VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemědělci už opět mohou žádat o půjčky na nákup nové techniky a půdy

REGION - Žádosti o poskytnutí dotace úroku bankovního úvěru na nákup zemědělské techniky a privátní zemědělské půdy od konce května opět přijímá Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond.

27.5.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: DENÍK/Daniel Smola

Podle Táni Králové by tak měl Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) letos zemědělcům pomoci částkou přes sedm set milionů korun. „Fond přizpůsobil své podpory novým pravidlům Evropské unie ke státní podpoře v zemědělství a lesnictví pro období 2007 až 2013. I nadále bude určitě důležitým partnerem zemědělců při uskutečňování jejich investičních záměrů,“ uvedl při zveřejnění nových zásad pro poskytování finanční podpory ministr zemědělství Petr Gandalovič. Zároveň dodal, že už druhý rok nečerpá PGRLF žádné prostředky ze státního rozpočtu. Cílem programů Zemědělec a Půda, ve kterých PGRLF pokračuje, je přispět k modernizaci v zemědělství, ke zvýšení efektivnosti podnikatelů, ke snížení výrobních nákladů a k vyšší jakosti. Program Zemědělec pak slouží k podpoře nákupu široké řady strojů používaných jak v rostlinné, tak živočišné výrobě, a to formou dotace části úroků z úvěrů. U programu Půda spočívá podpora v dotování části úroků z hypotečního úvěru na nákup nestátní zemědělské půdy. Dosud zemědělci nakoupili s pomocí fondu zhruba třiatřicet tisíc hektarů. Podle ministra připravené podpory Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond významně zvýhodňují mladé zemědělce. „Chceme zlepšit možnosti mladých zemědělců při získávání finančních prostředků na pořízení techniky a půdy, a tím přispět ke zlepšení věkové struktury v českém zemědělství. Podnikatelé do čtyřiceti let dostanou vyšší dotaci části úroků z úvěrů pro nákup techniky a půdy,“ doplnil ministr Gandalovič. O podporu z programů PGRLF mohou žádat zemědělští podnikatelé, jejichž příjmy ze zemědělské výroby a ze zpracování zemědělské produkce včetně dotací tvoří alespoň pětadvacet procent celkových příjmů. Zároveň musejí splňovat kritéria pro malý a střední podnik, to znamená, že zaměstnávají méně než 250 osob a jejich roční obrat je nižší než padesát milionů eur. U programu Půda musejí žadatelé splňovat další specifické podmínky, především nejméně tři roky hospodařit na nakupovaných pozemcích nebo na půdě v sousedství. Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond vznikl v roce 1993 a umožnil za dobu svého působení čerpat úvěry pro české zemědělce v objemu přes sto miliard korun. Výše celkových přiznaných dotací za dobu existence Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond se blíží dvaceti miliardám korun. I nadále bude důležitým partnerem zemědělců při uskutečňování jejich investičních záměrů. Petr Gandalovič

27.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Čtyřleté děvčátko v Jablunkově vypadlo ze třetího patra

Dokončování kašny na náměstí Svobody ve Frýdku-Místku.
5

Na náměstí Svobody stavbaři dokončují stavbu nové kašny

AKTUALIZUJEME

Vlak smetl na přejezdu mezi Baškou a Pržnem auto, řidička zemřela

Neštěstí se stalo v pátek dopoledne na železniční trati mezi Baškou a Pržnem. Vlak tam na železničním přejezdu na dolním konci Pržna smetl auto.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Frýdecko-Místecku a Třinecku.

O sbírku na obnovu kostela je zájem. Na spáleništi se pracuje

Pod záštitou města Třince se uskuteční benefiční akce pro obnovu kostela Božího Těla v Gutech, který se před dvěma týdny stal obětí žhářského útoku. Na místo dohlíželi strážníci městské policie a město se pustilo do bezpečnostního kácení ohořelých stromů v blízkosti spáleniště.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení