Akce se uskutečnila v rámci evropského projektu Enterprise Europe Network. V průběhu jednoho dne a na jednom místě absolvovali zástupci firem 520 schůzek. Zúčastnit se mohly firmy ze všech oborů činnosti, a to i pouhým zasláním své nabídky či poptávky, která byla následně publikována na stránkách Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje.

Zájemci poté zaslali seznamy firem, se kterými by se chtěli setkat. "Ze seznamů komora zájemcům zaslala zpět návrh harmonogramu schůzek. Účastníci díky této akci navázali první kontakt s případnými partnery. Jestli se firmy dohodnou na konkrétní spolupráci, už nyní záleží na nich,“ informovala Eva Bergerová z krajské hospodářské komory. Podle ní byla jedním z motivů uspořádání této akce snaha oživit ekonomiku.

„Firmy v současném období určitě hledají nové možnosti rozvoje své firmy. Navíc mezi Čechy, Slováky a Poláky není velká jazyková bariéra, takže zde odpadají nutné výdaje na tlumočení a překladatelské služby,“ upřesnila dále Bergerová. Podle ní by mohla být obchodní spolupráce na severovýchodě republiky pro firmy ze zmíněných tří zemí snadnější i díky tomu, že mezi nimi nejsou velké vzdálenosti.

„Pro firmy tak není překážka mít svého partnera za hranicemi. Jedná se navíc o státy Evropské unie, kde v rámci jednotného vnitřního trhu je umožněn volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu,“ vysvětlila Bergerová. Akce se podle ní účastnily zejména strojírenské a dopravní firmy.

Podle ní se v období současné ekonomické krize poměrně dobře daří v kraji drobným živnostníkům, kteří už jsou na trhu zavedeni a mají svou relativně stálou klientelu.

„Jde například o takzvané večerky, kadeřnictví, restaurace, veterinární ordinace a podobné provozovny. Hůře jsou na tom velké hutní, stavební či strojírenské firmy. Ty se na nás nyní obracejí s dotazy na možnost využití dotací, v rámci kterých mohou od ministerstva práce a sociálních věcí nebo úřadu práce dotaci získat nejen na školení, ale i na část mzdy školeného zaměstnance získat,“ doplnila Bergerová.