Havíři svorně tvrdí, že tohoto věku se v aktivním pracovním procesu dožije jen málokdo z nich, spíše žádný. Odboráři už několik týdnů vedou kampaň, kterou se snaží zákonodárce upozornit na to, že v prvním čtení novelizovaného zákona schválili nesmysl.

„Ministr Petr Nečas se účastnil naší konference, kde potvrdil, že z návrhu na posunutí hranice odchodu do penze nehodlá ustupovat. Současně však naznačil, že se bude zabývat hledáním řešení, které by některé profese zohlednilo. S takovým planým slibem však jako odbory souhlasit nemůžeme,“ řekl místopředseda odborů společnosti OKD Lumír Krečmer.

Za horníky se postavil také generální ředitel OKD Klaus Dieter Beck. Ten potvrdil, že také v Německu mají těžce pracující havíři nárok na dřívější odchod do penze.

Česká vláda však zastává argument, podle kterého nikdo nemusí v náročném prostředí pracovat celý život. Opírá se přitom o kritéria, která hornickou práci upravují. Zdravotní stav je pravidelně hodnocen lékaři, kteří mohou práci v dole zakázat. Horníkem by tak měl být člověk jen několik málo let a pak přejít na jinou méně náročnou profesi.

Odboroví předáci oponují. „To by sice bylo možné. Bohužel, z dlouholetých zkušeností víme, že o horníky není u zaměstnavatelů zájem a jejich uplatnění na trhu práce je jen minimální. To je ten problém,“ dodal Krečmer.

Odborové organizace, a to nejen hornické, proto v kampani za zohlednění fyzicky náročné práce u některých profesí pokračují. I nadále trvají na tom, že nápad posunout důchodovou hranici na 65 let bez ohledu na profesi, je výplodem chorých mozků.