráz, proto bylo během odstávky instalováno nové topné těleso s termostatem do olejových nádrží na odkorňovací lince, což usnadňuje její start. Proběhla rovněž rekonstrukce topných kabelů, které ohřívají rozvody požární vody. Bezpečnost na pile je z tohoto hlediska jednou z priorit společnosti,“ prozradila Lysá. V každodenním provozu, kdy se teploty dlouhodobě drží pod bodem mrazu, je pak rozdíl oproti letnímu období, který je pracovníkům ve výrobních typech závodů dobře znám a to, že se linky musejí spouštět nejprve alespoň na půl hodiny naprázdno, aby se stroje a hydraulická zařízení rozehřály na provozní teplotu.

Pozornost byla věnována také údržbě rentgenového zařízení na detekci kovů v kulatině. „Při přejímání dovezené kulatiny je dřevo důkladně kontrolováno nezávislou společností a měřeno. Paprsky rentgenu zjistí, pokud jsou ve dřevě přítomny projektily, hřebíky, či různé kovové úlomky, dále je kulatina po odkornění přeměřena. Přístroje byly pročištěny a promazány, všechny tyto kontroly přispívají k udržení vysoké kvality produktů společnosti,“ řekla Lysá. V zimním období je průměrná denní produkce pořezu kulatiny 3 200 plm (metrů krychlových), od dubna je však v plánu pořezat denně 3 400 plm, provoz pily bude tedy plně vytížen.

Autor: Tomáš Machálek

12.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kdysi proslulý Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm již léta chátrá. Nyní svitla naděje, že by se z něj mohlo stát opět vyhledávané místo.

Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm: skončí chátrání?

Ilustrační foto.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

Plánovaná silnice u Nebor čelí dalším problémům

Už na podzim by se řidiči měli projet po novém obchvatu Třince. Přípravy navazujícího úseku z městské části Nebory do Třanovic se však zadrhly.  

Stát přispěje lidem v Dolní Lomné na domovní čistírny odpadních vod

Dolní Lomná O dotace na domovní čistírny odpadních vod v obcích, které rozdá Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí, je velký zájem. Vyčleněné peníze byly vyčerpány čtyři měsíce před stanoveným termínem.

Auto narazilo do mostního zábradlí, spolujezdkyně utrpěla vážná zranění

Vážné následky měla včerejší dopravní nehoda, která se stala poblíž Morávky. Auto tam narazilo do zábradlí mostu.

Tříčlenné týmy si to rozdají v nošení bečky piva

Mosty u Jablunkova – Rok se s rokem sešel a je tu opět akce s názvem Karpatský šerpa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení