VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První jarní paprsek vrátí život vysoké peci č. 1

Ostrava - V úterý 20. března v 6.14 hodin, tedy přesně s příchodem astronomického jara, se znovu slavnostně rozsvítí rekonstruovaná vysoká pec č. 1, nabízející ze svého vrcholku unikátní výhledy na Ostravu i na Beskydy. Symbolicky tak odstartují prohlídky Dolní oblasti Vítkovic  

18.3.2012 6
SDÍLEJ:

Vysoká pec č. 1Foto: Vítkovice Heavy Machinery

Jaro je symbolem probouzejícího se života a přesně to platí pro Dolní oblast Vítkovic.

„V roce 1998 tady posledním odpichem vyhasla sláva výroby železa, trvající téměř dvě století. Pak veškerý pracovní mumraj utichl a brány provozu se zavřely. A my je teď světu znovu otevíráme, boříme hranice, ploty a vrátnice a všechny k nám zveme,“ láká Jan Světlík, šéf strojírenských Vítkovic.

O čtrnáct let později se sem přesně s prvním jarním paprskem vrátí život. „Po roce tmy pec s první minutou jara v 6.14 ráno rozsvítíme, abychom všem ukázali, že je po roce rekonstrukce zpět. Už se na to moc těším. Myslím, že nejsem jediný, komu při vjezdu do Ostravy po celý ten rok chyběla zářící dominanta města, hrdý monument připomínající bohatou průmyslovou historii našeho města,“ konstatuje Petr Koudela, šéf sdružení Dolní oblast Vítkovice.

„A taky se samozřejmě těším, až se poprvé vydám na vysokopecní naučnou stezku. Vždyť kde jinde v Evropě můžeme nahlédnout až do toho nejhlubšího nitra vysoké pece,“ doplňuje Koudela s tím, že prohlídka „jedničky“ bude závěrečnou bonusovou součástí širší prohlídky v Dolní oblasti Vítkovic.

Ta bude začínat v areálu dolu Hlubina, pokračovat bude kolem kotelny ke starým koupelnám, kolem původní budovy první těžní jámy z roku 1852, dnešní kompresorovny, k budově tzv. uhelného prádla a podél koksovny až k samotné vysoké peci č. 1.

Křídla Fenixe zvedají pec z popela

„Vzpomínám si, jak jsme na začátku projektování stáli před tím šedesátimetrovým barákem a říkali si, jak tuhle hromadu železa vůbec zaměříme a přeneseme do výkresů. Že to bude problém, jsme zjistili hned poté, co jsme oslovili speciální kanceláře, které se zabývají zaměřováním staveb všichni to odmítli. My si formou pokus omyl tedy museli poradit sami,“ vzpomíná na začátky rekonstrukce vysoké pece Milan Šraml, ředitel společnosti Ars Vítkovice.

Poté se uvažovalo o využití pece. Na začátku měla mít jen naučný charakter, měla být prohlídkovou trasou po technologických celcích až do místa odpichu na odlévací plošině. Jan Světlík ale tehdy cítil, že by to bylo málo. Vstup architekta Josefa Pleskota do tohoto projektu potenciál pece nakonec rozšířil o nástupní místo pro návštěvníky kryté střechou zavěšenou na lanech.

„Střecha je ve tvaru roztažených křídel ptáka Fénixe, který pec symbolicky zvedá znovu z popela a dává jí nový život. Další přidanou hodnotou byly prosklený skipový výtah pro návštěvníky, plátěná střecha nad prostorem před odlévací plošinou nebo vstup přímo do těla vysoké pece. Tím bylo jasné, že pec nebude mít jen naučný charakter, ale i společenskou úlohu,“ popisuje Šraml.

Závěrem dodává, že první vítkovická vysoká pec prostě musí znovu žít svým každodenním životem, zrovna tak, jako jím žila v době své slávy, kdy byla na špičkové evropské technologické úrovni a její produkce byla v dalších formách využívána po celém světě. 

Jak budou probíhat prohlídky na peci

Skipový výtah vyveze návštěvníky až k samotné tlamě vysoké pece, která se kdysi plnila koksem, železnou rudou, vápencem a dalšími příměsemi, ze kterých se vyrábělo surové železo. Odvážlivci mohou vystoupit i o pár metrů výš na samotný vrchol pece, odkud se jim naskytne neokoukaný výhled na celé město i Beskydy. Na zpáteční cestě dolů pak lidé mohou nahlédnout do tajuplného nitra pece, kde se teplota v minulosti pohybovala nad tisíci stupni Celsia a které je nyní efektně nasvíceno tak, aby věrohodně prezentovalo zdejší teplotní zóny za časů výroby. Zastavení je plánováno i na odlévací plošině nebo v řídícím centru velíně.

Navštívit národní kulturní památku Důl Hlubina a vysoké pece a koksovnu Vítkovických železáren mohou zájemci od 20. března, a to denně kromě pondělí, vždy v 10, 12, 14 a 16 hodin. K dispozici budou dvě prohlídkové trasy velký a malý okruh.

Na velkém okruhu se během prohlídky trvající zhruba 110 minut projdete od Dolu Hlubina ke koksovně a nově také do vysoké pece č. 1. Vstupenka vyjde dospělého na 150 korun, důchodce a studenty na 90 korun. Malý okruh trvající zhruba 60 minut představuje komentovaná prohlídka samotného areálu dolu Hlubina. Vstupné za dospělou osobu činí 90 korun, snížené vstupné pak 50 korun. Více informací najdete na stránkách www.dolnioblastvitkovice.cz.  

Autor: Martin Pleva

18.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Frýdek-Místek o víkendu navštíví šermíři. Město bude pokračovat v oslavách

Soudní jednání o osudu OKD u Krajského soudu v Ostravě 24. srpna 2017.
SLEDUJEME ON-LINE
21

Událost dne: věřitelé rozhodnou o osudu OKD

Policisté hledají dívku z dětského centra

Se žádostí o pomoc se obrátili na veřejnost policisté, kteří pátrají po 14leté dívce, která odešla z dětského centra. 

Obnovu chaty podpořilo i město

Vstup do chaty Prašivá vede dveřmi, které byly pořízeny z daru frýdecko-místeckého magistrátu.  

Debutant Bartošák: Čekal jsem dlouho, škoda prohry

/FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ Tak se dočkal! Hokejový gólman Patrik Bartošák si ve středečním přípravném utkání se Slováky v Třinci odbyl premiéru v seniorské reprezentaci.

Dřevjanka u Zbuja je na prodej

Ostravice - Oblíbená horská restaurace Dřevjanka U Zbuja pravděpodobně změní majitele. Je totiž nabízena i s přilehlým nově postaveným penzionem k prodeji. Celková cena se má pohybovat okolo deseti milionu korun.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení