V roce 2011 se v okrese Karviná nakazilo klíšťovou encefalitidou 6 lidí, o rok dříve to byly pouze dva případy. Vzrůstající trend ale podle hygieniků nelze předpovídat.

„Počet nakažených klíšťat nelze jednoznačně určit. V okrese Karviná není endemická oblast, to znamená, že zde nejsou ohniska výskytu nákazy klíšťovou encefalitidou. Pokud jsou někde ve statistikách údaje o výskytu této nemoci v karvinském okrese vyšší, jedná se o občany, kteří nákazu získali mimo okres,“ uvedla Irena Martinková, vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě.

Podle ní může letošní mrazivá zima snížit aktivitu klíšťat, na přesnou odpověď je prý ale zatím brzo. Klíšťata mohou přežívat na zvířatech a žít s nimi v symbióze. Bude tedy záležet také na tom, kolik přežije například hlodavců, kteří bývají častými hostiteli. Účinnou prevencí před virem klíšťové encefalitidy je očkování.

„Rodiče však často nechají očkovat své děti, na sebe ale často zapomínají, což je chyba. Očkování se doporučuje také seniorům,“ řekla Martinková.

První příznaky nákazy encefalitidou se dostaví po deseti až dvanácti dnech od přisátí. Člověk trpí zvýšenou teplotou, bolestmi svalů a hlavy. Onemocnění pak odezní a následuje druhá fáze v podobě zánětu mozku.

Podle údajů Krajské hygienické stanice v Ostravě bylo loni v Moravskoslezském kraji evidováno 50 případů klíšťové encefalitidy a 28 případů onemocnění boreliózou. Proti ní zatím vakcína neexistuje. 

Jan Olšar