VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Projekt 12: S koníky nám to klape

Bystřice nad Olší - Jízda na koni může přinášet blahodárné a mnohdy přímo terapeutické účinky a pozitivně působit na zdraví každého z nás. Milovníkům koní, těšícím se dobré kondici, zaručuje příjemnou a potřebnou relaxaci. Avšak těm, kdo se potýkají s psychickými nebo fyzickými obtížemi, mohou být koně svou prokazatelnou léčivou mocí významně nápomocni.

27.10.2010
SDÍLEJ:

Jízda na koni může přinášet blahodárné a mnohdy přímo terapeutické účinky a pozitivně působit na zdraví každého z nás.Foto: Archiv

Právě těmto aktivitám se již devět let věnuje v Bystřici nad Olší občanské sdružení CHEWAL, které se zabývá hiporehabilitací, což je souhrnné označení pro léčebné metody využívající jízdu na koni a další aktivity s koňmi. „Naším záměrem není provozovat jezdecký klub ani komerčně orientovanou stáj, ale vyvíjet obecně prospěšnou činnost,“ říká předseda sdružení Marcel Walaski.

„Věnujeme se především hipoterapii, což je rehabilitace za účasti zkušených fyzioterapeutů a napravuje zejména tělesná postižení (vadné držení těla, poúrazové stavy aj.), a také dalším aktivitám s využitím koní, které jsou zaměřeny na léčbu psychických poruch a mozkových dysfunkcí. Specifickou skupinou jsou smyslově postižení (nevidomí a slabozrací), děti s logopedickými vadami, ale i duševně nemocní dospělí,“ představuje činnost terapeutka Silvie Cymorková. K tomu slouží pět speciálně cvičených koní, kteří prošli náročným výcvikem.

V současnosti využívá služeb tři sta klientů – především dětí, ale i dospělých z Třinecka, Jablunkovska, Těšínska, Havířova a Ostravy. Více než osmdesát z nich absolvuje hiporehabilitaci pravidelně. I ti, pro něž hipoterapie není jedinou formou rehabilitace, ji zpravidla považují za nejoblíbenější a nejvíce se na ni těší. Oblíbené jsou také programy pro školy - Den dětí, Den země, Den koní apod.

Provoz je financován z darů sponzorů, vlastních drobných příjmů, z grantů nadací a rovněž díky nezištné práci dobrovolníků. Z grantu programu PRAZDROJ LIDEM by nyní rádi pořídili mobilní přístřešek pro koně. „Chceme i nadále poskytovat hiporehabilitační služby všem zájemcům, jejichž zdravotnímu stavu by tento způsob léčby mohl pomoci. Už předem proto děkujeme za každý vás hlas,“ shoduje se celý kolektiv.

Celkové náklady na projekt: 600 000 Kč
Požadovaná částka: 60 000 Kč
Kód pro DMS: DMS PLR12
Vše o projektu Prazdroj lidem ČTĚTE ZDE!

Autor: Jitka Hrivňáková

27.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Lepší autobusy i služby? Dopravu čekají změny

Ředitelství OKD. Důl Darkov v Karviné.

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Hluk čtyř motorů letounu blížícího se k přistání na ostravském letišti poutal k obloze zraky lidí na trase od Opavy přes Bílovec, Frýdek-Místek, Havířov, Šenov či Ostravu.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Práce na výměně horkovodního potrubí společnosti v lokalitě ulic Vrchlického a ČSA v Místku opět omezí autobusovou dopravu.  

Nový volnočasový areál by měl sloužit všem generacím

U řeky Ostravice ve Frýdku-Místku by mohl přibýt areál pro volnočasové aktivity. Magistrát počítá s tím, že by měl vyrůst v ulici 28. října poblíž restaurace Golf.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení