"Stavebního materiálu je všeobecně málo," řekl majitel stavební firmy DK1 Daniel Kozel. Dodal, že na Opavsku je situace horší, protože hlavně zdící materiál - cihly a tvárnice - skupují Poláci, kteří si pro něj jezdí přes hranice.

"Na skelnou minerální vatu i cihly se čeká měsíce, také polystyrén je potřeba objednávat týdny a týdny předem, občas se nedostává ani cementu," vysvětlil. Materiál podle něj chybí hlavně proto, že se staví mnohem více než dříve. "Před deseti lety se zateplovalo polystyrénem o tloušťce pět centimetrů, dnes se používá patnácticentimetrový. Navíc se zatepluje mnohem více, takže celkový nárůst může být u některých materiálů až desetinásobný," dodal Kozel.

Marek Procházka z firmy Společnost J+P z Ostravy zatím nedostatek nepociťuje. "Nemáme problémy. Naštěstí jsme se dostatečně předzásobili," řekl. Dodal, že nyní se staví o 100 procent více než loni v létě. "Odmítáme zakázky. Nové můžeme přijmout maximálně na říjen," řekl. Dodal, že velký problém je sehnat vatu s kolmým vláknem na zateplení budov. "Distributoři a výrobci mají pořadníky na čtyři měsíce. Když někdo opravdu chce, tak musí připlatit 30 procent z ceny," řekl.

Tyto problémy komplikují práci i architektovi Jiřímu Halfarovi z Opavska. "Na jedné stavbě jsem musel změnit typ izolace. Dodávka by trvala půl roku," řekl. Dodal, že je i nedostatek keramického zdícího materiálu. Některé firmy to podle něj řeší tak, že je vozí z Polska. "Je to jedna z cest, jak si pomoci," řekl. Všichni oslovení stavaři se shodují na tom, že nedostatek materiálu zavinil letošní stavební boom. Za tím pak podle odborníků stojí očekávané zvýšení daně z přidané hodnoty ze současných pěti procent na 19 procent v roce 2007. "Lidi to hodně straší. Bojí se, že se jim pak stavby prodraží. Proto se nyní hodně rekonstruuje," řekl Procházka.